Фейк про заздалегідь підготовлені могили для захисників Авдіївки – Без Брехні
Фактчек

Фейк про заздалегідь підготовлені могили для захисників Авдіївки

Тіктоком, інстаграмом та Х(твіттером) шириться відео, на якому показують ряди виритих могил. На відео накладено напис «Ну що? Для кого війна закінчилася вже?». Порядок слів вказує на незграбний гуглтранслейт. Але за кадром грає відома Мелодія Скорика, яка для українців дуже чутлива. Нібито мотивувальний ролик, щоб змусити серйозніше ставитися до війни тих, для кого війна «далеко». Цей ролик фейковий. 

Цей нібито позитивний фейк підхопив російський пропагандист і переінакшив на зовсім інший сенс. В його варіанті нібито це «могили, які щойно викопали в Дніпрі для оборонців Авдіївки». Саме відео з ватермаркою цього каналу і поширили на всіх платформах. Ширять його українці, хоча достатньо було перейти на тг-канал з ватермарки, щоб зрозуміти, що це поширив ворог, який явно не вболівав би за наших воїнів і Скорика точно не ставив би.
Далі пішли варіанти, де на відео накладали інші «зрадні» тексти, але суть та сама: «влада завчасно готує ями для військових женуть на захист Авдіївки».

Тепер власне про відео. Російський пропагандист сам дав підказку для пошуку, вказавши місто Дніпро. І справді, Гуглом легко шукається відео про підготовку 600 могил на кладовищах Дніпра мером Філатовим. Але є одне але: ці могили були вириті у 2020 році для можливих померлих від Covid-19. Це тоді викликало скандал та обурення. Про це навіть зняли декілька відеосюжетів

А далі було ділом техніки знайти місце зйомки. Попри те, що Філатов у своєму пості у 2020 році називав інше кладовище – Червонопольське, все ж найбільшу кількість могил викопали на Діївському кладовищі. 

На пропагандистському відео в кадр потрапила помітна велика біла будівля. Її ж можна помітити й у відеосюжеті від ТСН. 

Додатковими деталями для точної ідентифікації місця зйомки послужили стовпи електропередач, що йдуть вздовж кладовища та шість тополь далеко в кадрі праворуч.

Отже, зйомка велася з центру Діївського кладовища. 

Але у 2020 році, коли мерія готувалася до поховання померлих від ковіду, на тому місці підготовлених могил не було. На відео та супутникових знімках 2020 року видно, що ряди могил викопали в інших частинах кладовища. До речі, масові могили та поховання почали зʼявлятися там ще до 2020 року. Водночас на гуглі останній супутниковий знімок датований аж червнем 2021 року і на ньому на місці зйомки фейку – голе поле.

Останній супутниковий знімок Діївського кладовища в Google Earth датований 06.2021 /скріншот з Google Earth

Нам вдалося знайти супутниковий знімок Maxar для іншого сервісу за квітень 2023. На шарі World Imagery від Esri видно саме ті ряди викопаних могил, на фоні яких і велася зйомка. Тобто могили були там набагато раніше за ситуацію з Авдіївкою.

Супутниковий знімок Діївського кладовища за квітень 2023 року, наякому вже є ряди могил з відео
Супутниковий знімок Діївського кладовища за квітень 2023 року, на якому вже є ряди могил з відео /скріншот ArcGIS.com

 

І ще одна деталь: на відео з ямами видно поруч могили з хрестами та памʼятниками. Але немає жодного прапора. А це неможливо уявити на військовому кладовищі.

Отже, відео зняте справді з Діївського кладовища Дніпра, але ряди могил там були викопані не у 2024 році, а почали розширювати кладовище ще в ковідні (2020) та навіть доковідні часи.

   

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja