Фейки речниці мзс кремля про спеціальні закони, які були прийняті в Україні для «прикриття чорної трансплантології» – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Фейки речниці мзс кремля про спеціальні закони, які були прийняті в Україні для «прикриття чорної трансплантології»

Речниця так званого мзс росії марія захарова днями заявила, що Київ готовий платити Заходу за допомогу органами своїх громадян, і що Україна стала «світовим центром чорної трансплантології». За словами Захарової, «чорна трансплантологія» процвітає насамперед через великі втрати ВСУ і використовується для операцій з пересадки органів загиблих військових.

За словами представника МЗС Росії, цей процес відбувається за згодою «київського режиму» та оформляється на законодавчому рівні. За словами Захарової, з ухваленням закону «Про регулювання трансплантації анатомічного матеріалу людини» 16 грудня 2021 року в Україні більше не потрібне нотаріальне посвідчення згоди на трансплантацію органів, а 4 квітня 2022 року Рада затвердила закон про внесення змін до Податкового кодексу, внаслідок яких трансплантаційні операції було звільнено від ПДВ. За словами Захарової, ці зміни розроблено для спрощення діяльності «чорних трансплантологів».

Звичайно, що конспірологічні меседжні захарової активно рознесли по інфопростіру російські пропагандистські медіа. Про що ж насправді, йдеться в українських законах і де збрехала речниця мзс – далі у матеріалі.

Ухвалення законодавчих змін, пов’язаних з трансплантацією органів в Україні, розпочалися у 2019 році. Процес реформ пов’язаний із наближенням цієї сфери до європейських стандартів. Насамперед слід зазначити, що в Україні діє презумпція відмови щодо донорства органів після смерті, а згідно з українським законодавством трансплантація органів людини без відповідної згоди заборонена.

Якщо людина хоче, щоб її органи були використані для трансплантації після смерті, потрібна її письмова згода за життя. У випадку, якщо особа не відмовлялася від трансплантації органів за життя, для трансплантації органів після смерті потрібна згода чоловіка померлого, його найближчого родича або особи, відповідальної за похорон померлого.

Поправки до Закону про використання анатомічних матеріалів людини для трансплантації, прийняті у грудні 2021 року, скасували необхідність нотаріального посвідчення письмової згоди людини на донорство, але сама згода, як і раніше, необхідна. http://surl.li/gjtxw

Щодо неповнолітніх, за українським законодавством трансплантація органів неповнолітніх після смерті можлива лише з дозволу батьків чи законних представників. http://surl.li/lyaeh

Відповідно до того ж законодавства, згоду на донорство органів та біологічного матеріалу за життя можуть дати лише повнолітні дієздатні громадяни. Неповнолітній може бути донором гемопоетичних стовбурових клітин (кістковий мозок), але тільки в деяких виняткових випадках, наприклад, коли немає повнолітнього донора; коли реципієнт печінка є братом чи сестрою донора. Коли донорство необхідне порятунку життя людини. У таких випадках згоду на донорство неповнолітнього віком до 14 років можуть дати його батьки/законний представник, а у разі неповнолітніх віком від 14 до 18 років потрібна згода як батьків/опікуна, так і самого неповнолітнього.

Слід зазначити, що закон, що стосується трансплантології, забороняє донорство людських органів після смерті у певних випадках. Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, у разі смерті забороняється використовувати органи та анатомічний матеріал для трансплантації дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування, недієздатних осіб та невстановлених осіб. Також заборонено пересадку органів загиблих під час бойових дій. http://surl.li/frpmz

Виходячи з того, що згідно із законом особа, відповідальна за похорон померлого, може дати згоду на використання органів для трансплантації, у різний час висловлювалися твердження, що згоду на донорство органів військовослужбовця може дати командир або будь-який офіційний орган, що не відповідає дійсності, та питання про згоду не виникає при використанні органів для трансплантації загиблих під час бойових дій, ця процедура апріорі заборонена законом. Протягом багатьох років Кремль бездоказово поширює дезінформацію про те, що в Україні торгують органами загиблих військових, хоча трансплантація — це складна та обмежена медична процедура, яку неможливо проводити в польових умовах.

Процедури трансплантації засновані на Єдиній державній трансплантаційній інформаційній системі (EDIST) для трансплантації органів та тканин. Ця система включає інформацію про людей, які хочуть, щоб їх органи були використані для донорства після смерті, а також інформацію про живих донорів та реципієнтів. Така система сприяє прозорості процесу. EDIST діє з 1 січня 2021 року. Повнолітні громадяни України можуть звернутися до координаторів трансплантології, які мають доступ до системи EDIST, або скористатися Diia – електронним порталом, який дозволяє громадянам отримувати необхідні документи та державні послуги в електронному вигляді. Слід зазначити, що згода на трансплантацію може бути відкликана будь-коли.

Щодо питання продажу органів з України за кордон, що не підтверджено доказами, слід зазначити, що транспортування органу є складним логістичним процесом, оскільки органи залишаються придатними для трансплантації протягом обмеженого часу, і в цьому напрямку в умовах війни проблеми виникають не тільки під час перевезення за кордон, а й навіть за перевезення органу на територію України. В умовах воєнного часу використання авіації для перевезення органів для трансплантації не допускається. http://surl.li/lyagm

Щодо змін, пов’язаних з ПДВ, які були ухвалені у квітні 2022 року?

У квітні 2022 року Верховна Рада України ухвалила поправки до законодавства, що звільняють медичні процедури та послуги, пов’язані з трансплантацією, від ПДВ. Метою цієї зміни є підвищення доступності процедури трансплантації для громадян України та аж ніяк не сприяє вивезенню органів за кордон. http://surl.li/lyaht

Також слід зазначити, що в результаті скасування ПДВ процеси, пов’язані з операціями з трансплантації, відображатимуться у витратах держави, оскільки операція безпосередньо для пацієнтів безкоштовна. До законодавчих змін, пов’язаних із ПДВ, у січні 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон, згідно з яким усі операції з трансплантації фінансуються державою та безкоштовні для громадян. http://surl.li/lyacq

В рамках цього ж закону встановлено процедуру відбору донора та реципієнта, яка здійснюється ЕDIST автоматично з урахуванням відповідних критеріїв і не потребує втручання людини. Відповідно, процес трансплантації став ще прозорішим.

ВИСНОВОК

  • Чергові конспірологічні заяви марії захарової є пропагандистським фейком – інформація в них не відповідає дійсності.
  • Законодавчі ініціативи прийняті Україною в 2019-2021 роках відповідають міжнародним, європейським стандартам в галузі модернізації законодавства у сфері трансплантології.
  • Пропаганда кремля від початку війни активно взяла в розробку наратив про «чорну траснплантологію» в Україні аби очорнити та дискредитувати державу в очах міжнародної спільноти, поширити чутки та плітки про звірства «київського режиму».

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань” 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja