Російська пропаганда від початку війни активно дискредитує волонтерський рух в Україні. Благодійні та гуманітарні програми. Так днями проросійські пабліки поширили черговий вкид на цю тему. У мережі Facebook розповсюдилося віде відео, в якому чоловік перебуває у одному із будівельних супермаркетів та заяляє, що тут продають «гманітарку», зокрема одяг.
На відео чоловік відкриває пакунок із одягом та заявляє, що це гуманітарна допомога, призначена для України, яку незаконно продають населенню. Згідно з описом до посту, це відбувається у мережі супермаркетів «Епіцентр». Про те де бреше пропаганда і чому відео – фальсифікація, далі у матеріалі.
По-перше, слід зауважити, що думка про те, що у пакунку речі гуманітарної допомоги не підтверджена нічим, крім слів чоловіка.
По-друге, мережа «Епіцентр» у відповідь на поширене відео опублікувала на своїй сторінці у Facebook пост, у якому зазначила, що компанія вже багато років продає подібні пакунки одягу та не має жодного відношення до гуманітарної допомоги, призначеної для України.
У пості зазначається, що одяг у пакунках вважається непридатним для носіння та їх основне призначення — використовувати його як ганчірку для збирання. У поширеному відео на етикетці, прикріпленій до пакунка, можна побачити напис «ганчір’я», який вказує на вигляд вторинної текстури, яка використовується як ганчір’я.
У пості мережі «Епіцентр» наведено основні види діяльності, в яких використовуються згадані товари: очищення обладнання на заводах; очищення стін та стель під час будівництва; абсорбція олії, жиру, технічних відходів та ін; Вони також використовувалися для приготування «коктейлів Молотова» у 2022 році. За поясненням мережі магазинів, постачальником зазначеного товару є українська компанія «Захід-Схід Транс Груп» і документи, що підтверджують це, також наведені в пості. Згідно з цим документом, компанія була зареєстрована в 2007 році і основною її діяльністю є торгівля предметами секонд-хенду, частиною якої є імпорт одягу секонд-хенду, непридатного для носіння. Далі група сортує цей продукт за пакунками в Україні та продає у місцевих магазинах. Згідно з наданою інформацією, компанія регулярно постачає даний товар до мережі магазинів «Епіцентр» з 2015 року.
На опублікованих фотографіях також видно список компаній, у яких Захід-Схід Транс Груп закуповує вживані предмети.
Тож відео де чоловік розказує про продаж гуманітарки – фальсифікація та фейк.
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”