ФЕЙК про те, що «Моссад повідомив про величезні втрати ЗСУ, серед яких майже 3000 найманців НАТО – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

ФЕЙК про те, що «Моссад повідомив про величезні втрати ЗСУ, серед яких майже 3000 найманців НАТО

Якщо в тебе відсутні перемоги на полі бою – створи їх в інформаційному просторі – запусти фейк, з відсилкою до вагомого джерела. Приблизно так вирішили кремлівські інформаційні посіпаки і запустили днями вкид про те, що ні хто інший, а сам «Моссад» – національна розвідувальна служба Ізраїлю – «повідомили» про реальні втрати ЗСУ, які виявилися величезними.

Чому це фейк і за якими ознаками видно, що з нього стирчать пошматовані вуха російських пропагандистів – далі у матеріалі.

 

Вкид поширився, як у соціальних мережах так і через прокремлівські так звані меді, наприклад, у газеті «Московський комсомолець». Паралельно, для того, щоб максимально роздути інформаційну бульбашку у поширення включилися десятки дрібніших смітникових ресурсів. Це говорить, про класичну схему вірусного фейку.

Всі поширювачі вкиду посилається на статтю турецького ресурсу Hurseda Haber (скріншоти публікацій – під матеріалом). У публікації стверджується, що в ході бойових дій українська армія втратила вбитими 157 000 осіб, пораненими – 257 000, тоді як російська – всього 18 480. Видання також стверджує, що в Україні загинули майже 3000 військовослужбовців НАТО.

Турецьке видання говорить, що нібито такі дані, отримані від ізраїльської розвідки «Моссад».

По-перше, «Моссад» – це національна розвідувальна служба Ізраїлю. Її функції дещо інші, ніж рахувати втрати супротивників на тій війні, де ізраїльтяни не воюють. За весь час війни в Україні від початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року «Моссад», на відміну від розвідок США, Британії, Німеччини, Польщі, країн Балтії – не робив жодних заяв щодо якихось статистичних даних про втрати воюючих сторін.

Крім того, аби дійсно, якісь умовно секретні дані бодай теоретично і могли просочитися від спецслужб, то навряд чи другорядне турецьке видання стало би першим, хто отримав таку інформацію.

По-друге – сумнівність в неангажованості самого видання Hurseda Haber. Навіть поверхневий аналіз матеріалів говорить, про відверто  антизахідну позицію та підтримку росію у її війні проти України. Це можна констатувати із колонок колумінстів, http://surl.li/eufgu. А  наприклад один з матеріалів має наступний загловок «Зеленський і війни єврейської мафії в Україні» http://surl.li/eufhh

Тобто всі ознаки «жовтої преси» не першого гатунку. Зв’язок із російськими пропагандистськими ресурсами проглядається ще й в тому, що саме вони стали поширювачами публікації Hurseda Haber.

Це одна з класичних схем розповсюдження вкиду. Спершу потрібна фейкова публікація оприлюднюється начебто у «західні» або «закордонні» пресі. А потім московські інформаційні посіпаки підхоплюють її із насолодою цитуючи «західні видання». Читачу з Нижнього Тагілу чи Саратова навряд чи прийде в голову перевірити через гугл-пошукових що ж це за таке видання Hurseda Haber, яке цитує сам «Московський комсомолець».

В-третє, інформація про бойові втрати ЗСУ від початку війни є засекреченими даними і не оприлюднюються ні Україною, ні її Західними союзниками.

В-четверте, у публікації вказане зовсім некоректне співвідношення загиблих і поранених – 157 000 проти 257 000. Тобто співвідношення в районі 1 до 1,6. Хоча за військовими канонами, що пройшли сумну перевірку у чисельних конфліктах, класичний коефіцієнт поранених до загиблих має бути 1 до 3, або до 4.

По-п’яте, згадка у публікації серед втрат «3000 найманців НАТО» – відсилає нас до класичного російського наративу, що в Україні воюють західні найманці, що українські воїни не здатні опанувати складну техніку альянсу і тому всі екіпажі танків і броньованих машин країн НАТО – це натівські найманці. Хоча керівництво Північно атлантичного блоку неодноразово заявляло, що жоден солдат НАТО не бере участі у бойових діях в Україні. http://surl.li/eufif

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja