Фейк про те, що нібито загинула перша дівчина-військова, яка підписала контракт за програмою «18-24» – Без Брехні
Фактчек

Фейк про те, що нібито загинула перша дівчина-військова, яка підписала контракт за програмою «18-24»

Один з ключових векторів російської пропаганди, який вона системно і активно наповнює фейками та дезінформацією – дискредитація ЗСУ та мобілізаційних зусиль держави. Тому не дивно, що нова ініціатива для залучення молоді до українського війська на контрактній основі «18-24» опинилася під інформаційною атакою російських пропагандистів.

Низка активних російських пропагандистських ресурсів днями поширили повідомлення про те, що нібито загинула перша дівчина, яка підписала контракт за програмою «18-24». Чому це фейк – далі у матеріалі.

 

Російські пропагандистські ресурси, зокрема «Укропский фреш» створили цілу історію з приводу залучення до лав ЗСУ за контрактом по програмі «18-24» першої жінки військовослужбовиці та … її нібито загибелі.

Перший пост на цьому пропагандистському ресурсі з’явився 4 квітня 2025 року: «Первые боевички на новом контракте 18-24. С принятием нового закона о «добровольном» контракте для возрастной группы 18-24 социальные сети на Украине, особенно связанные с военными, просто пестрят фотографиями и видео с новыми боевиками. Разгон этой темы идет максимальный. Украинские пропагандисты всеми силами пытаются показать, что в ВСУ прямо-таки хлынул поток мотивированных новобранцев… Для создания массовости журналисты и ЦИПсОшники стараются снимать на камеру буквально каждый шаг новых контрактников. Делают из этого ролики, разные футажи и меняют локации, из-за чего создается ощущение смены картинки, и соответственно, потока людей. А уж мимо первой боевички на контракте 18-24 пропагандисты ну никак не могли пройти мимо…» https://surli.cc/tjnmof

А вже 8 квітня «Укропский фреш» поширив публікацію, що дівчина нібито загинула: «Первая боевичка на контракте 18-24 погибла… Мы, конечно, предполагали, что так оно и будет, но не думали, что так быстро. Недавно мы сообщали, что первая девушка подписала контракт с ВСУ по программе 18-24… Однако сегодня все встало на свои места, и мы получили объяснение, почему девушка больше не светится на фото и видео украинских пропагандистов. Ответ прост – она погибла. Мы наткнулись в Фейсбуке на короткий пост о смерти некой Вероники в рядах 92 ошбр. Сначала мы не придали этому значения, ведь на Украине служит много девушек. Однако, когда мы вспомнили, как звали девушку из ролика, и то, что в 92 ошбр сейчас гибнет много новых контрактников, то решили немного покопаться и выяснили, что погибла именно «первая боевичка на новом контракте»….Ее мама выложила лишь короткий пост, сухо сообщающий о смерти дочери. Женщина даже не приложила к нему фотографию. Скорее всего, командование запретило ей это делать. Однако найти социальные Вероники не составило труда, которые, к слову, тоже были зачищены руководством. Правда, про страничку во Вконтакте забыли…» https://surl.lu/rczqwc

А тепер про брехню пропагандистів по порядку.

Інформацію для своєї першої публікації пропагандисти висмикнули дійсно з українських медіа і пересмикнули її на свій лад, дискредитуючи нову програму і тих, хто до неї залучається.

29 березня Генеральний штаб ЗСУ у своєму верифікованому телеграм каналі поширив пост про першу жінку контрактницю за програмою «18-24» https://t.me/GeneralStaffZSU/22499.

29 березня 2025 року відеосюжет про військовослужбовицю опублікував на своєму Ютуб-каналі «Укрнінформ» https://surl.li/iiphnk. «Hromadske» (https://surl.li/ehqtbk) та «Уніан» (https://surl.li/ehyufh) 3 квітня поширили матеріали про цю дівчину. Тож у пропагандистів було достатньо інформацій для створення ангажованої історії.

За інформацією і Генерального штабу і додаткових деталей, які опублікували медів, дівчину звати Вероніка, а позивний «Ляля». Прізвище військової (скоріш за все з міркувань безпеки) не вказувалося. Вона з Білгород-Дністровський (Одеська область) — це її рідне місто. Контракт Вероніка підписала із 72 ОМБР.

У пості пропагандистів від 8 квітня де вони повідомляють нібито про загибель Вероніки, фейкороби вказують, що вона служила у 92 ОШБР. Це помилка і неправда, що вказує на фальсифікацію історії.

На верифікованій фейсбук сторінці 72 ОМБР відсутня інформація про загибель військовослужбовиці. https://surl.li/hxrtjj Хоча у даній спільноті публікуються різні повідомлення в тому числі і про загибель військових підрозділу. Крім того, якщо Вероніка підписала контракт в кінці березня – як повідомляв Генеральний штаб, то ні про які залучення до бойових дій контрактниці мова не йде, бо як мінімум півтора місяці вона б проходила базову військову підготовку, згідно з регламентом.

Пропагандисти у пості нібито про загибель Вероніки демонструють скріншоти нібито з її соціальних мереж. Проте, сторінка у Фейсбуці має всі ознаки бот-сторінки, тобто створеної штучно – там є лише одне фото, останній та єдиний пост був зроблений три роки тому https://surl.li/rpdeli

Ще цікава деталь – пропагандисти у пості про загибель вказують прізвище дівчини – принаймні це вони демонструють на скрінах із соцмереж – Гапоченко.

І це брехня і вигадка. Справжнє прізвище Вероніки – Стояновська. Про це можна дізнатися з даних про прес-конференцію, яка відбулася 4 квітня 2025 року в прес-центрі агенції «Укрнінформ», де була присутня Вероніка, розповідала про свою службу у 72 ОМБР. https://surl.li/uxetip

Також пропагандисти додали до своєї публікації короткий допис нібито матері Вероніки – Тетяни Гапоченко. Де вона пише: «Вчора не стало моєї улюбленої доньки Вероніки. Мій дочка хоробро билася в лавах славної 92ОШБР, але Бог забрав її до себе. Спочивай з миро».

У дописі є помилка – «Мій дочка», що може бути ознакою автоматичного перекладу, який використовують російські пропагандисти. Помилково вказана 92ОШБР.

І ще одна ремарочка. 8 квітня телеканал ICTV опублікував і показав в ефірі сюжет про нову програму рекрутингу «18-24», де був сюжет з Веронікою – фрагмент з прес-конфеенції та сюжет з її навчання на полігоні. https://surl.li/ozffzq. Якби на той момент було відомо, що з дівчиною, не дай Бог щось сталося – це було б відображено у сюжеті.

Відповідно, можна констатувати, що пропагандисти поширили черговий фейк, який дискредитує ЗСУ та нові рекругингові програми.  

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja