Фейк про те, як росія знищила “квартал будівель ГУР/СБУ” та два Патріота – Без Брехні
Фактчек

Фейк про те, як росія знищила “квартал будівель ГУР/СБУ” та два Патріота

А ми зараз вам покажемо як фейк про знищення СБУ створили, а потім підкріпили його подробицями від “джерел” та деталями від “очевидців”.

Отже, вранці в Київ з Криму прилетіли якісь надшвидкі ракети. Долетіли за три хвилини, зайшли з незвичного напрямку, тривогу ввмікнули лише за лічені секунди до вибухів. Повітряні Сили заявили, що ракет було дві, обидві було підбито. Уламки однієї ракети зруйнували спортзал Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука в Печерському районі. Постраждало 10 людей. Рештки іншої зробили вирву у дворі приватного будинку у Дарницькому районі та пошкодили будинок. У Голосіївському районі в лісосмузі виявлено уламки ракети. Фото, відео від офіційних джерел та “очевидців” вистачає.

Аж раптом “зрада” прийшла звідки не чекали: Kyiv Post, з посиланням на джерела, заявив, що “ціллю балістичної ракетної атаки РФ була Служба безпеки України”. Пояснили це тим, що 25 березня в Україні відзначають День Служби безпеки України. Відтак, за даними джерел Kyiv Post, ракети були націлені на приміщення, де перебувають високопосадовці СБУ. https://tinyurl.com/247sj4td

Логіка “джерела” зрозуміла та жодних уламків біля будівель СБУ, ГУР чи хоча б в тому районі Києва виявлено не було.

Проте за цю версію про “приміщення з високопосадовцями СБУ” одразу вхопилися росіяни і почали її поширювати, з посиланням на Kyiv Post. А далі і своє “трішки” додавати.

Так у одного з фейкарів «для евакуації поранених силовиків залучені десятки швидких, а співробітників ЦРУ та МІ-6, які були в тих приміщеннях, гелікоптерами вивозять до Польщі. Багато високопосадовців СБУ, ГУР, ВСУ напевно були ліквідовані».

Ніяких десятків швидких та гелікоптерів не було, інакше ждуни б їх зафіксували і хутко передали російським пропагандистам. А таких відео немає. Є лише відео зі зруйнованим спортзалом по вул.Бойчука.

Щоб виправдати влучання в абсолютно цивільний обʼєкт росіяни створюють наступний фейк: позначають на Гуглмапі цю будівлю як «штаб цивільної оборони» і запускають версію, що там мабуть проходило секретне нагородження працівників СБУ. Гугл цю неправдиву мітку швидко видаляє, тому лишаються тільки скріншоти.

Штаба цивільної оборони України взагалі не існує, є управління при КМДА, департамент цивільного захисту області, ДСНС врешті решт, але не штаб. І звісно ж вони не розміщені в спортзалі, а в КМДА, облраді чи урядовому кварталі. Єдиний київський штаб цивільної оборони, а насправді підрозділ лікарні, який вдалося знайти, гуглиться за зовсім іншою адресою. Так що тут фейкарі геть неякісно спрацювали. Наскільки взагалі воєнною ціллю може бути «цивільна оборона» – питання риторичне. Це як бомбити бомбосховища, бо там є слово бомба.

Інший поширювач фейку вкинув, що нібито в Голосіївському районі була «вражена ціль в кварталі будівель ГУР», де були “офіси з планування атак на Росію”. Оцей «квартал будівель ГУР» поширювали особливо інтенсивно. На підтвердження влучань в Голосіївському районі показували відео з молоддю, що тікає від вибухів, та фото з димом над будівлями.

Відео справді знято в Голосіївському районі, а саме на перехресті провулку Леопольда Ященка та вул.Юлії Здановської. Проте вибухи відбуваються не в кадрі, а ракети пролітають саме в напрямку спортзалу. Хоч на відео й не видно самих ракет, але всі люди в кадрі дивляться саме в той бік, де сталося влучання в будівлю спортзалу. Автор відео, попри те, що біжить в зворотньому від вибуху напрямку, під час прольоту ракети направляє камеру саме на схід. Час (4-5 сек), що минає між звуком прольоту ракети та звуком вибуху, якраз достатній, щоб ракета такого типу здолала відстань між місцем зйомки та вул. Бойчука.

Фотографії з димом в «Голосіївському районі» насправді зроблені з багатоповерхівки навпроти зруйнованого спортзалу. Це легко перевіряється, бо в кадр потрапляє дах Новопечерської школи та прикметна багатоповерхівка з житлового кварталу на вулиці Андрія Верхогляда. Всі ці будівлі знаходяться на відстані сотні метрів від зруйнованого спортзалу.

Додатково до «кварталів ГУР-СБУ» закидалася тема про знищення двох установок Patriot в аеропорту Жуляни. Оскільки ДСНС та КМДА одразу показали місця від падіння двох відомих підбитих ракет, і це зовсім не Жуляни, фейкарі змушені були «збільшити» кількість прильотів. Для цього, наприклад, ТАСС придумав «очевидця», який «подзвонив в редакцію» і нарахував для них п’ять вибухів. Потім вибухів стало вже шість. Але знову жодного фото/відео «від очевидців» хоча б з димом над Жулянами – немає. Як і уточнень, що то були звуки роботи ППО. 

Зрештою група ботів з так званої цифрової армії росії спробувала закидати компіляцію з усіх цих версій в українські телеграм-канали, з коментарями на кшталт “Буданов та Малюк десь раптово загубилися”. Звісно, ж версія, що вручення нагород відбувалося в спортзалі академії мистецтва не витримує жодної критики, навіть після того, як спробували назвати цей спортзал “штабом”.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja