ФЕЙКИ про землетруси в Україні на тлі катастроф у Туреччині та Сирії – Без Брехні
ВолиньФактчекФактчек-регіон

ФЕЙКИ про землетруси в Україні на тлі катастроф у Туреччині та Сирії

Фейки про загрозу землетрусів в Україні були лише питанням часу. І цей час прийшов доволі швидко. В мережу кинули низку дописів, які повідомляли, що землетрус от-от дійде до заходу країни!

І, звичайно, перелік областей, «які може добре трухануть», треба просто перейти за посиланням, яке веде на чергову тг-сміттярку. А телеграм канал «Труха» передрікав землетрус навіть в Києві. І не аби який – а аж 8-9 балів! Чому це неправда – далі у матеріалі.

 

Обидва фейки абсолютно типові і за своїм змістом покликані більше поширити паніку, ніж попередити:

  • посилаються на невизначених анонімних експертів-сейсмологів,
  • використовують лячні картинки;
  • апелюють до історичних подій, деталі яких більшість користувачів явно не знають чи не пам’ятають;
  • використовують наукові терміни, але не пояснюють їх зміст.

Фейкороби в обох наведених випадках апелюють до джерел потенційних землетрусів в «зоні Вранча» десь в Румунї.

Зона Вранча дійсно існує. Це один із найбільших сейсмічних вузлів Європи, розташований на вигині Карпатської дуги, в зоні з’єднання східних і південних Карпат (територія Румунії) — http://wdc.org.ua/uk/node/192

За даними Інституту геофізики НАН України, на значну частину території України впливають підкіркові землетруси із зони Вранча в Румунії. Осередки землетрусів, здатних спричинити мікросейсмічні прояви на території України, розташовані в мантії на глибинах від 80 до 190 км. Максимальні магнітуди землетрусів з цієї зони можуть досягати 7,6 бали. Тобто про 8-9 балів, яким нас лякають мова навіть теоретично не йде.

Тільки от землетрус в Румунії вже стався 6 лютого. І потужність землетрусу мала магнітуду 4,6 бали – http://surl.li/etcpi

Важливо зауважити, що глибокофокусність землетрусів зони Вранча обумовлює їх слабке затухання з відстанню, тому що більша частина України перебуває в 4-6-бальній ділянці впливу цієї зони — http://surl.li/etcun. Тобто на більшості території України теоретично можуть бути чути відголоски землетрусу, але не вище за 4-6 балів. І це при умові, що в епіцентрі буде максимальна магнітуда про яку ми писали вище.

Відповідно, якщо у Румунії зафіксували поштовхи у 4,6 балів, то теоретично до нас могло би «докотитися» відлуння 2,5-3 бали. Але і воно не докотилося.

В цій зоні дійсно траплялись потужні землетруси, наприклад, в 1940 році, найбільше тоді постраждала Румунія. Територія України не постраждала в той період — http://surl.li/etcvk

Якщо казати про центральну Україну, то там за останнє століття було зафіксовано лише декілька землетрусів з низькою магнітудою — орієнтовно 3 бали — http://surl.li/etcpc

А от найбільш сейсмоактивним регіоном України вважається Закарпаття — http://surl.li/etcpc

На табличці за посиланням далі можна переглянути землетруси з якою магнітудою та в яких роках фіксували в Україні – http://surl.li/etdvb

Як можна бачити, потужність навіть 5 балів за шкалою Ріхтера роками не фіксувалась. Наявність сейсмологічно активних регіонів зовсім не означає, що вся країна має високий ризик землетрусів.

Звичайно, в Україні фіксують землетруси. Проте, це доволі слабкі поштовхи, які люди навіть не завжди помічають. Лише у 1977 році на Буковині та у Чернівцях фіксували землетруси магнітудою 5-6 балів. http://surl.li/etcxz

ВИСНОВОК 

  • Фейкороби та ті, хто розганяв ці фейки скористались трагедією в Туреччині та Сирії, щоб пограти і на так «розхитаній» нервовій системі українців, поширити паніку, а собі – підняти рейтинги та отримати  додаткові підписки.
  • У вкидах не надають жодної верифікованої інформації, не посилаються на реальних експертів чи наукові центри, які стежать за змінами в сейсмологічній активності того чи іншого регіону.
  • В основі фейків – яскрава візуалізація, яка має швидко вплинути на емоції, змусять вас перейти за посиланням, де обіцяють додаткову інформацію. Проте, її там немає.
  • Найкраще, що ви можете зробити — відписатись від сумнівних телеграм каналів і стежити лише за офіційними джерелами інформації.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Брехунець”

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja