Фейк про «перші жертви прихованої жіночої мобілізації», яка нібито існує в Україні – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Фейк про «перші жертви прихованої жіночої мобілізації», яка нібито існує в Україні

Telegram-сміттярки пропагандистів продовжують штампувати фейки, які так чи інакше стосуються мобілізації. Зазвичай вкиди на цю тему важко перевірити, тому що вони не містять жодної інформації, крім необґрунтованих заяв. Проте коли інформаційні ресурси ворога намагаються змінити шаблон таких матеріалів, то зазвичай ловляться на брехні. Telegram-канал “Украина.ру”, який працює на пропаганду ворога, поширив брехню про загиблих українок, які нібито пішли з життя в результаті “прихованої жіночої мобілізації”. Про деталі цього вкиду – далі у матеріалі.

 

ПРО ЩО ЙДЕТЬСЯ 

7 жовтня 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до статті 1 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” (№6482). http://surl.li/ltbog

Цим нормативним актом встановлюється взяття жінок на військовий облік за їхнім бажанням.

Також Законом передбачається, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної чи професійно-технічної фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Закон президент України підписав 21 жовтня 2022 року, тобто майже рік тому, а не “не так давно”.

З 1 жовтня 2023 року http://surl.li/ltbop набув чинності наказ Міністерства оборони України від 7 лютого 2022 року. http://surl.li/ltboy Згідно з цим наказом всі жінки віком від 18 до 60 років, які мають медичну або фармацевтичну освіту чи працюють за спеціальностями лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоров’я тощо вже мають перебувати на військовому обліку.

В Міністерстві охорони здоров’я України http://surl.li/lnrfn роз’яснили, що ця норма закону не нова і діє з 1992 року, але працювала не досконало.

Таким чином від січня 2023 року жінки, які навчаються на медичні або фармацевтичні спеціальності, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання. Заклад освіти за 2 місяці до завершення навчання подає списки жінок-випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

ЧОМУ ЦЕ ФЕЙК

  1. Пропагандисти не змогли розібратися, чому тема набула актуальності на початку жовтня 2023 року, тому пов’язали це з підписом президента, хоча свій підпис Володимир Зеленський поставив майже рік тому.
  2. Закон не вносить зміни в Закон “Про мобілізацію”, тому згадування про мобілізацію чи “скриту мобілізацію” – відверта маніпуляція.
  3. В тексті йдеться, що “спустя месяц” можна щось констатувати. Цей термін не належить до прийняття Закону та підпису президента, бо з цих подій пройшов майже рік. Він також не має відношення і до наказу Міністерства оборони України, бо він від 7 лютого цього року (пройшло понад пів року), а набрав чинності з 1 жовтня (на момент публікації пройшов 1 день).

Один з ключових моментів вкиду – публікація має світлини українок, а в тексті наголошуються, що це перші загиблі в “рамках “женской” мобилизации”. Насправді, українки, які зображені на світлинах, не мають жодного відношення до тексту і не ілюструють його.

Пропагандисти використали фото реальних українських жінок-військових, які віддали своє життя за Україну. Нам вдалося ідентифікувати по фото деяких українок. Проте, їх перебування у лавах ЗСУ ніяк не пов’язане з останніми законодавчими актами, про які говорилося вище, а час загибелі ніяк не корелюється із часом прийняття законів (інформація – далі на слайдах).

ВИСНОВОК

Ця публікація не має нічого спільного с правдою від першої букви до останньої крапки. В тексті помилки по сенсу. Світлини його не ілюструють. Цей фейк має за ціль викликати негативні емоції до влади держави, мовляв, своїми діями вони привели до загибелі жінок. 

Українки, які пішли з життя захищаючи Україну, стали жертвами не в наслідок дій українського уряду чи Президента, а в наслідок навали рашистів і початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року.

Матеріал підготовлено фахівцями виданння “Інтент” 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja