Російська пропагандистська машина від початку нападу терористів ХАМАС на державу Ізраїль намагається притягнути до конфлікту Україну. Ключовою темою, про яку було вкинуто десятки фейків стала тема про нібито постачання Україною зброї терористам. Проте, щоб урізномонітнити «спектр публікацій» пропагандисти час від часу вкидають через соцмережі та телеграм-канали фейки на інші теми. На цей раз про те, що нібито ЦАХАЛ – сили оборони Ізраїлю – вербують до своїх лав досвідчених вояків ЗСУ. Навіть розгорнули для цього рекламну компанію. Про деталі фейку – далі у матеріалі.
В основі фейку – відео, у якому молодий хлопчина у формі ізраїльської армії українською мовою розказую на камеру, що ЦАХАЛу потрібні досвідчені військові фахівці. Він розповідає, що служив сержантом у артилерії та недавно повернувся з фронту і задумався про своє майбутнє, аж тут йому трапилася реклама про вербовку в ізраїльську армію. Хлопець говорить, що отримує зарплатню утричі більше ніж під час служби в Україні і от-от вже буде розглянута його заявка на громадянство.
Ролик можна й досі можна переглянути за посиланням: http://surl.li/mzlko
По-перше, слід звернути увагу на декілька логічних помилок та несумісних з української реальністю фактів.
Хлопець говорить, що нещодавно повернувся з фронту. Проте, демобілізація в Україні не проводилася. Тож, якщо хлопець не був важко поранений – це фактично неможливо в умовах війни неможливо. Проте, «військовий» нічого не говорить про своє поранення і виглядає фізично здоровим. Тим більше, якщо – за його ж твердженням – він вже служить у ЦАХАЛ і вірогідно по спеціальності артилериста.
Другий момент – виїзд за кордон, який на час військового стану заборонений в Україні. http://surl.li/bnmzp
Тож хлопець міг потрапити за кордон або як важко поранений для лікування (але при тому він не був би ще демобілізований) або нелегально. Тоді б він потрапив у базу ухилянтів, що теж, м’яко кажучи ускладнило б йому можливість потрапити до Ізраїлю і у ЦАХАЛ.
Навіть цих аргументів було б достатньо для того, щоб сертифікувати це відео як фейкове.
Однак, колеги з грузинського ресурсу Factcheck.ge, які теж аналізували це відео додали до спростування ще й технічні аргументи. http://surl.li/mzlwf
Солдат на відео не закликає українців воювати в армії Ізраїлю, і він не українець, а звичайний єврей з Ізраїлю, який говорить на івриті.
Насправді пропагандисти використали відео з офіційного TikTok каналу Армії Оборони Ізраїлю, в якому один із військовослужбовців розповідає про деталі, служби в ЦАХАЛ, і не має жодного відношення до України. http://surl.li/mzlut
Крім того, в деяких публікаціях йдеться, що таку рекламу дедалі частіше бачать глядачі Youtube, що знаходяться на території України. На відео, що розповсюджується в мережі, можна помітити над написом YouTube літери «FR», а це означає, що дане відео демонструвалося у Франції. В українській версії YouTube у логотипу написано UA.
Пропагандисти наклали на оригінальне відео українську озвучку. Але при уважному перегляді можна помітити неспівпадіння артикуляції губ хлопця із звуком.
Слід нагадати, що днями таким чином був створений та поширений у мережі фейковий ролик із виступом Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного – у фальсифікованому відео на реальний запис було накладено новий звуковий ряд. Ми детально розібрали цей фейк у матеріалі, який можна прочитати за посиланням: http://surl.li/myzyh
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Інтент”