Фейки у мережі Х про напад ХАМАСу на Ізраїль і зброю з України набирали по 7-10 мільойнів переглядів перед тим як їх маркували «обмеження перегляду» – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХерсонщина

Фейки у мережі Х про напад ХАМАСу на Ізраїль і зброю з України набирали по 7-10 мільойнів переглядів перед тим як їх маркували «обмеження перегляду»

Днями ми повідомляли, що Європейський союз попередив, що може застосувати заходи проти мережі X (Twitter), оскільки у соцмережі масово розповсюджується дезінформацію про війну в Ізраїлі та Україні. Лист із таким попередженням направив єврокомісар Тьєррі Бретон власнику X (Twitter) Ілону Маску.

Проте це виявилася лише верхівка айсбергу. Розслідування експертів видання Bloomberg http://surl.li/mfxjv показало, що публікації про атаку на Ізраїль призвели до масового поширення дезінформації та розпалення конфлікту в соцмережі X (Twitter) Ілона Маска. Це в свою чергу стало наслідком зміна політик інформаційної гігієни нового власника мережі. Про показові факти поширення дезінформації у мережі X (Twitter) – далі у матеріалі.

 

Через кілька годин після того, як озброєні бойовики Хамас із Сектора Гази увірвалися в Ізраїль, здійснивши наймасштабнішу атаку на країну за десятиліття, неперевірені фотографії та відео ракетних ударів з повітря, руйнування будівель і будинків та інші пости, що зображують військове насильство – в Ізраїлі та Газі – наповнили соцмережу.

Багато дописів просували старі зображення збройних конфліктів, видаючи їх за нові, і поширювалися анонімними обліковими записами з синіми галочками – сигналом про те, що вони придбали верифікацію за «преміальною» ціною підписки X.

Інші облікові записи видавали кадри з відеоігор за військові фото. Ультраправі експерти поширювали фальшиві висловлювання про конфлікт, які стали вірусними – це є загальною тактикою для збільшення залучення користувачів, пише видання.

Bloomberg нагадує, що після купівлі Ілоном Маском екс-Twitter послабив модерацію та контентну політику, наслідки чого стали очевидними під час поточної геополітичної кризи.

Так, значна частина фейків просувалася анонімними акаунтами із синьою галочкою. У «старому» Twitter цей знак служив орієнтиром якості, у новому став лише ознакою платної верифікації за $8 на місяць. При цьому фактчекінг на платформі все більше віддається волонтерам через сервіс Community Notes.

Робити якомога більше постів без достатньої перевірки користувачів стимулює і програма шерингу рекламним прибутком, який X у липні ввів для акаунтів з великим охопленням. «Вважаю, багато хто з них подивився на показники постів про росію/Україну в 2022 році і захотів повторити», – каже інтернет-дослідник в Atlantic Council Емерсон Брукінг.

«Справа в його [Маска] поведінці на платформі – він вважає, що конспірологія – це нормально, і сам її поширює, а такі речі йдуть зверху вниз, – каже директор досліджень у Media Matters Кайла Гогарті. – Це був перший великий тест для X у «концепції Маска». І платформа його провалила».

Євросоюз починає розслідування щодо соцмережі за дезінформацію щодо нещодавно прийнятого Digital Services Act. Компанії потенційно загрожують штрафи до 5% добового обороту кожне порушення.

Фейків про війну Ізраїлю з Хамасом було багато і на інших платформах, але на X вони перейшли в нову якість. Bloomberg наводить кілька прикладів, коли злісна дезінформація пробила ослаблені фільтри. Перший – відео, на якому нібито зображені палестинці, які вбивають єврейських поселенців у власних будинках. Його поширив малайзійський стрімер Ян Майлз Чонг, який особисто спілкується з Маском.

Перш ніж з’ясувалося, що на кадрах ізраїльські правоохоронці, ролик переглянули 12,7 млн. разів. X його не видалила, а лише помітила community note. Охоплення в сотні тисяч і мільйони отримали фейки про виділення США $8 млрд військової допомоги Ізраїлю та бажання Талібану вступити в конфлікт.

Пост про зброю, нібито отриману Хамасом з України, переглянули 7 млн разів, майже стільки ж – відео ураження ізраїльського вертольота з ПЗРК, взяте з гри Arma3.

Колишній спічрайтер президента Джорджа Буша-молодшого Девід Фрум написав у X, що раніше 20 хвилин у стрічці Twitter мали свідомо більшу інформаційну цінність, ніж за переглядом новин по ТБ.

Х заперечила, що ще в перші дні конфлікту позначила та видалила десятки тисяч постів із дезінформацією. Цим займалася окрема спецгрупа під керівництвом CEO Лінди Яккаріно, яка навіть скасувала виступ на технологічній конференції The Wall Street Journal.

Проте пропорція відмодерованих постів на X виявилася значно нижчою, ніж у Facebook, навіть із поправкою на розмір аудиторії – 8900 проти 415 тисяч на добу, зазначає WSJ. У 75% випадків на пост просто ставилася плашка NSFW (обмеження перегляду) без видалення.

 

Матеріал підготовлено фахівцями медіаплатформи «Вгору» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja