ФЕЙК про “нову” заборону та штраф за дискримінацію в вакансіях – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК про “нову” заборону та штраф за дискримінацію в вакансіях

Останнім часом в соцмережах поширюють дописи про “нову” заборону та штраф за дискримінацію у вакансіях за статтю, віком  і штраф 65 тисяч. Ці публікації пов’язані з тим, що чинності набрали зміни до закону “Про рекламу”. Колєги БезБрехні розібралися, що з цього правда, а де  маніпуляції заради гучних заголовків.

Теза: “В Украине вводят штраф для работодателей, которые будут указывать в вакансиях желаемый пол, возраст, расу и цвет кожи кандидатов. Штраф будет составлять 65 000 грн”

 

Повідомлення про нові штрафи за дискримінацію за статтю
Повідомлення про нові штрафи Запорізькому пабліку

Перевірка

8 січня 2022 року набрали чинності зміни до Закону України “Про рекламу”. У зв’язку з чим в соцмережах почалося жваве обговорення цих нововведень. Зокрема, в дописах акцент на змінах у сфері рекламних оголошень щодо працевлаштування. 

Що змінилося?

Почнемо з того, що дискримінація в описі вакансій щодо статі й віку в законі була заборонена і раніше. Виключенням є лише специфічні роботи, які можуть виконувати тільки певні особи( за статтю). Наразі в Закон додали ще й поняття “дискримінаційна реклама” та “дискримінаційна реклама за ознакою статі”. Ці терміни стосуються реклами в цілому і мають більший фіксований перелік, наприклад, ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань тощо.

Попри те, що заборона на дискримінацію в вакансіях була і раніше, однак на сайтах з пошуку роботи можна зустріти формулювання – “гарна дівчина”, “молодий чоловік”, “незаміжній/незаміжня” тощо.

В попередній редакції закону в статті 24-1 від 05.07.2012 зазначено наступне:

“У разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення”. 

За новою редакцією пункт прописаний наступним чином:

“У разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядок”

Тобто, раніше рекламодавець повинен був сплачувати штраф за дискримінацію до Фонду загальнообов’язкового держсоцстрахування, а зараз до державного бюджету. Хоча контролювати і накладати штрафи продовжить Фонд.

Станом на 1 січня 2022 року мінімальна зарплата в Україні складає 6,5 тисяч гривень, тобто штраф становить 65 тисяч гривень. І, відповідно, буде змінюватися впродовж року. Його можуть виписати за вказання віку, пропозицію роботи лише жінкам або чоловікам ( якщо це не специфічна робота), вимог щодо раси/кольору шкіри, релігійних чи політичних вподобань. 

Майданчики для оголошень про вакансії, ще до нового року інформували своїх користувачів. Наприклад, на сторінці robota.ua у Facebook закликали виправити оголошення. Представники майданчику зазначали, що подібні формулювання варто прибрати з опису: «кандидатів з дітьми просимо не турбувати», «потрібна жінка приємної зовнішності», «запрошуються чоловіки віком 25-35 років» і тому подібне.

Висновок

  • Таким чином, заборона на дискримінацію в описі вакансій явище не нове, як і штраф. Однак, в Закон додали поняття “дискримінаційна реклама” та “дискримінаційна реклама за ознакою статі”, яких не було в законі раніше.
  • Ці поняття мають ширший перелік конкретних вимог. Мова йде не просто про дискримінацію у вакансіях, а й загалом і в інших рекламних продуктах. Крім того, забороняють дискримінацію інших груп. Наприклад, людей з інвалідністю, за ознаками раси, політичних поглядів, віросповідання тощо.

Авторка: Вероніка Хорольська, ЗЦР

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) та менторства ресурсу «БезБрехні»

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja