Фейкові дзвінки українцям з польських номерів про «референдум про приєднання» – Без Брехні
Фактчек

Фейкові дзвінки українцям з польських номерів про «референдум про приєднання»

Російська пропаганда на тлі непростих на поточний момент відносин між Україною та Польщею знову почала розкручувати тему нібито захоплення або анексії західних областей України поляками. Так днями українцям стали надити дзвінки з нібито польських номері з питанням про референдум… Про деталі провокації – далі у матеріалі.

 

Тож про що мова і в чому полягає провокація?

У соцмережах та месенджерах українці почали публікувати повідомлення про те, що їм надходять дзвінки нібито  польських номерів. Доброю українською мовою, автоголос повідомляє (дивись на відео):

«Добрий день….. Вас турбує Дослідницький центр громадської думки. Будь ласка, дайте відповідь на декілька запитань щодо воз’єднання, який пройде у Львові та Львівській області 15 січня 2024 року. Ви будете брати участь у референдумі?…»

З одного боку, фейкороби – і безумовно, що це російські фейкороби – підійшли до «виконання завдання» більш-менш ретельно. Номер, який показано у відео, дійсно відображає код Польщі – 48, та код міста Варшава – 22. Звернення до громадян відбувається доброю української мовою. Слід відзначити, що останнім часом у відео чи аудіо вкидах пропаганда все частіше використовує дійових осіб, чи озвучку гарною українською мовою, що говорить про те, що пропагандисти вдосконалюються і надають темі мови вагомий зміст.

Проте, на цьому «добрі оцінки» для пропагандистського «творчого доробку» закінчуються. Далі все недолуго.

По-перше, відповідно до українського законодавства у нас в країні діють Закон про всеукраїнський референдум http://surl.li/aeacg та Закон про місцевий референдум. http://surl.li/nzgbl

У третій статті Закону про місцевий референдум чітко прописані питання, які можуть виноситися на такі референдуми. А саме:

«1. На місцевий референдум можуть виноситися будь-які питання (крім випадків, передбачених цим Законом), віднесені Конституцією України, законами України до відання територіальної громади адміністративно-територіальної одиниці, в тому числі питання про дострокове припинення повноважень сільських, селищних, міських, районних у місті рад, а також сільських, селищних і міських голів, голів районних у місті рад.

  1. Питання, яке виноситься на місцевий референдум, має бути сформульовано таким чином, щоб була можливість вибрати один з варіантів відповіді на нього: “так” або “ні”. Кількість питань, які можуть бути одночасно винесені на місцевий референдум, не обмежується. Кожне питання, яке виноситься на референдум, не може містити в собі два і більше самостійних питань.
  1. Забороняється проведення місцевих референдумів з питань, що не відносяться до відання територіальних громад відповідних адміністративно-територіальних одиниць в Україні. Результати таких референдумів не мають юридичної сили.
  1. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, які вирішуються органами місцевого самоврядування в умовах надзвичайного та воєнного стану».

Як бачимо питання про територіальний устрій держави, а саме про це натякують у фейковому дзвінку, мова не йде. Це якраз питання, які можуть бути винесені на всеукраїнський референдум. Бо в саме в Законі про всеукраїнський референдум, у Статті 3. (Пункт1) Про предмет референдуму, чітко прописані ці питання. А саме:

«1. Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання:

1) затвердження закону про внесення змін до розділів IIIIXIII Конституції України;

2) загальнодержавного значення;

3) про зміну території України;

4) про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.

В той же час, Пункті 2 цієї ж статті так само чітко позначено, що НЕ можна виносити на всеукраїнський референдум. А саме:

«2. Не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:

1) що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людиниКонвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;

2) що скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх реалізації;

3) спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі…»

Тож натяк у фейкових зверненнях на те, що Львів і Львівщина будуть проводити місцевий референдум про нібито приєднання до… Польщі – суперечить законодавству України, є загрозою територіальній цілісності держави та її безпеці. Тому тут російська пропаганда перегнула палицю.

До того ж за даними пошукової системи ресурсу Youcontrol в українських реєстрах не зареєстровано організацій саме з такою назвою як «Дослідницький центр громадської думки».

Тож подібні телефонні звернення до громадян України є суцільним фейком та провокацією, провокацією саме російських пропагандистів, яка направлена на розкол суспільства, поширення зневіри у майбутньому, провокування соціальної напруги.

 

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja