14 червня на сайті Обозрєватєль вийшов матеріал з гучним заголовком “Українців штрафують за генератори: скільки доведеться заплатити порушникам”. У тексті матеріалу йдеться про можливий штраф за шум генератора “на балконі”. Скірншот цієї статті швидко поширився тг-каналами, а текст передрукували десятки медіа, сіючи панічні настрої. Росіяни зі свого боку передрукували цей фейк під кутом критики влади, яка світла не дає і за генератори штрафує.
Насправді ж Станіслав Кожемякін, журналіст Обозу, “оглядач ринку криптовалют, експерт з питань блокчейн-технологій” просто вирішив хайпонути на фоні зростання попиту на генератори через відключення електроенергії та прогнози про зиму з тривалими відключеннями.
Публікація по суті не є новиною: за останній час не було ніяких змін щодо штрафів за шум. Не було також жодних правок саме про шум від генераторів. Справді, відповідальність за перевищення певних значень шуму у будинку та на прибудинковій території передбачена ст.182 КУпАП. Передбачена давно.
Проте, процедура встановлення вини складна: поліція сама не може встановити факт порушення, вона викликає представників органу з контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства. Лише вони мають право робити відповідні заміри рівня шуму. Зрозуміло, що такі представники, на відміну від поліції, не працюють цілодобово і кількість їх обмежена. Тобто на кожний виклик фізично приїхати не зможуть. А генератор зазвичай річ мобільна і може зникнути до їхнього приходу.
Щобільше, відключення електроенергії й використання генераторів почалися ще з осені 2022 року, після того, як Росія почала нищити українську генерацію. Залежно від регіону генератори звучать частіше чи рідше, але всюди. За весь час можна знайти лише лічені повідомлення про спроби штрафів за генератори, та й то вони стосувалися норм пожежної безпеки, а не шуму.
Таким чином підстав для твердження, що “Українців штрафують” – не було. Проте передрук цієї страхачки наробив стільки галасу, що 17 червня на вкид змушене було зреагувати МОЗ, оскільки громадське здоров’я (акустичне забруднення) та санепідемслужба – їхня сфера повноважень. Міністерство запевнило, що вони розглядають використання генераторів під час відключень електропостачання, як спосіб “ліквідації аварійних та надзвичайних ситуацій”. А на такі випадки вимога про дотримання тиші не поширюється. Тобто шум є, але події правопорушення нема.
І що ж робить Обозрєватєль зі своїм матеріалом? Класика: просто змінює в новині за 14 червня заголовок на “Українців пообіцяли не штрафувати за шумні генератори: роз’яснення Кабміну”. Не пропадати ж переглядам. Просто продовжують хайпувати заради кліків. Але посилання на новину залишилося старе, де ще “штрафують”, та й 14 червня ще Кабмін нічого не “обіцяв”. Переконатися можна в архіві новини.