Фейк та маніпуляція про заклик бігти з України від нібито представника румунської національної меншини – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-меми

Фейк та маніпуляція про заклик бігти з України від нібито представника румунської національної меншини

Одною з постійних тем пропаганди ворога – це тема національних меншин. Зазвичай пропагандисти намагаються педалювати кейси умов розвитку мов національних меншин, навчання тощо. Пропагандисти проросійського Telegram-каналу «Приднестровец» вирішили поєднати тему національних меншин та ЗСУ. Вони записали відео, де нібито військовий ЗСУ з румунської меншини закликає бігти з ЗСУ. Це фейк та маніпуляція. http://surl.li/oerlg. Про деталі вкиду – далі у матеріалі.

 

Як зрозуміло з назви Telegram-сміттярка «Приднестровец» орієнтована на користувачів з так званої ПМР – не признаної «приднестровської молдавської республіки», яка розташована на території Республіки Молдова і всіляко підтримується росією. Тому не дивує те, що пропагандисти саме цього видання звернулися до теми румунської меншини.

На відео чоловік, обличчя котрого майже повністю закрите щось кажу румунською мовою, це відео коментовано текстом, в якому пропагандисти стверджують, що це «молдовський військовий» і що вони зверталися до уряду України, щоб не чіпляли «молдован України». Таке звернення в офіційних джерелах відсутнє.

В тексті також стверджується, що нібито в якомусь підрозділі погані справи, при цьому підрозділ не названий.

Немає ні яких підстав вважати, що це взагалі військовий тому, що на відео практично не можливо побачити як він вдягнутий. Все що бачить глядач можна купити в магазині, чи позичити майже у будь-якої людини, котра працює, наприклад, у відомчої охорони. На відео не можна зрозуміти навіть яке звання у чоловіка.

Тобто можна зробити висновок, що таке відео можна виготовити в самої пмр, тому йому не можна вірити.

 

Привертає увагу, що не дивлячись на те, що в самої пмр дуже агітують за російську мову відео записано на румунський. Тобто користувачі Telegram-сміттярки не зможуть його зрозуміти й будуть змушені брати до уваги лише підпис на відео, який носить відверто пропагандистський характер.

Також важливо зазначити, що в тексті використовують формулювання «молдован Украины». Треба акцентувати, що переважна більшість представників цієї меншини наполягає, щоб їх називали румунами й мову свою називають саме румунською тому, що назва термін «молдовська мова» є штучним й був вигаданий в СРСР з ідеологічних міркувань. Крім того, після визнання румунської мови державною мовою Республіки Молдова український уряд відмовився від терміну «молдовська мова». http://surl.li/oermi

При конструюванні фейків пропагандистів зазвичай підводить логіка. Так сталося й цього разу. По-перше, в тексті йдеться про те, що нібито було звернення не лише до уряду України, а й до президента Молдови Маї Санду. Молдова, як і Україна – це парламентська республіка. І якщо нібито було звернення до уряду України, то логічно було б було звертатися й до уряду Молдови, чи в першому та другому випадку звертатися до президентів країн. По-друге, не зрозуміло про що могли нібито звертатися. Якщо цей «військовий» громадянин України, то він був мобілізований згідно з українським законодавством, тому з Молдови йому не можуть допомогти. Якщо це громадянин Молдови, який служить у лавах ЗСУ, то це можливо лише за контрактом. Тобто знову ж таки не зрозуміло сенс звернення. Тобто це нісенітниця, яка лише доказую, що це штучно зроблена пропаганда.

ВИСНОВОК

Звернення до теми національних меншин в Україні не нове для цеху пропаганди ворога. Це лише чергова спроба. Зараз Україна досить динамічно наближається до вступу в ЄС, тому намагання якось розхитати ситуацію шляхом педалювання теми національних меншин можуть наростати.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання «Інтент» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja