Фейк про те, як у Івано-Франківську на мітинг проти мобілізації закликали – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

Фейк про те, як у Івано-Франківську на мітинг проти мобілізації закликали

У соцмережах невідомі поширювали заклик до жителів Івано-Франківська зібратися під «будівлею обласного керівництва». Тема зібрання, йдеться у проплачених повідомленнях – встановлення точних термінів мобілізації. Насправді за всіма ознаками, це чергова російська інформаційно-психологічна операція (ІПСО), пояснює засновник та керівник проєкту «БезБрехні» Олександр Гороховський.

 

У стрічці соцмережі Facebook для іванофранківців почали з’являтися дописи від сторінок із закордонною адресою, які не мають підписників.  На ілюстрації зображений зубожілий нібито «типовий українець» – жебракуючий з оселедцем, латкою на синьо-жовтому одязі, який отримує повістку. І стає військовим.

У описі до картинки «городян» Івано-Франківська закликають вийти до будівлі «обласного керівництва» аби були встановлені точні терміни служби у війську. Офіційно організовувати такі акції в Івано-Франківську 29 червня ніхто не збирався.

Ця ІПСО, ділиться з “Галкою” експерт – частина великої операції з дискредитації військово-політичного керівництва країни й приниження військових.

«Ми бачимо, що останні місяці йде велика хвиля — на тлі недолугих дій і влади, і ТЦК, і, частково, військового керівництва. Пропаганда реагує на наші помилки й розганяє вкиди й фейки, масштабуючи ті явища, які, можливо, не мають такого глибокого характеру», – каже Гороховський.

Що стосується вказаного вкиду — вуха стирчать від російських пропагандистів. На це вказують наступні маркери.

Помилковий зміст слів

«Відображає напад» – це один із маркерів фейковості повідомлення, ознака автоматичного перекладу».

У таких повідомленнях також можуть бути:

  • неправильно розставлені коми;
  • неправильні літери;
  • великі літери всередині слова і всередині речення на початку слова.

 Неправильна назва державних установ

Тут ми бачимо «обласне керівництво». Це натяк на неправильне трактування сьогоднішнього правильного написання органу виконавчої влади: «Не обласне керівництво, а обласна військова адміністрація — у рф можуть цього не знати».

 Ілюстрація

Цей малюнок, у хибній уяві пропагандистів, мав би викликати жалість у тих читачів, до кого вони начебто звертаються. Тут вони «косять» під наших героїв-козаків. Насправді ці малюнки не викликають жалість — це малюнки-приниження, малюнки-висміювання, малюнки недолугого зображення ЗСУ, людей яких мобілізують. Це притаманна російській пропаганді ознака.

Якби подібні речі малювали, умовно, українські протестні організації, думаю, що зображення було б зовсім інше: «Ментально ми не можемо таке намалювати, це не характерно нам».

 Знеособлення

«Ми закликаємо», – йдеться у повідомленні. Тобто «ми» – це хто? Немає назви організації, яка бере на себе відповідальність протестного заходу: «Ми, родичі полонених», «Ми, родичі незаконно мобілізованих»: «Це один з маркерів неправдивої інформації — знеособлення звернення до когось або від когось».

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання Galkа. http://surl.li/tsfiro

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja