Фейк про мільйон «мертвих сім-карт» українців – Без Брехні
Фактчек

Фейк про мільйон «мертвих сім-карт» українців

Російські пропагандисти, аби залякати українців, постійно поширюють фейки про «страшні втрати на фронті», які приховує українська влада. Особливо активізувалися такі вкиди на тлі хоч і важких, але успішних дій ЗСУ у контрнаступі. Так днями російські видання «Вести» та «Комсомольская правда» поширили публікації, які підхопили інші пропагандистські ресурси про мільйон «мертвих сім карт» українців та про майже чверть мільйона загиблих на фронті. Про деталі вкиду – далі у матеріалі.

 

У російських «Вістях» вийшов сюжет під заголовком «Українські втрати все важче приховувати». Контекст публікації наступний:

«248 тисяч некрологів та майже мільйон SIM-карток, якими українці перестали користуватися після початку спецоперації — західна преса намагається підрахувати можливі втрати київського режиму. Ймовірно, щоб ще й зрозуміти, чи взагалі залишився потенціал для контрнаступу. Дедалі більше питань у зарубіжної аудиторії та тактики НАТО, якій навчали українські формування.

Про українські втрати з’являються, наприклад, такі відомості, що ґрунтуються на аналізі некрологів, які з’являлися за півтора роки в соцмережах. Їх нарахували 284 тисячі. Інше джерело, на основі якого, не маючи офіційних цифр, роблять висновки журналісти та військові аналітики, звіт про роботу стільникових операторів в Україні, які фіксують зростання кількості так званих „мертвих” SIM-карток. Тобто тих, якими перестали користуватися остаточно. З кінця 2021 року таких було 6 622 000, а за перші п’ять місяців цього року ще мільйон. Статистика досить драматична, хоча досить груба, а крім того, зрозуміло, що окрім військових втрат тут є великий відсоток тих, хто просто покинув Україну…»

Заява неоднозначна і скандальна. В принципі, як і потрібно пропаганді, яка оперує методами «великої брехні».

Щодо кількості загиблих на фронті, в іноземній пресі жодних підрахунків кількості втрат ЗСУ на основі кількості некрологів знайти не вдалося. «Вісті» даремно намагаються приховати походження інформації про 284 000 некрологів: про це написано в «Комсомольській правді». І повідомив про це автор Telegram-каналу «Шепіт фронту» Руслан Татарінов. Про свій метод він розповів в ефірі радіо «Комсомольська правда»:

«Поставив пошук на тегові слова на кшталт «загинув за Україну», «похований»… Вивів у програми, щоб був інтернет-підрахунок. І швидко з’ясувалося, що солдатів гине в Україні дуже багато. У середньому близько 400 некрологів [на день]. Це середня. Найбілша кількість загиблих було у листопаді минулого року. Там одного дня було опубліковано десь 1100 некрологів на солдатів ЗСУ. Було і по 900 на день…»

Цифри не найправдоподібніші повідомляє видання The Insider http://surl.li/ltqmz, зважаючи на те, що на початку липня кремлівські ЗМІ поширили оцінку воєнкору Олексія Суконкіна: загальна чисельність ЗСУ близько 400 000 осіб. За такого співвідношення втрат і чисельності особового складу взагалі незрозуміло, як українська армія могла б вести бої. Тож замість західної преси джерелом виявився один Z-блогер, якому «Вісті» пропонують повірити на слово.

З «мертвими» SIM-картами все не менш цікаво. Джерело інформації тут — звіт офіційного українського органу, Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку, тобто західна преса знову ж таки ні до чого.

Лише мільйон мобільних номерів, якими перестали користуватися, нічого не каже про втрати ЗСУ. За даними Мінфіну України, в останньому довоєнному 2021 році померло 714 263 жителів країни. У квітні 2023 року Deutsche Welle повідомила, що в країнах Європи зареєстровано 8,05 млн. українських біженців, тобто більше, ніж усіх «мертвих» SIM-карток. Не кажучи вже про те, що солдатам у зоні бойових дій користуватися мобільним зв’язком не дозволяють і, отже, їхні SIM-картки в цей час також «мертві».

Тож підрахунок за сім-картами –  теж є фейковим способом. Тому загалом можна говорити про те, що публікація у виданні «Вести» – фейкова.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja