Фейкове звернення Головкома Залужного із «закликом до повалення влади» – пропаганда використала відео майже дворічної давнини – Без Брехні
Фактчек

Фейкове звернення Головкома Залужного із «закликом до повалення влади» – пропаганда використала відео майже дворічної давнини

Вчора надвечір російська пропаганда вдалася до гучного вкиду – поширила у соціальних мережах відео ролик із Головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним. У відео український генерал звертається до військових та цивільних із закликом до повалення «злочинної влади».

Як це вже не раз бувало, українські пабліки швидко підхопили вкид, втягнули його в український медіа простір та активно поширили. Про деталі фейку та паралельні вкиди, які йому передували і супроводжували – далі у матеріалі.

 

По великому рахунку, цікавий не сам фейк, а вкиди, чутки і фейки, які протягом останніх днів поширювалися навколо Головнокомандувача. Але все по черзі.

Щодо самого відео – це фальсифікація, створена на основі реального відео звернення Залужного та переозвучена за допомогою відеоредагування.

У фейковому сюжеті пропагандистів, де нібито Головнокомандувач закликає до повалення влади – військових «йти на Київ», а цивільних «виходити на майдани» – використане реальне відео майже дворічної давнини – за лютий 2022 року. А точніше – за 18 лютого 2022 року. Тобто за шість днів до повномасштабного вторгення.

У реальному відео Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний звертається до жителів території, контрольованої проросійськими сепаратистами і спростовує тодішні пропагандистські вкиди, які нагнітали ситуацію навколо України перед вторгненням, що нібито ЗСУ планує наступати на Донбас для звільнення територій.

Фейкороби кремля за допомогою технічних засобів зробили переозвучку відео. Крім того, фальсифікація легко викривається візуально – артикуляція вуст Главкома на збігається із звуком відео, голос схожий, але має більш низький тембр. Відео розмите, не чітке, відсутнє титрування із даними спікера.

До того ж варто звернути увагу на деякі меседжі у фейковій озвучці – буквально через слово – російські наративи:

  • контрнаступ ЗСУ провалився
  • ЗСУ втратили півмільйона бійців
  • Зеленський винен у провалі контрнаступу
  • катування людей в Україні
  • між Офісом президента і Главкомом Залужним – протистояння та ін.

Крім цього вкиду, пропагандисти паралельно поширили інший фейк. Була сфальсифікована головна сторінка сайту ТСН. На ній за допомогою редагування був ставлений заголовок новини із заголовком «Залужний оголосив переворот». У ТСН спростували цей фейк – продемонстрували реальне зображення стрічки новий із своєї сторінки до о 22:08 (час у який фейкороби розмістили фальсифіковану новину) розміщена інша новина. http://surl.li/myiwt

Слід також відзначити, що протягом 7 листопада у соціальних мережах активно поширювалися чутки про нібито рішення влади відправити Главкома Залужного у відставку.

Тобто можна говорити про сплановану інформаційну атаку на українського генерала – чутки і плітки, так би мовити, «розігрівали аудиторію», готували підґрунтя для «головного» вкиду – відео із закликом до «повалення влади». За задумом пропагандистів, після чуток про відставку, це був логічний і закономірний крок з боку Головнокомандувача ЗСУ.

Чуткі про відставку Залужного були розігнані до рівня народних депутатів України. Так нардеп Володимир Ар’єв на своїй сторінці у мережі Фейсбук пообіді 7 листопада опублікував пост із такими чутками. Однак, ближче до вечора він його видалив, проте скріншот зберігся.

Пропагандисти, як ми вже неодноразово наголошували уважно стежать за настроями у суспільстві, інформацією від пересічних громадян у соцмережах, месенджерах, заявами політиків і т.ін. Ці дані стають підґрунтям для генерації тих чи інших вкидів, як це і сталося із фальсифікацією відео із Залужним.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja