Російські окупанти здійснили удари ракетами та дронами-камікадзе по Хмельницьку і Тернополю 13 і 14 травня відповідно. Згідно офіційних повідомлень представників української влади у Хмельницьку було влучання у військовий об’єкт. http://surl.li/haonu
У Тернополі перший ракетний удар прийшовся по комерційному складу. http://surl.li/haool
Однак пропаганда кремля одразу після ударів почала розганяти хвилю, що ракети прилетіли у «підприємства і склади де зберігалася і ремонтувалася західна зброя». Ну як же без цього. Проте, напевно хвиля виявилася слабенькою і пропагандисти вирішили «підняти ставки». Від учора почала поширюватися нова версія – мовляв на складах буди британські снаряди із збідненим ураном, а влучання спровокувало «маленький Чорнобиль». Тож треба евакуювати дітей з цих міст.
Чому це не відповідає дійсносіт – далі у матеріалі.
Цей вкид почали розганяти російські медіа та телеграм-канали. Фактично вони в тому чи іншому варіанті копіпастять один і той же блок інформації: «На Украине в городе Хмельницком выявили значительный рост радиационного фона, сообщает украинский портал SaveEcoBot. Начиная с 12 мая в районе населенного пункта наблюдается скачок уровня радиации с 80-100 нанозиверт до 140-160 нанозиверт после того, как российские военные ликвидировали склад боеприпасов в районе города.
В украинских соцсетях начала распространяться информация о том, что на взорванном складе хранились снаряды с обедненным ураном. Как пишет военный эксперт Борис Рожин, пожар на месте ракетного удара по военному складу в Хмельницком тушат дистанционно роботами, а на территории города работают дозиметрические патрули. Замеры радиационного фона осуществляются» в нехарактерных местах»: ранее их делали в зоне расположения Хмельницкой АЭС (Нетешине и окрестностях), а теперь – в областном центре, на западе региона и в Тернополе.
Що цікаво, фактично, російській пропаганді зіграв на руку колишній народний депутат України від «Радикальної партії» Ігор Мосійчук. Він випустив відео у Тік-ток, де коментував чутки про те, що нібито на складах у Хмельницькому були снаряди із збідненим ураном. https://utyug.info/new/29088/
Мосійчук у своєму виступі не зробив жодної стверджувальної заяви про ці снаряди – колишній нардеп робив припущення про припущення. Він також неодноразово підкреслював, що не має ніяких даних про ці склади, що не допущений до військової інформації, що немає ніяких підтверджень про якість порушенням норм радіаційного фону. Але мовляв, якщо є чутки, то краще від гріха подалі краще щось зробити, а саме відправити дітей до бабусь і дідусів по селах. Таж Мосійчук неодноразово у своєму відео критикував владу, що вона може щось замовчувати.
Тобто фактично, колишній нардеп висловлював свою думку, яка не спиралася на жоден факт (що він сам і констатував), але цим підігрів чуткам про «радіацію», які з великою долею вірогідності поширили агенти впливу російської пропаганди.
Проте, пропагандисти підхопили меседжі Мосійчука, і використали потрібні уривки з його відео на підкріплення своєї версії. Ось що публікує той же пропагандист соловйов у своєму телеграм-каналі із слів Мосійчука:
«Я не исключаю, что на этих складах могли храниться снаряды с обедненным ураном. Я склоняюсь к тому, что большого вреда от того, что взорвалось, может и не быть. Но так как власть молчит, специалисты с людьми не говорят, я бы рекомендовал жителям Хмельницка и Тернополя из городов, где взорвались эти склады, из ближайшего радиуса, эвакуировать детей – отправить к дедушкам, бабушкам, родственникам, куда можно. Потому что мы не знаем, как на людей влияет необогащенный уран… власти замалчивают, что там «маленький Чернобыль».
Тож маємо відверту маніпуляцію пропагандистів недолугими коментарями колишнього нардепа.
Щодо самого збідненого урану і його загрози, то ми та інші наші колеги вже неодноразово спростовували брехню пропагандистів по цій темі, від тоді, як стало відомо про передачу Україні цих боєприпасів.
Збіднений уран використовується лише як надтвердий матеріал для пробивання броні, а його випромінення не більше за таке ж у природного урану. https://bbc.in/406fNjR. За жодною класифікацією боєприпаси зі збідненим ураном не відносяться до ядерної, хімічної чи радіологічної зброї.
Щодо впливу випромінювання від залишків боєприпасів зі збідненим ураном, то Науковий комітет ООН з дії атомної радіації дійшов висновку, що жодних клінічно значущих відхилень, пов’язаних з впливом радіоактивного випромінювання збідненого урану, не було виявлено https://bit.ly/3TQwD3X.
Згідно з результатами досліджень (Ірак, Косово), у проведенні яких брало участь МАГАТЕ, радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища, створювана в результаті локального забруднення території дрібними частинками збідненого урану внаслідок застосування відповідних боєприпасів, не є значною. https://bit.ly/3lrfZLu
Росія також має на озброєнні подібні бронебійні снаряди: старий радянський Свинець, перехідний Свинець-1 та Свинець-2, виробництво якого намагалася налагодити у 2019 році. https://bit.ly/40jH1Dc. . І ані “брудною” бомбою, а ні ядерною, хімічною чи радіологічною зброєю вони їх не вважають.
Речник Міноборони Британії оприлюднив ще у березні заяву від відомства де повідомив: «Британська армія десятиліттями використовувала збіднений уран у своїх бронебійних снарядах. Це стандартний компонент і не має нічого спільного з ядерною зброєю чи можливостями. росія це знає, але навмисно намагається дезінформувати.
Ядерна зброя – це зброя у якій сам вибух відбувається за рахунок вивільнення атомної енергії внаслідок стрімкої ядерної чи термоядерної реакції. В снарядах зі збідненим ураном постріл відбувається внаслідок вибуху порохового заряду, а уранова “стріла” лише внаслідок своєї твердості пробиває броню. Тобто це як морська свинка і море». https://bit.ly/3lxer2j
Крім того слід вказати на важливу деталь, яка спростовує я недолугі коментарі Мосійчука і вкиди пропаганди. Обидва «джерела» говорять про детонацію. Проте, численні фото та відео з місця «прильоту» фіксували одиночний, хоч і потужний вибух, а далі – пожежу. При детонації боєприпасів відбувається серія вибухів. Ці вибухи можуть відбуватися тривалий час, бо не всі боєприпаси, як правило, вибухають одночасно. Місцева влада повідомляла лише про ушкодження будівель навколо уламками вибуху і що евакуація людей не проводиться. http://surl.li/hapta
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”