«Люди, які народилися до 2008 року, мають право отримати 6600 гривень одним платежем, Зеленський затвердив указ». Таке повідомлення поширюють у телеграм-каналах.
Автори телеграм-каналу зазначають, що «годину тому Зеленський затвердив указ на поновлення виплат українцям». Стверджують, що документ гарантує людям, які народились до 2008 року, право на отримання загалом від всіх організацій 6600 гривень одним платежем.
Одним реченням йдеться про те, що, аби отримати максимальну виплату, слід подати заявку саме у своєму регіоні. Нижче публікують список областей та короткі лінки, за якими й слід переходити для реєстрації.
Допис супроводжується коротким відео з новинного сюжету на телебачення, у якому йдеться про те, що українці можуть оформити грошову допомогу від міжнародних організацій. Проте, це – неправда, і повідомлення – фейкове. Далі про це у матеріалі.
Відео, яким автори телеграм-каналу намагаються додати правдивості своєму допису – вирване з контексту. Окрім переліку міжнародних організацій, а також сум, які вони готові виплатити українцям як допомогу за низкою гуманітарних програм, зовсім не зрозуміло, хто може претендувати на ці кошти та як оформити виплату. Ролик жодним чином не пояснює суть публікації, наведеної у телеграм-каналі.
Також зовсім не зрозуміло, коли саме президент Зеленський «затвердив» указ про поновлення виплат. Нам про це повідомляють, що годину назад! Проте, у який день це відбулося – невідомо? Як, власне, не відомо, коли та з яких причин виплати скасували. На сайті президента немає жодної згадки про подібний указ. http://surl.li/eahch
До того ж в Україні укази глава держави не «затверджує», а «підписує». Маленька неточність, яка ставить під сумнів експертність того, хто писав це повідомлення.
Зазначаючи ж, що указ «зовсім свіжий», автори намагаються привернути до нього якомога більше уваги, подаючи як «гарячу новину». Традиційно в правдивих новинах журналісти вказують конкретне число, коли було підписано той чи інший важливий документ.
На додаток, президент України аж ніяк не може давати вказівки жодній міжнародній організації, виплачувати їй гроші українцям чи ні, адже не має на неї жодного впливу.
Ще один незрозумілий пасаж – чому вибрано саме 2008 рік? Тобто найстаршому за таким підходом може бути і 100 років. А наймолодшому – 16 років! Фактично, це все доросле населення держави! Тобто грошову допомогу може отримати будь-який громадянин України без урахування наприклад, соціального статусі, пенсійного чи не пенсійного віку, інвалідності та інших категоризаціій, які, як правило, враховуються при нарахуванні грошових виплат чи компенсацій.
Своєю чергою, намагаючись перейти за посиланням, яке мало б привести користувачів на реєстраційну форму для оформлення так званої міжнародної допомоги, натомість потрапляємо на чергові канали з однотипною назвою «Дорого вечора, ми з Житомира, Рівного, Дніпра…»
ВИСНОВОК
- Жодних указів про призначення тих чи інших виплат від міжнародних організацій президент не підписував. Він не має таких повноважень.
- Маніпулюючи на темі допомоги, недобросовісні адміни телеграм-каналів намагаються привернути увагу нових підписників.
- Що ж стосується державних виплат та порядку їх отримання, то інформація про це розміщується виключно на офіційних сайтах державних структур.
- Подати заявку на отримання допомоги, як правило зараз можна у застосунку «Дія», або ж через відповідні адміністративні центри.
Матеріал підготовлено ресурсом «Брехунець» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації