Фейкова розсилка про роботу для жінок Івано-Франківщині: «здавати у ТЦК адреси ухилянтів» – Без Брехні
ВолиньФактчекФактчек-регіон

Фейкова розсилка про роботу для жінок Івано-Франківщині: «здавати у ТЦК адреси ухилянтів»

Проросійські та російські пропагандистські телеграм-канали масово поширили фейкове повідомлення про те, що українським жінкам, зокрема мешканкам Івано-Франківської області, розсилають повідомлення з пропозицією «підзаробітку». Так звана робота полягає в тому, щоб вираховувати ухилянтів і передавати дані в ТЦК. Прикметно, що інформацію поширили на тлі останніх подій у селі Космач на Івано-Франківщині.

Зрозуміло, що роспропаганда продовжує широкомасштабну кампанію з дезінформації по дискредитації процесу мобілізації в Україні. Які методи використовує ворог, ми повідомляли раніше. http://surl.li/qknkn 

Тож чому ця розсилка фейкова і для чого її поширюють телеграм-сміттярки, пояснюємо далі в матеріалі.

У мережі поширювали скріншот повідомлення, яке начебто надійшло на телефон невідомого користувача у месенджер WhatsApp. Його короткий зміст приблизно такий: в Івано-Франківській області пропонують віддалений підробіток, який підійде навіть матерям у декреті. 

Суть так званої роботи – дізнаватися місцезнаходження чоловіків призовного віку і передавати ці дані у ТЦК та СП. За таку «послугу» нібито мають заплатити до 3 тисяч грн на день. Зацікавлених просять писати у WhatsApp і Telegram на номер +380342754643. Ми з’ясували, що такий номер у цих месенджерах не зареєстрований, що є основною ознакою фейковості повідомлення. 

Телеграм-сміттярки поширювали фейк з меседжем на кшталт: «Попереджаємо всіх, хто ховається від мобілізації на підконтрольних Києву територіях – будьте НАДЗВИЧАЙНО ОБЕРЕЖНІ! Вас може здати хто завгодно!». 

Яка мета поширення подібних вкидів? По-перше, цього разу роспропаганда вирішила таким чином відреагувати на резонансну подію в селі Космач Івано-Франківської області й підлити масла у вогонь. Нагадаємо, 6 лютого там місцеві жителі перекрили дорогу, отримавши неправдиву інформацію в соцмережах про начебто прибуття працівників військкомату. Та напали на автомобіль, у якому були жінки та 6-річна дитина. Водійку сприйняли за «навідницю ТЦК».

Коли ж невдовзі у селі відбулася зустріч із представниками ТЦК, присутні на зустрічі селяни хором вигукували військкомам «ганьба», а один з чоловіків допитувався, від якої агресії потрібно захищати Україну, та вимагав оголосити «війну». 

Це стало чудовим інфоприводом для роспропаганди запустити такий фейк. Мовляв, подивіться, українці готові здавати одне одного, аби вижити та заробити гроші. Тим більше зробили акцент на жінок в декреті, які через обставини не можуть працювати.

По-друге, через системний провал з боку діючої влади у сфері інформаційної підтримки мобілізації та комунікації з українськими громадянами з цього гострого, але вкрай важливого для України питання, представники ТЦК та СП почали часто вдаватися до примусових дій задля мобілізації військовозобов’язаних чоловіків. Це викликало напруження у суспільстві, а російська пропаганда підхопила цю тему, та у різний спосіб методично працювала на дискредитацію процесу мобілізації в Україні. Використання реальних проблемних ситуацій, які виникають у суспільстві через брак державних комунікацій – один з ключових прийомів кремлівських пропагандистів. 

Ситуація в Космачі та поширення фейку, який ми розібрали вище – красномовна ілюстрація, як провальна комунікація від держави дала ворогу можливість продукувати фейки та розганяти недовіру українців до влади, військового командування, сіяти розбрат між простими громадянами. 

ВИСНОВОК

Розсилка з пропозицією здавати дані військовозобов’язаних у ТЦК – ФЕЙК. Роспропаганда скористалася гарячим інфоприводом, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні, розігнати панічні настрої серед чоловіків призовного віку та дискредитувати мобілізаційні процеси в Україні. Підгрунтям цього стала провалена комунікація від держави.

 

Матеріал підготовлено фахівцями проекту “Брехунець” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Авторка. Світлана Кирилова

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja