ФЕЙК-ВІДЕО про те, що Китай «запустив штучне Сонце» – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК-ВІДЕО про те, що Китай «запустив штучне Сонце»

Напевно новорічних свят було замало і фейкотворці вирішили створити ще один привід для свята. З 10 січня у Twitter з шаленою швидкістю поширилося відео, про те що: «… «штучне сонце» у Китаї встановило новий світовий рекорд – у розігрітому контуру плазми 17 хвилин утримувалася температура, що в п’ять разів вище, ніж на Сонці…». Саме з такими або подібними підписами вірусний ролик розлетівся мережею. Все б нічого, але на самому ролику натовп людей на узбережжі, шаленіючи від щастя, спостерігав… як на обрії з високою швидкістю здіймається яскрава куля, дійсно схожа на сонце! Дослідити це «феномен» (який таки виявився такою собі фейковою маніпуляцією) взялися фактчекери з декількох організацій.

СПРОСТУВАННЯ

На момент публікації відео мало вже понад 7,3 млн переглядів, а розміщене воно було, ще 23 грудня 2021 року. У численних ретвітах ролик підписували іншими фразами, але схожими за змістом: «У Китаї дебютувало штучне сонце», «штучне сонце над Китаєм» і т. ін.

Проте, як з’ясували фактчекери Reuters, ніяке «штучне сонце» звичайно над Китаєм не піднімалося (в прямому сенсі цього слова). Вірусне відео стало своєрідним симбіотом деталей двох абсолютно різних подій, що дійсно відбулися у Піднебесній, які хтось помилково, або навпаки цілеспрямовано з’єднав в один маніпулятивний контекст.

Перша подія, під час якої і було знято оригінальне відео – це  запуск ракети, знятий у селищі Лунлоу поблизу космодрому Веньчан у Китаї. У кліпі чути, як носії китайської мови кілька разів вимовляють «запустили ракету».

Як з’ясували аналітики Reuters, ЗМІ повідомляли, що саме 23 грудня 2021 року китайська ракета «Чанчжен-7А» вивела у космос два супутники. У повідомленні інформаційного агентства Сіньхуа від 2020 року йдеться про те, що найближчий майданчик для запуску космічних кораблів Веньчан приваблює в місто туристів, і люди можуть збиратися на пляжі, щоб спостерігати за запуском ракет.

Також аналітики знайшли репортаж Китайської академії технологій ракет-носіїв про грудневий запуск ракети і аналогічні повідомлення з таким же відео на ресурсах китайського уряду.

Що цікаво, ще у 2020 році  офіційне інформаційне агентство Китаю – Сіньхуа писало, що майданчик для запуску космічних кораблів у Веньчан приваблює в місто туристів, і люди часто збираються на пляжі, щоб спостерігати за запуском ракет.

Крім того з’ясувалося, що саме сферичне сяйво згораючого пального під час злету ракети – не таке вже і незвичайне явище. Дослідники знайшли декілька відео із запусками інших ракет, де візуально спостерігається саме куля (відео можна переглянути за наступними посиланнями: відео 1, відео 2, відео 3).

Тому відео, як виявилося справжнє. Але ніяке «штучне сонце» на обрії не піднімається – це звичайна космічна ракета. В той же час постає питання – яким чином в інформаційний простір попало це  алегоричне словосполучення і чому його пов’язали із відео сюжетом.

Ймовірніше за все йдеться про дослідницькі роботи Китаю в галузі термоядерного синтезу. Ще у 2020 році китайські інженери почали тестувати реактор Проекту HL-2M Tokamak, на якому мали намір досягти температури розігріву електронів у 50-100 млн градусів.

Наприкінці 2021 року Інститут фізики плазми Китайської академії наук (ASIPP) оголосив, що експериментальний удосконалений надпровідний Токамак (EAST) 30 грудня побив рекорд тривалого ядерного синтезу – була досягнута температура розігріву електронів 160 млн градусів, а її утримання склало – 1056 секунд, або 17,5 хвилин.

Але медіа і у 2020-му, і у 2021-му роках в алегоричній формі називали реактор «штучним сонцем» і ввели в інформаційний обіг це словосполучення, зважаючи на те, що температура ядра сонця становить 13-15 млн градусів.

 

Автор. Вир Тихий

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja