Фейк про українку, яка нібито віртуозно керує F-16 – Без Брехні
Фактчек

Фейк про українку, яка нібито віртуозно керує F-16

«Українка робить круті віражі на F-16». Якщо ви бачили таку або схожу підводку перед репостами відео з жінкою, яка керує винищувачем, то, нажаль, це не відповідає дійсності. Як би нам того не хотілося. Хто ж насправді на у сюжеті, який  днями активно поширювали користувачі соцмереж і чи має ситуація взагалі відношення до України – про це далі у матеріалі.

 

Щодо відео, то при його перегляді пильне око мало б насторожити відсутність жодних ознак на одягу того, що військовослужбовиця є української пілотесею: ані прапора, ані герба, ані відповідних шевронів.

Щодо героїні відео, то пошукові системи видають у результатах пошуку, що у сюжеті пілот і капітанка зі США «Еймі Фідлер»: http://surl.li/oziir

Капітанка Повітряних сил США Фідлер командує демонстраційною групою F-16 Viper. Вона пілотеса на авіабазі Shaw Air Force Base в Самтер (місто в Південній Кароліні) – про що і йде мова в оригінальному матеріалі про неї. Тож до України ні сама героїня, ні ситуація з пілотуванням довгоочікуваних в Україні F-16 – не мають жодного відношення. Тому поширення, які розійшлися у соцмережах – це фейк.

Проте, варто розібратися чому такі вкиди стаються?

Це так звані «позитивні фейки» або «фейки хибної надії».  Згадаймо лише легендарного «Привида Києва».  Як зараз вже відомо, це збірний образ наших пілотів, які героїчно захищали українське небо на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Інший приклад «позитивного фейку» – в травні 2022 року активно  розповсюджувалося повідомлення, яке було вигадкою, про те, як нібито F-16 вже патрулюють Київ (спростування про це ми писали тут: http://surl.li/oziuf).

Але фейки —  це завжди погано, навіть, якщо вони мають на меті підбадьорити людей в трагічних ситуаціях. Користь від цього швидкоплинна, а от шкідливі наслідки — тривалі.

Людина починає губитися у вирі дезінформації, занурюється в певну ілюзію, втрачає довіру в тому числі й до офіційних джерел інформації.

Фейки хибної надії завжди завершуються реальною зневірою. До того ж питання постачання літаків та навчання пілотів дуже гаряче питання, яке майже не сходить з порядку денного  й одні суперечливі повідомлення змінюють інші.

Вкид про «українську» пілотесу, яка вже виробляє круті віражі в небі на F-16 також з’явилися на тлі «зради», що поширили деякі медіа про те, що пілоти завершать навчання «наприкінці 2024 року».

Як виявилося – це була помилка перекладу. Як нещодавно писав журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш”, цитуємо:

«Різні медіа наводять таку цитату речника Пентагону Пета Райдера з вчорашнього брифінгу: «Навчання триває залежно від рівня навичок пілотів і може тривати від п’яти до восьми місяців. Очікую, що десь до кінця року ці пілоти завершать навчання».

Як це звучало в оригіналі англійською: «Training depends on the skill level of the pilot, that can range from five to eight months. So I would expect sometime later this year we’ll start to see those pilot’s graduate».

«Later this year» — «пізніше цього року». В Пентагоні кажуть, що навчання триває 5-8 місяців. А тепер рахуємо. Пілоти почали навчатись у жовтні, і зараз на четвертому місяці навчань. Тож можна очікувати його закінчення приблизно навесні.

Технічно, це теж до кінця 2024 року. Але формулювання сприймається зовсім по-іншому»: http://surl.li/oziym

Шуму навколо F-16 буде ще багато. Як і в контексті «зради», так і в контексті «хибно надії».Тож не підкидайте олії у вогонь та не розповсюджуйте інформацію без перевірки.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja