Фейк про продаж поляками викраденого церковного майна з Донецької області – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХарківщина

Фейк про продаж поляками викраденого церковного майна з Донецької області

Новий наратив російської пропаганди — просування ідеї «безбожності» українців. Нещодавно фейкороби повідомили про божий знак — потемніння хрестів на Трапезному Храмі Києво-Печерської Лаври саме в той час, коли там проводили богослужіння ПЦУ. Проте це виявилося фейком – хрести потемніли ще декілька років тому. Цього разу маємо вкид про нібито продаж поляками викрадених ікон та хрестів з Бахмута, Соледара та Часового Яру. Чому це фейк – далі у матеріалі.

 

На російському порталі «Дзен» з’явився допис користувача Юрій Кот, який на ресурсі має майже 100 тисяч читачів. У статті йдеться про те, чому варто вважати русофобів та прихильників сатани одними й тими ж людьми. http://surl.li/frlzx

Також в дописі не оминули й розповіді про традиційні російські цінності. «Солдат сирійської армії перед боєм молиться перед Пресвятою Богородицею», — йдеться у підписі до зображення.

Але варто зауважити, що на фото зображено не російського військового, а сирійського солдата, чиє фото було опубліковане ще у 2017 році. http://surl.li/frmay Проте навіть не це є головною брехнею публікації.

Для доказу «безбожності» українців Юрій Кот надає скриншот, що нібито підтверджує факт продажу на сторінках даркнету церковних атрибутів, вкрадених з церков Бахмута, Соледара та Часового Яру.

Саме це зображення набуло великого поширення. Його розмістили пропагандистські ресурси в Telegram http://surl.li/frmbg, Twitter http://surl.li/frmbj, опублікували на декількох сайтах. http://surl.li/frmbo

У новині фейкороби повідомляють, що це торгова мережа в даркнеті THIEF world. Раніше фейкороби вже поширювали новину про цей сайт. Влітку 2022 року вони стверджували, що за допомогою цього ресурсу українці продають отриману від партнерів зброю.

Тоді журналісти BBC спростували цю новину та зауважили, що сам ресурс може бути фальшивим. http://surl.li/frmcf

Компанія KELA, яка спеціалізується на аналізі загроз кіберзлочинності, провела дослідження й з’ясувала, що торгова активність на сайті низька. Також вони зауважили, що ресурс не має популярності серед користувачів. Тоді ж фактчекери проєкту StopFake повідомили виданню BBC, що фальшивий майданчик можуть в майбутньому використати для створення фейків з метою дискредитації України перед іноземними партнерами. http://surl.li/frmcf

Та повернімося до самої публікації: в ній йдеться, що ікони в оголошенні автентичні, датуються XVIII-XIX ст. і були вивезені з прифронтових міст Донецької області України до Варшави.

Вдалося з’ясувати, що всі атрибути, які, за словами фейкоробів, було викрадено, насправді розміщені на російському ресурсі з проведення онлайн-аукціонів «Мешок». http://surl.li/frmcq

Так, хрест з першого зображення насправді на аукціоні розмістив продавець з Санкт-Петербурга. Максимальна ціна лота — 6 тисяч рублів, а не півтори тисячі доларів, як вказано у фальшивому оголошенні.

Другий знайдений нами лот, про викрадення якого повідомили фейкороби, також продають у російському місті Тюмень. http://surl.li/frmcs

Це ікона Пресвятої Богородиці. Варто звернути увагу на нахил, під яким сфотографовано ікону. Це підтверджує, що для фальшивого оголошення фекороби використали саме зображення з сайту онлайн-аукціонів.

Наступна ікона з оголошення в даркнеті також знаходиться на ресурсі «Мешок». http://surl.li/frmde

Три попередні лоти хоч й продаються на території Росії, їх походження нам не відоме. Як саме продавці отримали цей товар, достеменно невідомо. Проте виробника наступного товару нам вдалось знайти.

Кадило з латуні можна придбати за 6 тисяч рублів на сторінці аукціону або за 3075₽ у виробника, чий фірмовий знак ми знайшли на виробі. http://surl.li/frmdo

Ці факти підтверджують, що новина про продаж викрадених речей з Донецької області — брехня. Варто також зауважити, що, окрім фейкового оголошення, причетність «безбожності» українців, на думку пропагандистів, має підтвердити ще одне фото з допису Юрія Кота.

Крім того, відсутня інформації про те, що плани ПЦУ поховати мощі святих у Лаврі, реальні. http://surl.li/eqirk

Окремо варто звернути увагу на словосполучення «мощі російських святих»: воно не є коректним для застосування в релігійному контексті. До того ж, на цьому зображенні ми знайшли ознаки фоторедагування.

ВИСНОВОК

Російська пропаганда останнім часом намагається просувати наратив  «безбожності» та «нерелігійності» українців, намагаючись надати війні проти України «священного» характеру.

Викритий вище фейк – один з вкидів, яким підживлюється даний наратив.

 

Матеріал підготовлено проектом Gwara Media http://surl.li/fifko в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja