ФЕЙК про те, що Україна нібито продає електроенергію за кордон – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

ФЕЙК про те, що Україна нібито продає електроенергію за кордон

Країна потерпає через відключення електроенергії.  Сьогоднішні удари росії по енергетичній інфраструктурі, хоч і не завдали таких руйнівних наслідків, як попередні, але стали причиною знеструмлення населених пунктів у низці регіонів. І  причина відключень мережі – значні пошкодження українських об’єктів енергетичної інфраструктури. Але рашистська пропаганда і надалі шукає лазівки, щоб дезінформувати українців з у цьому питанні. Черговий приклад – вкид про те, що Україна нібито продає електроенергію за кордон, тому її не вистачає в країні і тому відключають світло. Цей вкид поширюється переважно в соцмережах та на ресурсах деяких блогерів.

 

У ЧОМУ ПРАВДА

Від 11 жовтня 2022 року Україна не продає електроенергію за кордон. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Причина – масована російська атака на українську енергосистему.
Після того, як в українському інфопросторі почали розганяти «зраду» про нібито продаж електроенергії за кордон, офіційне спростування розмістила і компанія ДТЕК.

ЧОМУ ВІДКЛЮЧАЮТЬ СВІТЛО

На засіданні уряду 22 листопада 2022 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пояснив, чому одні міста можуть відключати від електроенергії частіше за інші.

«Якщо спрощено й коротко, то між станцією, яка виробляє електроенергію, та нашими домівками як кінцевим споживачем є підстанції та мережі, що транспортують електроенергію. Російські терористи б’ють саме по цих об’єктах. Через це інколи неможливо транспортувати велику кількість електроенергії в окремі області чи райони. Тому обмеження відбуваються по країні нерівномірно», — зазначив Денис Шмигаль. http://surl.li/dydox

ЯК НАСПРАВДІ РОЗПОДІЛЯЄТЬСЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ

Журналістка Вікторія Наконечна, яка спеціалізується на темі енергетики, пояснила: «З енергосистеми України струм внаслідок природних причин перетікає в енергосистему Молдови. У той самий час в Україну перетікає струм із Румунії». Перетоки електроенергії не є комерцією, вона перетікає в силу фізичних причин. Згодом системні оператори врегульовують ці речі уже між собою. http://surl.li/dydpa

Вікторія Наконечна нагадує: «Всередині країни існує величезний ринок енергетики, де електроенергія купується і продається. Інакше б її ніхто й ніколи не отримав. Ані бізнес, ані критична інфраструктура, ані населення». І додає, що у нашій державі є «гарантований покупець – це держпідприємство, яке виступає посередником між виробниками електроенергії із відновлюваних джерел (ВДЕ) та покупцями такої енергії. А ще воно проводить виплати за “зеленим тарифом” для виробників електроенергії із ВДЕ.

А ще в нас є Оператор ринку. Це компанія, яка забезпечує торги на короткострокових ринках електроенергії: “на добу наперед” (РДН) та внутрішнодобовому (ВДР). А ще у нас є балансуючий ринок, де компанії врегульовують небаланси». Усі ці речі варто принаймні в загальних рисах зрозуміти всім українцям і українкам у нинішніх складних умовах.

Підтвердженням аналізу журналістки є і заява генерального директора енергопостачальної компанії Yasno Сергія Коваленко:  http://surl.li/dydph

«Ми не експортуємо електроенергію. Дехто може показати скріншоти з сайту ENTSO-E, на яких видно, що експорт є. Пояснюю. На сайті entsoe.eu є дашборд із вкладкою Scheduled Commercial Exchanges, тобто комерційні поставки. Там у Україн і на імпорт, і на експорт – нічого».

За словами гендиректора Yasno, є вкладка Cross-Border Physical Flow, де показується результат балансування систем. Україна отримує певні обсяги електроенергії від систем європейських країн та віддає ті самі обсяги до систем європейських країн, балансуючи їх.

Коваленко наголосив, що енергосистема України продовжує працювати синхронно з енергосистемою Європи, і саме тому внаслідок пошкодження українських енергомереж 23 листопада зникло світло у частині Молдови.

«Наприклад, учора Словаччина віддала в Україну з 12 до 1 години ночі 282 МВт. І віддала Румунії 201 МВт. Є ще Молдова, яка передає нам, а ми від неї передаємо Угорщині. Як частину європейської енергосистеми. Тобто жодного комерційного експорту Україна не продає електроенергію», – пояснив гендиректор Yasno.

НАВІЩО ЦЕЙ ВКИД

Як і більшість інформаційних вкидів російської пропаганди, цей спрямований на перекладання відповідальності за негаразди, пов’язані з війної, з росії на керівництво України. Ще одна мета – переключення уваги з росії як справжнього винуватця бід, які є наслідком російської військової агресії, на Україну.

Поширюючи такі меседжі, люди свідомо чи неусвідомлено допомагають ворогу.

Нагадуємо ключове правило інформаційної гігієни в воєнний час: керуйтеся лише офіційною інформацією, яку надають Президент, уряд та відповідні міністерства, зокрема і щодо ситуації в енергетиці.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja