Фейк про те, що в «Дії» пропонують відмовитися від російського прізвища – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

Фейк про те, що в «Дії» пропонують відмовитися від російського прізвища

Кремлівська пропаганда масово поширює дописи про те, що в Україні нібито борються з російськими прізвищами. А тому в застосунку «Дія» начебто запровадили нову послугу, яка дозволяє «українізувати» прізвища, які мають російські коріння.

Як «доказ» пропагандисти поширюють скріншот системного повідомлення в «Дії» із пропозицією змінити прізвище із російського на українське.  Однак насправді цей скріншот росіяни створили у фоторедакторі. Про деталі цього фейку – далі.

 

 «Украинские госуслуги предлагают отказаться от «российской» фамилии. «Ваша фамилия Лебедев имеет российские корни. Мы предлагаем вам задуматься об украинизации и смене вашей фамилии: Лебеденко, Лебединский, Лебедчук и другие». Выдавливают из себя русских по капле…», – пишуть пропагандисти мовою оригіналу у своїх дописах.

Перш за все, що варто відзначити, що ні у застосунку «Дія», ні на порталі «Дія» наразі немає такої опції, як зміна прізвища. http://surl.li/atnkez

Змінити прізвище можна, звернувшись до відділу ДРАЦС. http://surl.li/cbnkbw

По-друге, в Україні не ведеться політика щодо «українізації» прізвищ, які мають російське коріння. Змінити прізвище можна добровільно і в будь-який час.

Окрім того, що стосується прізвища «Лебедєв», то, як свідчать дані сайту генеалогічного товариства «Рідні», що досліджує родоводи за прізвищами, то «Лебедєв» – не найпоширеніше прізвище в Україні. Його на території України мають близько 4200 людей. А його коріння – «леб» може співвідноситися з західнослов’янською, польською або чеською лексемою «leb» — «лоб, чоло, голова». http://surl.li/bktgro

Ну і щодо самого скриншоту, то повідомлення нібито з «Дії» має декілька помилок, які вказують на те, що його писали росіяни, зокрема у слові «вітаемо» буква «е» , коли б мала бути «є». Замість «його» ( мова про прізвище – слово чоловічого роду), написано «її» ( у російському варіанті «фамилия» – це жіночий рід). Так само звертання в українській мові пишуться у кличному відмінку – мало б бути «Кириле», а після слова «рік» мав би бути розділовий знак «тире».

 

ВИСНОВКИ

У застосунку «Дія» не пропонують «українізувати» прізвища з російським корінням. Такої послуги немає ні у мобільній, ні у веб-версії порталу державних послуг. А саме прізвище, яке нібито пропонують змінити, на думку дослідників, може мати польське чи чеське коріння. 

Подібні фейки – частина наративу пропаганди про «русофобію» українців. Такими вкидами росіяни намагаються виправдати напад на Україну та воєнні злочини проти українців.

 

Матеріал підготовлено командою видання “Район. Херсон”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja