Фейк про рішення Зеленського не вступати на посаду президента – звідки «ростуть ноги»? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Фейк про рішення Зеленського не вступати на посаду президента – звідки «ростуть ноги»?

«Срочная новость! Владимир Зеленский решил завтра объявить о своем намерении отказаться от должности президента Украины. Как нам стало известно из надежных источников из окружения новоизбранного президента Владимира Зеленского, завтра на официальной странице должен появиться ролик, в котором Зеленский объявит об отказе от должности президента Украины». Повідомлення з таким текстом та відповідним заголовком з’явились в декількох медіа і подавались як «масове поширення відповідної заяви» самого новообраного президента. Проте, як з’ясували фахівці «БезБ», все виявилось далеким від істини.

 

ВЕРДИКТ: ФЕЙК / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Етап перший. Виявлення «масових ЗМІ»

Інформація про начебто вже прийняте начебто рішення Володимира Зеленського про відмову від посади президента «сплило» у виданні «Набережна» від 15 травня.

Проте, як можна з’ясувати з новини, у тексті не вказано жодного посилання або на першоджерела, або на джерела звідки був зроблений копірайт повідомлення. В той же час,  сама інформація насичена такими обертами як; «в сообщении указывается», «как передает наш источник», «мы уверены». Що саме за джерела на яких базується впевненість авторів – не вказується. Але, для надання гостроти новині в тексті двічі використані «гучні гасла» – «сенсационная информация», «срочная новость!».

Аналіз повідомлень  на дану тематику через пошукову систему Google, виявив сього чотири посилання «на масовість ЗМІ». Одне з них переадресовує на сторінку групи у мережі Facebook «Антиватник, одне – на вже згаданий ресурс «Набережна». Два інших – ресурси «Діалог» і From.ua.com (Українські новини).

Етап другий. Хто був перший?

Аналіз публікації From.ua.com дав зрозуміти, що першоджерелом серед цих трьох «масових» ЗМІ був ресурс «Діалог», бо From.ua.com посилається саме на нього.

Та найцікавіше виявилось попереду. Як можна бачити, по тексту повідомлення на даному ресурсі вказано чимало посилань, які за всіма правилами, повинні вести читача до першоджерел, що мають бути достовірні, містити оригінальну інформацію. Але не в цьому випадку!

Посилання на слово «сообщение» в даному контексті речення мало би направити читача до заяви або самого Зеленського, або його штабу на відповідному ресурсі (або офіційний сайт, або офіційна сторінка у соцмережі). Проте, посилання приводить читача на сторінку Facebook «Клуб Порохоботів». При всій повазі до активістів групи і їх ставлення до президента Порошенко, дана сторінка не може бути апріорі першоджерелом повідомлення пана Зеленського чи його штабу.

Так само і в інших випадках. Посилання на слові «президент» веде читача до публікації на цьому ж ресурсі про перебування Володимира Путіна у Сочі.

Посилання на слові «известно» взагалі «перекидає читача на рандомну сторінку у мережі Facebook.

Два наступних посилання на слова «решение» и «президент» – знову ведуть читача на ту ж саму сторінку про Путіна у Сочі.

Аналіз повідомлення в останньому джерелі – групі у  Facebook «Антиватник, виявив, що воно посилається на ресурс From.ua.com, а той, як ми вже з’ясували – на «Діалог», який сам єдиним реально існуючим першоджерелом інформації про рішення Зеленського «зректися» від посади президента позначає вже згадану групу у Facebook «Клуб Порохоботів». 

Етап третій. Чому Зеленський має “зректися”?

На чому ж базується карколомна теза, що пан Зеленський повинен відмовитися від посади президента?

Виявляється в основі подібного висновку, які набули форму інформаційного повідомлення, передрукованого чотирма ресурсами, є судження. Автори, говорять про недавнє рішення Оболонського районного суду, яке призначило Володимиру Зеленському штраф у розмірі 850 гривень за «порушення обмежень з ведення передвиборної агітації» – наслідки випадку демонстрації кандидатом в президенти свого бюлетню у день голосування 21 квітня. Згадюуть вони і обіцянку Володимира Зеленського дану у передвиборчий період: «Если я когда-нибудь в жизни нарушу закон, я пойду сам» (мається на увазі з посади президента). Між цим двома меседжами автори і встановлюють суб’єктивний причинно-наслідковий зв’язок, що повинен призвести до заяви обраного президента про те що «він іде сам».

Подібний прийом є суто маніпулятивний – в основі його лежить авторське судження, а не факт. Тим більше маніпуляцією і порушенням журналістських стандартів є факт створення на основі судження гучного інформаційного повідомлення.

Резюмуючи слід вказати, що першоджерелом інформації, а вірініше – фейку, побудованого на маніпулятивних судженнях і припущеннях, про «відставку» Зеленського (який ще офіційно не набув повноважень президента) виявилась група у Facebook «Клуб Порохоботів». 

 

Автор: Олександр Довгодько 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja