Фейки про збіднений уран – Без Брехні
ЛуганщинаФактчекФактчек-регіон

Фейки про збіднений уран

Два дні росіян лихоманило від однієї лиш звістки, що Великобританія передасть (ще не передала) Україні боєприпаси зі збідненим ураном.

Звинувачення і лякалки посипалися з різних ротів і різного ступеня НЕкомпетентності. Спершу захарова та лавров дуже турбувалася про українську екологію, населення та наших солдатів, які можуть захворіти на рак “як в Іраку та Югославії”, після використання таких снарядів. А путін взагалі обізвав ці снаряди зброєю з “ядерним компонентом”, на який росія дасть відповідну відповідь. Зрештою сьогодні парад невігласів очолив лукашенко з погрозою, що росія поставить білорусі снаряди зі справжнім ураном, а тільки но снаряд з ураном вибухне на російських позиціях — відповідь буде страшною і для “всього світу уроком”.

Фейк 1: Снаряди зі збідненим ураном – радіологічна зброя.


За ці дні лише лінивий не написав про те, що збіднений уран використовується лише як надтвердий матеріал для пробивання броні, а його випромінення не більше за таке ж у природного урану. https://bbc.in/406fNjR Тому на цьому зупинятися детально не будемо. За жодною класифікацією боєприпаси зі збідненим ураном не відносяться до ядерної, хімічної чи радіологічної зброї.

Щодо впливу випромінювання від залишків боєприпасів зі збідненим ураном, то Науковий комітет ООН з дії атомної радіації дійшов висновку, що жодних клінічно значущих відхилень, пов’язаних з впливом радіоактивного випромінювання збідненого урану, не було виявлено https://bit.ly/3TQwD3X.

Згідно з результатами досліджень (Ірак, Косово), у проведенні яких брало участь МАГАТЕ, радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища, створювана в результаті локального забруднення території дрібними частинками збідненого урану внаслідок застосування відповідних боєприпасів, не є значною. https://bit.ly/3lrfZLu

Щоправда, при пробитті броні таким снарядом через стискання і нагрівання можливе займання урану і вибух, тоді всередині танку виділяється оксид урану, але для екіпажу окупантів це буде вже короткостроковою проблемою. Захворіти на онкологічні захворювання вони вже не встигнуть.

Росія також має на озброєнні подібні бронебійні снаряди: старий радянський Свинець, перехідний Свинець-1 та Свинець-2, виробництво якого намагалася налагодити у 2019 році. https://bit.ly/40jH1Dc. І ані “брудною” бомбою, а ні ядерною, хімічною чи радіологічною зброєю вони їх не вважають.

Фейк 2: Це зброя з “ядерним компонентом”, надання якої спровокує росію на симетричну відповідь


Британія настільки була вражена брехнею путіна, що Міноборони випустило окреме спростування цього фейку. Так речник відомства заявив:
«Британська армія десятиліттями використовувала збіднений уран у своїх бронебійних снарядах. Це стандартний компонент і не має нічого спільного з ядерною зброєю чи можливостями. росія це знає, але навмисно намагається дезінформувати» https://bit.ly/3lxer2j

Ядерна зброя – це зброя у якій сам вибух відбувається за рахунок вивільнення атомної енергії внаслідок стрімкої ядерної чи термоядерної реакції. В снарядах зі збідненим ураном постріл відбувається внаслідок вибуху порохового заряду, а уранова “стріла” лише внаслідок своєї твердості пробиває броню. Тобто це як морська свинка і море.

Але навіть не в цьому головна брехня путіна. Він разом з посіпакою лукашенком намагаються використати це як ескалацію Заходу, щоб “підняти ставки” і собі. Та насправді росія сама вже використовує проти України снаряди Свинець-2 зі збідненим ураном. 10 лютого було зафіксовано випадок захоплення ЗСУ таких трофейних снарядів (це суто російські снаряди, в Україну ніколи не постачалися). https://t.me/TyskNIP/3923

Намагання ж лукашенка під шумок перевести країну з без’ядерним статусом, закріпленим в ООН, в ядерні держави – черговий блеф. Це дуже серйозне питання, клуб ядерних держав закритий, наприклад за спроби розробити ядерну бомбу Іран постійно перебуває під санкціями. Тому лише за чутки про зміну статусу в серпні 2022 року Білорусі довелося виправдовуватися в ООН. Тоді представник Білорусі запевняв, що без’ядерний статус держава намірів не має https://bit.ly/3z5rICh

Справжня причина паніки росіян полягає в тому, що в них немає чого протиставити новітнім західним танкам ще й з такими бронебійними снарядами. Пост-радянських Свинців-1 було випущено лише кілька тисяч штук і половина пішла на випробування. А запуск виробництва Свинця-2 презентували у 2019-му, в часи Армати, тобто активного розкрадання оборонного бюджету. До того ж не всі зарядні системи старих танків переобладнані під їх використання.

Таким чином Україна матиме і танки з кращою бронею, і снаряди, які краще пробиватимуть броню російських танків.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Реальная газета” 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja