ФЕЙК із серії «теорії змови» | В Ізраїлі тим, хто вакцинувався, видають картку із зображенням вівці – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК із серії «теорії змови» | В Ізраїлі тим, хто вакцинувався, видають картку із зображенням вівці

У мережі Facebook розповсюджують інформацію про вакцинацію в Ізраїлі, після якої всім начебто видають картки про проходження щеплення. Все б нічого, але картка-сертифікат має дивний вигляд. У центрі розташоване зображення вівці.

У мережі поширюють як публікації, так і зображення такого роду картки. Всюди «гуляє» одна і та ж сама світлина. У підписі до фото пояснюється, що людей тримають «за овець», які не здатні критично мислити і через «стадний інстинкт» масово вакцинуються від коронавірусу.  А щеплення, які нав’язують громадянам нібито впливають на ДНК і навіть можуть її змінити.

Ми перевірили чи справді жителів Ізраїлю порівнюють з овечками та чи здатна вакцина спричинити мутацію людських генів.

ПЕРЕВІРКА

Темпи вакцинації від COVID-19 в Ізраїлі б’ють всі рекорди. Стартувала кампанія 19-го грудня 2020 року. За менш ніж два тижні щеплення зробили понад 1 мільйон жителів країни. Про це повідомляє Deutsche Welle. Прем’єр-міністр країни Біньямін Нетаньяху написав у своєму аккаунті Twitter, що Ізраїль є «чемпіоном світу з вакцинації». І якщо вакцинація в країні не збавлятиме темпи, Ізраїль перший оговтається від пандемії коронавірусу, а його громадяни повернуться до звичного життя.

Відповідний сертифікат про проходження вакцинації отримують жителі країни, які пройшли щеплення. Картка належить ізраїльському медичному центру імені Хаіма Шиба (Sheba), логотип якого можна бачити в кутку. В оригіналі картка-документ виглядає по-іншому, а ніж на світлині у соцмережі. «Овечки» в центрі немає, замість неї –  напис «I got my Covid-19 vaccine» («Я отримав вакцину від COVID-19»).

Оригінальні фото картки містяться на офіційному аккаунті Twitter ізраїльського медичного центру імені Хаіма Шиба. Власне це фото ідентичне тому, що було у постах. Тільки напис у центрі автори допису замінили на овечку. Подібні маніпуляції з фото легко зробити у фоторедакторі.

Щодо наслідків вакцинації, то вони не є такими загрозливими, як стверджує автор фейкової публікації. Противники щеплень та любителі створювати фейки неодноразово поширювали інформацію про те, що вакцина від коронавірусу здатна викликати мутацію генів. Про один з таких випадків писали BBC у своєму дайджесті фейків та дезінформації про  COVID-19. Насправді вакцинація не призводить до мутації генів. Її мета — сформувати реакцію імунітету організму для того, аби в разі потрапляння вірусу, організм людини вже був здатен  протистояти інфекції.

Зараз фахівці досліджують ефективність 4 видів вакцин від вірусу SARS-CoV-2:

  1. Цільновірусні вакцини (для таких вакцин використовують ослаблену або деактивовано форму вірусу, яка здатна виробити імунітет)
  2. Безклітинні вакцини (не мають у своєму складі живих компонентів вірусу. Складаються з частин патогенних організмів, здатних викликати опір організму)
  3. Вакцини з використанням вірусних векторів (використовуються ослаблений вірус, який не може стати збудником хвороби)
  4. мРнк-вакцини (генна вакцина. За допомогою неї в організм людини вводять молекули, які беруть участь у створенні антитіл)

Саме останній вид вакцин став предметом для маніпуляцій. Однак, фахівці Глобального Альянсу з вакцин та імунізації спростували інформацію про можливість генетичної мутації після щеплення  мРнк-вакциною. Цей вид не містить спеціальних ферментів, які здатні протикати у ДНК людини. Для прикладу, такий вірус як ВІЛ може інтегрувати свій генетичний матеріал у людську ДНК за допомогою спеціальних ферментів.

Тому, хоч мРНК-вакцини є новою технологією, немає підстав думати, що вони матимуть стійкий вплив на нашу біологію – крім сприяння нашої імунної системи запобігти хворобі COVID-19.

 

Авторка: Катерина Філімнович

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja