Фейк про те, що Офіс Президента на день народження Зеленського купив вина на 5 млн грн. – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Фейк про те, що Офіс Президента на день народження Зеленського купив вина на 5 млн грн.

У соцмережі X (колишній Twitter) несеться «зрада» про те, що на святкування дня народження Володимира Зеленського Офіс Президента купив вина на 5 397 600 гривень. А щоб приховати це від народу, тендер відразу видалили з сайту ProZorro. Але ж скріни не горять – пишуть фейкотворці, тож ось вам на підтвердження слів і скрін. Правда, скріш видно, що зроблений нашвидкуруч, бо дати не співпадають. Пахне фейком, правда ж? Але ті, хто не в курсі, як працює Прозорро, вже встигли розтиражувати допис та підрахувати, скільки дронів можна було купити за ці гроші. Пояснюємо далі, чому так робити не варто.

 

25 січня Президент України Володимир Зеленський святкував день народження, а вже наступного дня у соцмережі Х з’являється допис користувача Myroslav Oleshko про те, що у цей день Офіс Президента закупив 12 пляшок червоного вина, вартістю 11 000 євро за пляшку на загальну суму 132 390 євро.

«У мережі з’явилася по-справжньому королівська закупівля. Замовник – «Гарант-Сервіс». Це державне підприємство, яке підвідомче державному управлінню справами, яке, зокрема, забезпечує всі потреби Офісу президента України. Закупівля включала 12 пляшок червоного сухого вина об’ємом 0,75 літра загальною вартістю 5 397 600 гривень (132390 євро), або по 449800 гривень (11000 євро) за одну пляшку. Пізніше інформацію про закупівлю видалили з ресурсу», – пише Myroslav Oleshko. http://surl.li/pvmli

Однак Мирослав, очевидно, встиг до «видалення» зробити скрін і додав його як підтвердження до публікації. Його допис розтиражували інші користувачі, обурюючись, як можна робити такі великі витратити на святкування дня народження Президента в час війни, та навіть підрахувавши, що за ці гроші можна було купити 260 дронів.

Для початку з’ясуймо, хто такий Мирослав Олешко. У описі свого профілю в «Х» він пише, що є блогером «якого Зеленський хоче посадити на 8 років в СІЗО».  За інформацією пресцентру СБУ, Олешко у серпні 2023 року покинув територію України на підставі підробленої довідки військово-лікарської комісії. І перебуваючи за кордоном, систематично публікує відео і дописи, в яких дискредитує призов на військову службу у ЗСУ та закликає українців ухилятися від служби в армії. Олешку заочно повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України, санкції яких передбачають до 8 років тюрми. http://surl.li/nlgsk

Щодо тендеру, про який пише Олешко. Прецедент – справді значний, тож таку закупівлю мали помітили провідні медіа, однак в інформаційному просторі про це нічого немає. Окрім публікації, на невідомому сайті ЗУНР із заголовком «Зеленський пропиває бюджет України», датований 23 січня.  http://surl.li/pvmqs

Скоріш за все, звідси Олешко і почерпнув історію для свого допису, адже скрін із начебто сайту Прозорро тут той самий.

Однак є питання і до самого “скріну тендера”. Він обрізаний так, що не видно номера тендеру. Заява про те, що тендер видалили з ProZorro є абсурдною, адже з сайту ProZorro не можна видалити тендер, якщо договір вже укладений. Закупівлю можна лише скасувати, поки аукціон ще не відбувся. А за легендою закупівля відбулася і поставка мала відбутися 15 січня 2024 року. Хоча і тут у фейкарів помилка: поставка 15 січня, а публікація пропозиції лише 23 січня.

На самому сайті ProZorro на таку суму і за таким замовником (Державне підприємство Державного управління справами по обслуговуванню офіційних заходів «Гарант-сервіс»), учасником (ТОВ “ВЕЛЕС” (ЄДРПОУ 31065382) та предметом закупівлі “Вина” тенедера немає. Є схожі тендери на закупівлю вина, останній із яких провели на початку січня, однак суми там обчислюють від 7600 тис. грн. до майже 16 тис. грн. http://surl.li/pvnbs

ВИСНОВОК

Отож, ніякого вина за мільйони гривень на день народження Володимира Зеленського Офіс Президента не закупляв. Подібні дописи лише працюють на руку ворогу, якщо не створені, власне, ним. Його мета одна – підірвати довіру до органів влади. Бо поки українці чекають на зарплату, щоб задонатити на ЗСУ, поки волонтери по копійці збирають кошти на потреби військових, влада дозволяє собі такі витрати.

А ще й, якщо з сайту Прозорро можна видаляти тендери, то все – прозорих закупівель більше не існує. І нема чому дивуватися, що для України у світі немає грошей, адже світ бачить прогнивши українську корупційну систему. Тому, перш ніж поширювати такі емоційні та резонансні дописи, варто перевіряти їхню справжність і не підігравати ворожій пропаганді.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja