Фейк про те, що 70% громадян України схильні до психічних розладів, а українська влада навмисно підтримує напругу – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Фейк про те, що 70% громадян України схильні до психічних розладів, а українська влада навмисно підтримує напругу

Одним із найвідоміших методів пропаганди є напівправда http://surl.li/hkvma. Медіа ворога часто використовують цей прийом, заснований на тому, що за основу тексту беруть цілком реальну інформацію і на основі цієї інформації накручують відверту брехню. Це типовий прийом, тому вимагає особливої уваги.

Відомий telegram-смітник “Наблюдатель” опублікував текст, у якому йдеться про те, що 70% громадян України схильні до психологічних розладів, і те, що українська влада підтримує напругу.

Цей фейковий текст побудований на заяві Президента Франції Еммануеля Макрона http://surl.li/hkufn , який закликав Раду Європи сприяти створенню в Україні сотні центрів психічного здоров’я, аби допомогти українцям впоратися з травмою війни. Пряма мова: “Ми маємо прийти на допомогу українцям, які щодня переживають важкі травми війни. У Раді Європи я пропоную великий проєкт, щоб підтримати якнайшвидше відкриття 100 центрів психічного здоров’я в Україні”. На цій базі пропаганда ворога накрутила фейки. Про це далі у матеріалі.

 

ФЕЙК 1. «ПОЧТИ 70% ГРАЖДАН УКРАИНЫ ПОДВЕРЖЕНЫ ПСИХИЧЕСКИМ РАССТРОЙСТВАМ. НА ЭТОМ СКАЗЫВАЕТСЯ ВОЙНА И ФИНАНСОВАЯ НЕСТАБИЛЬНОСТЬ, ИЗ-ЗА ЧЕГО УРОВЕНЬ ПРЕСТУПНОСТИ В СТРАНЕ ЗАМЕТНО ПОВЫСИЛСЯ».

Дійсно, війна крім прямих загроз, пов’язаних із життям та здоров’ям людей, несе загрози психічних розладів. Величезне психологічне напруження в результаті потоку негативної інформації, переживання за рідних, близьких і просто знайомих людей не можуть не позначитися. Такий стан справ підтверджує як аналіз ситуації, так й досвід інших країн. Все це так, проте цифра у 70% нічим не обґрунтована брехня.

На нараді http://surl.li/hkudm щодо питань охорони психічного здоров’я та створення відповідної Національної програми, що відбулася під головуванням прем’єр-міністра України за участю першої леді, інших представників уряду й міжнародних організацій, були озвучені наступні цифри:

Кожна 5 людина буде мати негативні наслідки для психічного здоров’я, а кожна десята відчує ці наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби. Тобто мова йде про 20, а на 70 відсотків.

ФЕЙК 2. «УКРАИНСКИЕ ВЛАСТИ НАМЕРЕННО ПОДДЕРЖИВАЮТ НАСЕЛЕНИЕ В СОСТОЯНИИ НАПРЯЖЕНИЯ».

До цього необґрунтованого твердження автори брехні додають нібито аргументацію, що це відбувається внаслідок того, що ворог б’є по конкретним цілям, а на будинки падають уламки. І ще влада підтримує напругу нібито свідомо хибними відомостями про збиті дрони тощо.

Ця безперечна брехня спрямована на виправдання воєнних злочинів країни-агресора. Багато разів було доведено, що ворог стріляв своєю “високоточною” зброєю по мирних об’єктах. І йдеться не лише про дрони та ракети. Вогонь вівся РСЗВ та артилерією. Тобто говорити про якісь уламки в цьому випадку не можна. Це цинічна брехня.

Так само є брехнею те, що українська влада нібито підтримує напругу в суспільстві шляхом публікації неточних відомостей про збиті цілі противника. Варто зазначити, що українська влада не публікує відомості про втрати ворога. Цю інформацію публікує Генеральний штаб ЗСУ

http://surl.li/hkutx , який не належить до законодавчої, виконавчої чи судової влади. Крім того, немає підстав говорити про те, що цифри не відповідають дійсності. Таке твердження вимагає доказів, які смітники, звичайно ж, не дають. Це насамперед офіційна інформація, отже будь-які посилання можливі тільки на неї.

ФЕЙК 3. «ОСОБЕННО МНОГО СОЛДАТСКИХ ПСИХИК (НЕ ГОВОРЯ ПРО ТЕЛА) ИСКАЛЕЧИЛА “БАХМУТСКАЯ МЯСОРУБКА».

Перше, що привертає увагу, так це типовий для агітаторів штамп «бахмутська м’ясорубка». Це словосполучення існує в російському сегменті соціальних мереж та медіа, українці його використовують вкрай мало. Тобто, у такий спосіб пропагандисти дають змогу зрозуміти, де писали текст.

Також на момент публікації фейку ані українська, ані російська сторона не публікувала даних про втрати на даній конкретній ділянці бойових дій. Цей фейк пропагандисти вкидають виключно тому, щоб нагадати про невеликі успіхи своїх бойовиків на бахмутському напрямі. Якихось цифр чи інших офіційних даних у відкритому доступі немає. Тобто, і в цьому випадку можна впевнено говорити про нічим необґрунтований вкид вигаданої інформації.

 

ВИСНОВОК

  • Даний вкид побудований шляхом напівправди. Це один із прийомів, який зустрічається найчастіше. Ворожа пропаганда бере відому інформацію, яка звернула на себе увагу, а потім на підставі цієї інформації складає фейки. У цьому випадку вони намагаються зробити фейки схожими на правду.
  • Вихід лише один. Не сприймати за правду всю інформацію, яку пропонує ресурс пропагандистів, а розрізняти де правда, а де вигадка, яку вигадали в конкретних цілях.

Матеріал підготовлено виданням “Інтент” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja