Фейк та маніпуляція про нерозширення НАТО на Схід та нібито навмисне руйнування територій, які тимчасово не контролює Україна – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Фейк та маніпуляція про нерозширення НАТО на Схід та нібито навмисне руйнування територій, які тимчасово не контролює Україна

Telegram-канали країни-агресора при створенні фейків часто використовують прийом, який умовно можна назвати «західні технологи». Відмінна риса таких текстів – це відсутність імен або прізвищ міфічних технологів, місця їхньої роботи або принаймні країни. Так, медіаресурс російської пропаганди «Наблюдатель» опублікував текст, в якому все від першої літери до останньої крапки – відверта брехня та маніпуляція.

 

ФЕЙК:  «ПРО УМОВУ СКОРОТИТИ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ДО 8 МІЛЬЙОНІВ»

В тексті сміттярки немає посилань на якусь фізичну особу чи представника інституції. Це твердження нічим не підтверджена брехня. Вона побудована на справді наявних проблемах з демографічною ситуацією. Але ці проблеми не пов’язані з якимись міфічними технологами. Об’єктивна причина – цілком прогнозована «демографічна яма», суб’єктивна причина – повномасштабне вторгнення ворога, та як наслідок відтік українців із країни. Але навіть ці причини свідчать про проблему, а не про катастрофу.

Згідно з даними офісу Верховного комісара ООН у справах біженців http://surl.li/dplzc станом на 9 березня 2023 року кількість біженців з України становить трохи понад 8,2 мільйонів осіб. Приблизно ця кількість називалася і на початок 2023 року.

За даними Інституту демографії та соціальних досліджень, станом на 1 січня 2023 року чисельність населення України становила від 28 млн до 34 млн. Про це повідомила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Елла Лібанова під час дискусії «Зміна демографічної ситуації в країні: прогнози та виклики для держави» http://surl.li/hbgjf

Лібанова пояснила, що, головним джерелом інформації про чисельність населення будь-якої країни є перепис населення. У незалежній Україні він проводився лише раз – у 2001 році.

В Інституті демографії та соціальних досліджень припускають, що на 1 січня 2030 року чисельність населення України буде від 24 млн до 32 млн.

За даними дослідження, проведеного Соціологічною групою Рейтинг, http://surl.li/eygth 16% опитаних українців змінили місце проживання з 24 лютого, 12% – виїжджали, але вже повернулися додому. 72% не змінювали своє місце проживання. Половина тих, хто виїхав, планують повертатися додому тільки по закінченню війни. 10% планують повернення найближчим часом, 23% – ще перечікують, 11% – не планують повертатися додому. Серед мешканців територій, близьких до бойових дій (південь-схід) дві третини сьогодні проживають поза своїми домівками.

Таким чином можна констатувати, що твердження про скорочення населення України до 8 млн осіб не має під собою жодних підстав і є фейком.

ФЕЙК: «ЩО ЧИННІ ДОМОВЛЕНОСТІ ПРО НЕРОЗШИРЕННЯ НАТО НА СХІД»

Це один із базових фейків російської пропаганди. Основна дискусія щодо «гарантій нерозширення НАТО» пов’язана із радянсько-американськими переговорами лютого 1990 року щодо об’єднання Німеччини. Навіть у російськомовній Вікіпедії http://surl.li/hbglt зазначено, що письмові гарантії про нерозширення НАТО до Східної Європи Радянський Союз не отримував, як не отримала їх і пострадянська російська федерація.

Таким чином, мова могла йти лише про наявність чи відсутність неформальної домовленості. Тобто, у рф немає жодних підстав казати про те, що будь-які гарантії існують або існували. Це твердження не відповідає дійсності.

ФЕЙК «ЗАХІДНІ ТЕХНОЛОГИ ПОСТАВИЛИ ЗАВДАННЯ РУЙНУВАТИ ТЕРИТОРІЇ, ЯКІ ТИМЧАСОВО ПІД КОНТРОЛЕМ РФ»

У цьому фейку, як і в попередніх, немає посилання на джерело інформації, конкретного експерта або технолога. Тому немає сумнівів у тому, що це абсолютна брехня.

Для того, щоб це зрозуміти, достатньо звернути увагу на те, якими методами користувалися ЗСУ при звільненні Херсона. Українські збройні сили відмовилися від обстрілів населених пунктів для того, щоб зберегти життя людей, будинки, споруди та інфраструктуру.

Війська країни агресора навпаки знищують інфраструктуру, а якщо їм хочеться, то обстрілюють і бомбардують житлові квартали Миколаєва, Херсона та інших населених пунктів України.

ВИСНОВОК

  • Цей текст суцільна брехня і маніпуляція, яка має відразу кілька цілей. Вкид виправдовує воєнні злочини країни-агресора щодо знищення українських міст та сіл, намагається вселити не впевненість у перемозі України у цій визвольній боротьбі.
  • Для того, щоб отримувати якісну та правдиву інформацію, варто використовувати виключно перевірену інформацію та офіційні джерела.

 

Матеріал підготовлено виданням «Інтент» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja