Російська пропаганда за час війни неодноразово поширювала фейки про різні епідемії та розповсюдження хвороб в Україні. Крім того, часто наголошувалося, що розносниками небезпечних захворювань є українські військові. Цього разу, інформаційні посіпаки Кремля запакували дві теми в один вкид – і епідемію у місті, зокрема Сумах, і те що є небезпека надходить від представників ЗСУ, які можуть прибувати у місто. Про деталі фейку – далі у матеріалі.
Активний та розкручений російський пропагандистський ресурс «Укропський фреш» поширив допис із наступним змістом: «В Сумах введены карантинные меры? Подписчики из Сум присылают фотографии листовок, расклеенных по городу. Выглядят листовки как минимум странно.
«В связи с ухудшением эпидемиологической обстановки в городе, просим вас снизить количество личных контактов с военнослужащими ВСУ, особенно с теми, которые возвращаются с линии боевого соприкосновения на границе Сумской области. Все военнослужащие, которые прибывают в город, обязаны пройти карантинное наблюдение.»
В чем заключается «карантинное наблюдение» и по какой причине боевики обязаны его проходить, неясно, но судя по тексту, у боевиков на передовой наблюдается вспышка какого-то заболевания.
Самое интересное, что никаких официальных заявлений не было ни от чиновников, ни от представителей Минобороны. Будем наблюдать…» https://surl.li/ygahoy
Допис супроводжується нібито оригінальною листівкою із закликом до сумчан бути пильними. Листівка демонструється наче хтось її тримає в руках і наклеєною на стінах. Різного кольору фон, тобто стіни/паркани, де начебто розклеєні листівки мають переконати нас, що це різні локації. Проте, якраз ці та інші деталі вказують на фальсифікацію.
Те, що подія відбувається саме у Сумах – не зрозуміло з жодного фото «локацій», які є у дописі. Немає ніяких додаткових елементів – фрагменти будівель, споруд, позначки вулиць, знакові архітектурні елементи міста. Про те, що це Суми ми взнаємо тільки зі слів дописувачів, що є маніпуляцією і ознакою фальсифікації.
Сама листівка містить незрозумілі елементи і помилки. По-перше, з незрозумілих причин листівки містять зображення Шевченко і Сковороди у масках. Але зображення Шевченко у масці – це креатив МОЗ України часів коронавірусу з березня 2020 року, коли розгорталася інформаційна компанія під тегом StopКоронавiрус. https://surl.li/mwpamz
Викликає сумнів використання такого креативу саме зараз, коли інформаційно і за змістом він відносився до іншого часу, інших подій.
На листівці використано лого Управління охорони здоров’я Сумської міської адміністрації. Відповідно, інформація про загрозливий епідеміологічний стан може бути поширена на ресурсах цих установ. І якщо вона настільки важлива, що по місту розклеюють листівки, то інформація повинна бути опублікована активнов, яскраво. Проте, ні на сайті Сумської міської адміністрації https://surl.li/zossbq, ні на сайті Управління охорони здоров’я Сумщини https://surl.li/qzychf інформації про епідеміологічні загрози та оголошення схожого характеру – відсутні.
У самому тексті листівки є помилки та русизми: слово «обстановка» хоч і є в українській мові, але при тут його некоректне використання кидається в очі. До того ж, частіше використовується словосполучення «епідеміологічна ситуація».
Друга помилка – неправильно вказано код телефону для звернення про екстрену медичну допомогу: у пропагандистські листівці 0-541, а справжній – 0-542. https://surl.li/bkrowj
Розмито і незрозуміло і нелогічно виглядає засторога щодо контактів з військовими та їх «карантинного спостереження». Листівки розклеєні по місту, тобто звернення йде до громадян міста. Але у листівці у реченні про карантинне спостереження йде звернення до військових? Причому до тих, кого немає у місті, а вони лише можуть туди прибути! Що виглядає недоречно і нелогічно.
ВИСНОВОК
Тож можна резюмувати, що повідомлення, що поширене російськими ресурсами – фейк. Крім того, за змістом він направлений не стільки на залякування сумчан, скільки на дискредитації військових і поглибленості віддаленості між цивільними та військовими. Це один з векторів російської пропаганди по розколу українського суспільства, очорненні армії.