Фейкове пророцтво Ванги про дату закінчення війни в Україні» – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХерсонщина

Фейкове пророцтво Ванги про дату закінчення війни в Україні»

Конспірологія і пророцтва – супутники гучних, масштабних подій. Тому не дивно що нова хвиля пророчих відкриттів торкнулася і війни в Україні. І пророцтва не від кого небудь, а від самої Ванги. Саме такі публікації почали поширюватися днями у соцмережах і телеграм-каналах. Нагадаємо чому не варто вірити таким вкидам і як слід до них ставитися.

 

На поширеному зображенні із портретом Ванги містяться «магічна» комбінація цифр – 13.03.23. Тобто наявність трьох трійок має нас переконати, що це не проста дата, а визначальна. Підпис натякає, що цій даті слід вірити, мовляв всі попередні виявлені пророцтва відомої віщунки про війну в Україні – справдилися (правда ніхто у дописі не вказує які саме – просто справдилися). Тому й дата 13 березня – теж справдиться. А вона пов’язана – як нам дає зрозуміти повідомлення – із закінченням війни в Україні.

Правда, нам чітко не повідомляють – яким же буде той кінець. А втягують перейти за посиланням і там ну точно ми про все дізнаємося. Тобто має місце банальна гонитва за хайпожерством на тлі відомого імені і події, яка всім болить.

Фактично вище, використовуючи найпростіший логічний аналіз, ми викрили банальну маніпуляцію потрібними фактами і брехливий піар. Але, варто ще нагадати і про те, як реагувати на появу пророцтв і конспірологічних теорій щодо війни в Україні. Як їх викривати буквально з першого погляду.

Класичний прийом, який використовується у інформаційних схемах про різноманітні пророцтва – повідомлення, що ось буквально вчора були знайдені декілька нових пророцтв Ванги, Нострадамуса, Будди, Одіна, Віщого Олега…

Аби Нострадамус взнав скільки нових  катренів він «написав» після своєї смерті – то був би здивований, що їх у рази більше, ніж тих, що реально ним були створені за життя. Саме такий прийом використовують творці конспірологічних вкидів вже багато років до будь-яких подій. Найгучніший приклад із недавнього минулого – пророцтва і конспірологія про пандемію коронавірусу. Завдяки роботі фактчекерів були викриті чи не сотні подібних вкидів.

Нагадаємо, що начебто «згадки» про пандемію так звані «конспірологи» знаходили і у Ванги, і у Нострадамуса, і у святих писаннях різних народів. Це класичний прийом, як ми вже повідомляли вище – мовляв, у давнину щось знали! Тим більше, що пророцтва, якщо вони і писалися (а наприклад, та ж Ванга сама пророцтв не писала), то «повідомляли» про події майбутнього в алегоричній формі, у форматі специфічної мови. А за таких обставин, практично будь-яке «пророцтво» можна підпорядкувати під необхідні сьогодні і зараз події, знайшовши аналогії і співпадіння. Бо алегорична мова дає дуже широке поле для варіацій.

Аналогічна історія із різними святими писаннями. Крім того, тут спрацьовує і психологічний фактор – якщо людина/суспільство не знаходить (або не намагається шукати) відповіді у площині реальних фактів, то вдається до пошуків у пророцтвах і святих письменах.

Чому? Бо там простіше знайти «відповіді». Бо там людина/суспільство буде аналізувати інформацію через емоції, а не через раціо.

Але небезпека таких пошуків, як і довіри до подібних вкидів, який ми описали вище в тому, що вони дають нам хибну надію, оманливу віру, що буде саме так, як нам хочеться (бо ми так побачили у письменах). Проте, коли «пророцтво» не здійснюється настає гірке розчарування, зневіра, паніка, страх.

Тож, ще раз закликаємо оперувати тільки логікою і фактами. І як би нам не хотілося, щоб все закінчилося вже завтра і саме так, як ми це бачимо – беремо до уваги лише ті аргументи, які намалюють нам картину реального розвитку подій (а не уявного).

 

Матеріал підготовлено виданням “Вгору” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидіх дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja