Фейк про те, що нібито США підготували «евакуацію» Зеленського навесні 2024 року – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Фейк про те, що нібито США підготували «евакуацію» Зеленського навесні 2024 року

Російська пропаганда продовжує підживлювати наратив, що захід вирішив «замінити» діючого президента України Володимира Зеленського тим самим продовжуючи життя ще одного наративу про «зовнішнє керування» української державою. Цього разу фейкороби кремля вже дають майже чутку дату – навесні 20224 року. Про деталі фейку – далі у матеріалі.

 

Низка російських телеграм-сміттярок поширили дописи наступного змісту (далі мовою оригіналу): «Зеленский готовит план бегства в США: сотрудник американской секретной службы слил в сеть информацию о подготовке убежища для украинского президента.

29 ноября человек, представившийся сотрудником отдела охранных операций секретной службы США, разместил на Youtube сообщение о разрабатываемом американским правительством плане по защите семьи Зеленского начиная с весны 2024 года. В своём ауидообращении агент заявляет о колоссальных затратах и привлечении огромного числа сотрудников для охраны и обеспечения условий проживания семьи Зеленского.

Для бессрочного проживания семьи нынешнего украинского президента выделят особняк во Флориде за 20 миллионов долларов. Зеленскому, его жене и детям также предоставят американское гражданство, для чего уже подготовлены  соответствующие документы…»

Для надання достовірності, у дописах міститься фотокопія нібито сертифікату про натуралізацію Зеленського (отримання громадянства) з датою за 20 вересня.

Що з цим вкидом не так?

Російські пропагандистські ресурси посилаються на видання The DC Weekly. Це те саме видання яке на початку листопада 2023 року вже поширювало фейкову публікацію про те, що дружина президента Олена Зеленська причетна до торгівлі дітьми.

Тоді Центр стратегічних комунікацій повідомив, що саме видання є сумнівним, бо містить низку антиукраїнських і явно проросійських публікацій. http://surl.li/nxuyu

Крім того, фейковою виявилася авторки публікації Джессіки Девлін. Її біографія  – вигадана.  Про журналістку у її біографічній довідці вказано, що вона видатна і відома, проте пошукові системи не видають про неї жодної інформації. Більше того, на фотографії в профілі нібито видатної журналістки насправді зображена письменниця Джудіт Баталіон. http://surl.li/nxuyoї

Як не дивно, авторка нової публікації про нібито «втечу на віллу у Флориду» Президента Зеленського – теж міфічна Джессіки Девлін. Це прямий аргумент, що вказує на фейковість і нової публікації.

До того ж, міфічна авторка публікації, в свою чергу посилається на Ютуб «сотрудник отдела охранных операций секретной службы США». Саме ця анонімна розповідь стала основою для публікації. Слід зазначити, що ми вже не раз стикалися із ситуаціями, коли той чи інший фейк пропаганди базується на анонімних джерелах ледь не з Овального кабінету у Білому домі. Тому цей момент також в карму до визнання публікації фейкової. http://surl.li/nxwje

До того ж є і інші деталі, що говорять про фальсифікацію.

По-перше, в публікації міститься сертифікат натуралізації нібито Зеленського. Проте, це конференційні персональні дані, які не викладаються у відкритому доступі. До того, ж ілюстрація самого сертифікату має такий вигляд, що нібито документ лежить на столі і сфотографований. Тобто цей сертифікат або сфотографував сам Зеленський, або хтось із його оточення і виклав у відкритий доступ. І тоді це або «зрада», або безглуздість, бо яка ж це в такому разі «секретна операція».

Або документ сфотографував той самий анонімний «сотрудник отдела охранных операций секретной службы США», який нібито і злив інформацію про секретний план. Тоді це теж «зрада». А враховуючи ймовірно вузьке коло людей, які можуть бути посвячені у деталі «операції» шанс бути розкритим у «сотрудника» дуже високий.

По-друге – якраз зразок бланку сертифікату є у відкритому доступі на відповідних американських ресурсах http://surl.li/nxvii

Цим і скористалися кремлівські фейкороби. Проте, забули доопрацювати одну важливу деталь. На зразках вже заповнених сертифікатів на лівій стороні фото особи, або біля неї ставиться її підпис. На нібито «сертифікаті» Зеленського її немає (дивись на скріншоті).

По-третє, в оригінальній публікації The DC Weekly є деталізація щодо вілли у Флориді – вказана її вартість у 20 мільйонів доларів та розміщене фото «маєтку» та назва – Ponte Vedra Boulevard.

Така вілла дійсно існує – її фото на реальна вартість розміщені на одну із сайтів про продажу нерухомості. Саме звідти фейкороби поцупили фотографії вілли. Але, знов таки, недопрацювали із деталями – «маєток» продається за 10,9 мільйонів. http://surl.li/nxvop

ВИСНОВОК

Тож можемо констатувати, що публікація про нібито «план втечі навесні 2024 року» президента Зеленського до США – є черговим фейком, опублікованому фейковим неіснуючим автором на сайті сумнівного видання де більшість публікацій – відверто антиукраїнські.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидіх дезінформації

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja