ФЕЙКИ про Президента. Чому саме зараз і хто за цим може стояти? – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙКИ про Президента. Чому саме зараз і хто за цим може стояти?

Вчорашній день став рясним на виявлення фейків про Президента України Володимира Зеленського. Це вже не перші вкиди проти очільника держави і не перша інформаційна атака. І можна було б просто констатувати чергову недолугу спробу дискредитувати Президента, якби не декілька деталей які варті особливої уваги. Тож розбираємо!

 

Зламана стрічка новин

Перший фейк з’явився в 12:36 під час ефіру телеканалу ICTV, коли на екрані демонстрували брифінг представника Міненерго. Несподівано у рухомій стрічці новин внизу екрану серед інших повідомлень з’явилася фейкова: «ваш президент убит. сложите оружие. Киев окружен. слава росии». Повідомлення повторювалося декілька разів.

За попередньою інформацією відбулася хакерська атака на ресурси телеканалу, злам системи та проникнення. Проте, цей вкид швидко ліквідували і відновили нормальне віщання. На українців він теж з великою вірогідністю не мав впливу.

Наркотичний вкид

Інший фейк – більш «цікавіший», якщо доречно використати це слово до дезінформації проти очільника держави. У телеграм-каналах поширили коротке відео, де Зеленський сидить за робочим столом і проводить онлайн-перемовини з іноземними партнерами (чути англійську мову). Зйомка проводилася збоку і Президент в кадрі майже в профіль. В кадр попадає робочій стіл із різними паперами, канцелярським приладдям, телефоном і… начебто розсипаним на краю столу білим порошком і пластиковою банківською карткою, схожою на картку gold-серії Приват-банку.

Зрозуміло на що натякає відео – на столі Зеленського наркотики у вигляді порошку і знаряддя – банківська картка – для зручності його вживання, як «класичний» кіношний атрибут таких сюжетів.

Українські офіційні джерела спростували цей вкид, продемонстрували оригінальний фрагмент відео (яке, до речі було знято аж 6 квітня), де звичайно ніякого порошку і картки на столі  немає.

Для того, щоб переконатися, що картинка з карткою і порошком – накладений спецефект, слід звернути на смужку тіні, яка рухається по краї столу. Скоріш за все це смужка від пристрою, яким знімають. Якщо придивитися уважно на сюжет із порошком, то ця смужка тіні пробігає під карткою і купкою порошку, хоча по інших предметах на столі вона, як то і вимагають закони фізики – пробігає поверху. Тобто картку і порошок «наклали» зверху.

Але варто проаналізувати не стільки технічну сторону цього вкиду – тут все зрозуміло і викривається елементарно. Слід звернути увагу на те, що знову для дискредитації Зеленського вкинута тема наркотичної залежності. Перед тим, як розбирати ситуацію далі, наголосимо на випередження – що ми є аполітичним проектом і не маємо прихильність до будь-якої політичної сили чи персоналій. Єдина наша прихильність – це пошук достовірності.

І так. Тема наркотичної залежності Зеленського набула присутності у  російській пропаганді, скажемо так, у період загострення інформаційних атак проти України у січні-лютому 2022 року. Про наркоманів говорив і бункерний диктатор 24 лютого у своєму зверненні. Дослівно: «Еще раз обращаюсь к военнослужащим вооруженных сил Украины. Не позволяйте неонацистам и бендеровцам использовать ваших детей, ваших жен и стариков в качестве живого щита… Берите власть в свои руки! Похоже, нам с вами будете легче договориться, чем с этой шайкой наркоманов и неонацистов, которая засела в Киеве и взяла в заложники весь украинский народ». http://surl.li/bvios

Тема наркоманії ще циркулювала і у перші тижні війни московії проти України, а потім поступово зійшла нанівець. Але ось раптом знову? Чи не раптом?

Нагадаємо, вже напевно забутий фрагмент з епічних президентських перегонів 2019 року, коли у другому турі «суперниками» стали Порошенко і Зеленський, а протистояння увійшло у гостру фазу із використанням брудних технологій. Тоді активно, як то кажуть, ні звідки почали поширюватися меседжі про те, що тодішній кандидат у Президенти, Зеленський – вживає наркотичні речовини. Дійшло до того, що обидва кандидати публічно здавали аналізи на виявлення наркотичних речовин у крові і встановлення залежності від алкоголю (про це натякали в адресу кандидата Порошенко).

Паралельно цьому дійству в інформаційному просторі, так само – з ні звідки, з’явився чи найбрудніший вкид перегонів – перемонтований ролик із Зеленським. В оригіналі він символічно переходить дорогу на пішохідному переході на зелене світло. В перемонтованому – його в цей момент збиває вантажна автівка, а далі на екрані з’являється, так звана, «доріжка» із білим порошком (натяк на наркотики) та напис – «у кожного своя дорога».

У таборі опонента Зеленського причетність до цього вкиду заперечили. Цікаво, що саме цей фрагмент перемонтованого ролику досі можна знайти на Youtube. http://surl.li/bvjjs

Щодо «свіжого» наркотичного вкиду, то варто звернути увагу ще на два опосередковані моменти. Оригінальне відео, яке стало базисом для створення фейку – явно не офіційне, так би мовити, робоче, аматорське. Його могла зняти людина, яка вхожа до невеликого кола оточення працівників офісу президента. Або технічний фахівець, який можливо допомагає налагоджувати техніку для онлайн-конференцій, чи приймає участь у записах звернень президента. В любому випадку, це або довірені особи, або ті які пройшли перевірку службами охорони.

І постає питання – як з кола цих людей, які потенційно могли зняти оригінальне відео, воно потрапило до тих (зараз не має значення чи вони в середині країни, чи запаребріком), хто змонтував та закинув фейк. Або його навмисно передали, або хтось необачливо комусь переслав (мета теж незрозуміла) у якомусь меседжері і воно стало доступно, скажемо так, зацікавленій стороні (бо як повідомляє наше СБУ ворог активно моніторить месенджери). Є ще і третій варіант – це дійсно було якесь робоче відео, зняте, якимось технічним фахівцем. Вона залишилося у нього на гаджеті. Але прилад було зламано і хтось отримав доступ до даних, які в ньому знаходяться. У будь-якому випадку, кожна з версій має бути перевірена. Бо за кожної з них або в оточенні керівництва держави є кріт/кроти, або люди до гаджетів, яких є доступ у третіх осіб.

Другий аспект – чому тем наркотиків і хто за цим стоїть? І на це, начебто просте питання, відповіді неоднозначні.

Версія 1. Цілком можливо, що це може бути чергова, але дуже тонка ІПСО рашистів. Взяти на озброєння колишні суперечки політичних противників. Використати інформаційні елементи, які використовувала у свої політичній боротьбі одна із сторін – звідси і тема наркотиків, і недвозначні вкиди у постах у соцмережах на кшталт: «25% воює, а 73% дивляться про це по телевізору». Таким чином створити ілюзію того, що на тлі війни почалися політичні ігрища під килимом. Це може спровокувати жорсткі дії влади проти політичних опонентів. А такий крок у свою черго може спровокувати реальний розкол у суспільстві і похитнути ту єдність, яка зараз є ключовою у нашій боротьбі та перемозі.

Версія 2. Політичні ігрища під килимом таки почалися…

Проте, хочеться вірити, що все ж таки версія 1 – ближче до реальності. І на тлі реальної загрози незалежності країни і самому існуванню української нації, старі чвари і хворобливі амбіції політиків залишаться за лаштунками.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja