В ніч проти 1 травня недофедерація вдалася до чергового ракетного обстрілу території України. І хоча сам ракетний удар за кількістю ракет був відносно нечисленним – ворог випустив 18 ракет класу Х-101/555, з яких 15 було збито українськими ППО, самій атаці передувала активна дезинформаційна компанія. Вона була направлена на залякування пересічних українців, поширення страху і паніки. Про фейки і факти нічного обстрілу – далі у матеріалі.
ПОЧАТОК ІНФОРМАЦІЙНОГО ТИСКУ
Як повідомив у своєму офіційному телеграмм-каналі Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, близько 02:30 ночі російські окупанти атакували Україну із літаків стратегічної авіації – дев’яти Ту-95 з району Оленєгорськ (Мурманська обл.) та двох Ту-160 із району Каспійського моря. http://surl.li/gspym
Проте, перші повідомлення про зліт стратегічної авіації почали з’являтися ще у 21:45-21:50 30 квітня. Ці повідомлення сповіщали про зліт 7 стратегічних бомбардувальників Ту-95.
Буквально за 10-15 хвилин у телеграм-каналах поширилася інформація про зліт ще двох ракетоносців. Тобто на початку 23:00 їх у повітрі було вже 11. Трохи згодом почали повідомляти вже про 14 літаків ворога. Найвищою точкою напруги стало повідомлення про появу ще трьох повітряних бойових суден. Загалом у перші хвилини ночі вже 1 травня ширилася інформація про 17 ракетоносців. Це достатньо вражаюча кількість, яку можна порівняти із кількістю літаків які восени 2022 року здійснювали масовані ракетні удари по Україні, випускаючи з 10-16 носіїв 30-50 ракет повітряного базування.
Слід звернути увагу, що паралельно інформація про кількість «стратегів» у повітрі ширилася як українськими так і російськими телеграм-каналами. Тобто ворог активно нагнітав інформаційну напругу.
Смаженини підкинула і помилкова інформація від ОК «Південь», про кількість ракетоносців у ворога у Чорному морі. Якщо перші повідомлення на межі 22:00-22:30 інформували про наявність двох ракетоносців на бойовому чергуванні із сумарним залпом «Калібрів» у вісім ракет. То на початку першої години ночі поширилося повідомлення про вже 4 ракетні судна (два з яких – підводні човни) із залпом у 24 ракети. Проте згодом це повідомлення спростували, вказавши, що ракетоносців таки два, а ракет у них на борту – 8.
КРИТИЧНА ФАЗА
Критичною фазою інформаційної атаки, що супроводжувала ракетну, стали повідомлення між першою та третьою годині ночі. І тут нажаль не обійшлося без «корисних ідіотів».
З доброго дива у телеграм-каналі начальника поліції Миколаївщини Сергія Шайхета, з’явилося повідомлення, що очікується масований ракетний удар із залпом «до 100 ракет». Питання – де начальник поліції Миколаївщини, а де дані про можливу кількість ракет – адмінів українських телеграм-каналів не особливо хвилювала. Тому це повідомлення одразу стало вірусним і масово поширилося десятками каналів. Був це свідомий допис, чи фейковий – питання відкрите. Принаймні спростування від начальника поліції по даному допису не публікувалося.
Російські ж телеграм канали активно нагнітали інформаційну паніку. Так вже під час оголошеної по Україні тривоги деякі пропагандистські канали почали писати про 50 вже завданих ударів по нашій території, «а сколько еще будет»!? Це при тому, що пусків ракет ще не було зафіксовано.
Ще до пусків ракет із стратегічних бомбардувальників, орієнтовно опівночі було завдано ракетного удару по Павлограду і Краматорську. І російські телеграм канали почали ширити вкид, що зруйновано підприємство хімічної промисловості і є загроза хімічного забруднення – на вулицю виходити небезпечно. Але цю інформацію спростувало повідомлення від міської адміністрації Павлограду, що у місті загрози хімічного забруднення немає.
Були ще поодинокі вкиди, що у метро у Києві величезні черги жінок з немовлятами, а їх не пускають в укриття. У схибленій уяві пропагандистів тільки жінки з немовлятами шукають прихисток в укритті під час ракетної небезпеки. Всі інші – спокійно сплять. Брехливий вкид легко спростовувався фото з київської підземки, де вночі ховалися містяни від обстрілу.
ВИСНОВКИ
- Попередня атака із запуском 23 ракет сталася всього три дні тому 28 квітня. Тож можна констатувати, що окупанти знову вдалися до ракетного терору, аби відтягнути сили ППО України від лінію фронту, тим самим знизивши щільність ППО на можливих напрямках потенційного українського контрнаступу.
- Аби максимально навантажити наше ППО ворог, не шкодуючи ресурсу своїх далеко не нових стратегічних літаків, вдається до тактики масованих злетів ракетоносців, при тому, що в реальній атаці приймає участь 60-70% з них.
- Реальну атаку підтримує широка дезінформаційна. І чим далі – як показав сьогоднішній обстріл – інформаційні атаки, що супроводжують ракетні, стають масштабнішими і чітко зосередженими на залякуванні та поширенні панічних настроїв.
- Проте, маємо розуміти, що така тактика скоріше демонструє контрнаступом.