ФЕЙК | “Синя галочка” в Instagram – новий вид шахрайства. Як не потрапити на гачок злодіїв? – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК | “Синя галочка” в Instagram – новий вид шахрайства. Як не потрапити на гачок злодіїв?

Нещодавно користувачі соцмережі Instagram почали отримувати повідомлення нібито з офіційного акаунту компанії про присвоєння обліковому запису користувача «синьої галочки». Для того, аби завершити етап отримання такого привілею, необхідно перейти за посиланням та заповнити форму. (скрін 1)

Цікаво, що повідомлення написані російською мовою, при цьому вказано, що юридично структура зареєстрована в США. Та ми знайшли і аналогічну англійську версію з пропозицією отримання значку. (скрін 2)

Галочка є дефіцитним символом, і хоч великих привілеїв символ не гарантує, бажаючих його отримати – багато. Але такі повідомлення – підступний прийом шахраїв. Для того, аби не стати мішенню Instagram-злодіїв, варто знати етапи, які передують отриманню омріяного символу.

 

СПРОСТУВАННЯ

Одразу після появи синя галочка стала найбажанішою позначкою серед знаменитостей, блогерів та компаній. Творці верифікації  в соцмережі мала на меті відділення реальних людей і компаній, від фейкових профілів. Саме синій символ поруч з іменем користувача свідчить, що обліковий запис – справжній і йому можна довіряти. Відповідно, користувачі у подальшому за допомогою галочки зможуть відрізнити шахраїв від реальних особистостей, а ЗМІ не будуть поширювати фейки з несправжніх акаунтів знаменитостей.

До 2018 року процес отримання ідентифікатора облікового запису в Instagram був не зрозумілим для звичайних користувачів. Перевірка профілів Instagram проводилась через форму, якої не було у відкритому доступі, але яка була доступна дотичним до компанії людям. Колишні та поточні співробітники, найбільші медіа- та розважальні компанії мали розширений доступ до соцмережі і використовували такі привілеї у власних цілях. Саме тоді на верифікації профілів на чорному ринку посередникам вдалося заробити десятки тисяч доларів. І лише з середини 2018 соцмережа полегшила процес верифікації, дозволивши користувачам самостійно відправляти сервісу свої документи для отримання статусного символу.

Повідомлення, про яке ми згадували вище, на перший погляд, може здатися справжнім. І це зрозуміло, адже шахрайський акаунт використовує офіційний логотип компанії. Однак, сумніви може викликати адреса штаб-квартири Instagram. У двох версіях шахрайських повідомлень вона різна. Правильна геолокація головного офісу компанії –  1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94 025, USA. Там же знаходиться офіс працівників компанії Facebook. Саме власник  Facebook Марк Цукерберг придбав стартап  Instagram у далекому 2012 році.

Ще одним моментом, який би мав насторожити користувачів є сам факт отримання повідомлення від компанії. Насправді досвідчені користувачі цієї соцмережі знають, що Instagram ніколи не надсилає особистих повідомлень користувачам. До того ж, Instagram навіть не має служби обслуговування клієнтів, яка б теоретично могла цим займатись. Пояснення цьому дуже просте. За даними аналітики DataReportal (2020 р.), Instagram налічує 1 млрд активної аудиторії на місяць. Якщо припустити, що кожен з цих людей звертався лише б раз на рік за допомогою до служби підтримки соцмережі, то працівникам довелося б опрацьовувати понад 2,7 мільйона запитів щодня. Навіть цілої армії не вистачило б, аби відповісти на таку кількість звернень користувачів. Натомість компанія пропонує перейти на сторінку довідкового центру, там можна знайти відповіді на більшість питань, що можуть виникнути в ході користування додатком.

Якщо на сторінці Довідкового центру ви не знайшли відповіді на ваше питання, то ви можете повідомити компанію про свою проблему через вкладку «Довідка», що знаходиться у налаштуваннях додатку. Вона надає можливість поскаржитись на спам, надіслати відгук або ж повідомити про проблему, з можливістю додавання світлин.

Також Instagram використовує електронну пошту support@instagram.com для підтримки зв’язку з користувачами. Однак, гарантії, що на там вам нададуть відповідь з приводу питань використання соцмережі – немає.

 

 

Як насправді триває проходить процес отримання синьої галочки?

Для отримання статусного символу не слід переходити за посиланням у підозрілих повідомленнях. Необхідно всього лиш зробити кілька простих кроків у самому додатку:

  • Увійти в «Налаштування»
  • Знайти на натиснути вкладку «Обліковий запис».
  • Натиснути «Запит на підтвердження», розташоване внизу.
  • Далі необхідно вказати своє ім’я та прізвище, ім’я користувача написати псевдонім (якщо є). Вибрати категорію акаунта. Завантажити скан/фото документа, що підтверджує особу: паспорт або водійське посвідчення.

Наостанок натиснути кнопку” надіслати” і чекати на підтвердження чи відхилення заявки. Офіційно терміни на надання відповіді не прописані, але зазвичай вони не перевищують 30 днів.

 

Авторка; Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja