Фейсбуком активно поширюються фейки, що лікарні у Івано-Франківську переповнені хворими на COVID-19. Це не відповідає дійсності | МАНІПУЛЯЦІЯ від мера – Без Брехні
Фактчек

Фейсбуком активно поширюються фейки, що лікарні у Івано-Франківську переповнені хворими на COVID-19. Це не відповідає дійсності | МАНІПУЛЯЦІЯ від мера

Коли місто чи ціла область опиняються під час Covid-19 у червоній зоні цей розподіл встановлює певні обмеження. З 3 вересня 2020 року Івано-Франківська область та м. Івано-Франківськ потрапили до червоної зони, тому на них наклали обмеження у вигляді заборони відвідування закладів освіти, роботи підприємців (ТРЦ, ресторани), проведення масових заходів та ін. Через це у місті почала поширюватися новина про те, що «лікарні переповнені хворими на COVID-19, а кількість хворих активно зростає». Так це чи ні – перевярємо.

СУТЬ ПРОБЛЕМИ

Все почалося з поста у Фейсбуці Іванни Дидик , лікарки-реанімолога з м. Івано-Франківськ, яка 7 вересня 2020 року повідомила, що «у їхній лікарні (Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня) не залишилося місць у реанімаційному відділенні, а також вільних апаратів ШВЛ». Інформація лікарки не була підтверджена ніякими офіційними документами.

Руслан Марцінків, міський голова м. Івано-Франківськ, почав оскаржувати цю заяву говорячи протилежне. Мер на своїй Фейсбук-сторінці вже неодноразово відстоює права зняти з м. Івано-Франківськ обмеження червоної зони: подає заяви до Окружного адміністративного суду Києва про оскарження рішення КМУ, проводить мірні мітинги підприємців за їх права на діяльність. І ось з останнього, 8 вересня 2020 року інформував про те, що кількість інфікованих у місті зменшується, а протилежна інформація є фейком. Де ж правда, а хто просто в черговий раз маніпулює людьми, перевіремо.

Далі розберемо пост у Фейсбуці Руслана Марцінківа та посилання про стан хворих на офіційному сайті м. Івано-Франківськ.

МЕСЕДЖ 1: «Фейсбуком активно поширюються фейки, що лікарні переповнені хворими на COVID-19. А кількість хворих активно зростає. Але це не відповідає дійсності!»

Для отримання об’єктивної інформації з цього питання слід звернутися до офіційних джерел. КМУ на офіційній сторінці вказує, що регіоном із значним поширенням COVID-19 вважається регіон (жовтий, помаранчевий або червоний), в якому наявна хоча б одна з таких ознак:

1) Завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я (ЗОЗ), визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить більш як 50 відсотків протягом п’яти днів підряд. Згідно з даних МОЗ на 8 вересня 2020 року в Івано-Франківській області завантаженість ліжок з 3 вересня по 7 вересня 2020 року колихається від 64,3% до 59,8% при показнику, який повинен становити менші 50%.

Марія Бойко, начальниця управління охорони здоров’я в міській раді м. Івано-Франківськ, на оперативній нараді  від 8 вересня 2020 року повідомила, що заповненість пацієнтів на Covid-19 в м. Івано-Франківськ двох лікарень (Центральна міська клінічна лікарня та Міська клінічна лікарня № 1 Івано-Франківської міської ради) становить 80-83%, в яких перебуває 297 пацієнтів. Марія також вказує, що ЦМКЛ має 250 ліжок, заповненість хворими на Covid-19 становить 194 пацієнта, а Міська клінічна лікарня № 1 має 130 ліжок, на яких перебуває 103 пацієнта.

2) Рівень тестувань − не менше 24 тестів на 100 тис. населення протягом останніх 7 днів. В Івано-Франківській області було проведено 77,6 тестувань на 100 тис. населення, як інформує МОЗ.

3)  Рівень нових захворювань не має перевищувати 40 випадків на 100 тис. населення протягом 14 днів. В Івано-Франківській області на 8 вересня 2020 року показник захворюваності за 14 днів становить 172,4 на 100 тис. осіб при визначеному базовому показнику в 40.

Таким чином, Івано-Франківська область та м. Івано-Франківськ підпадають під дві ознаки з значним поширенням Covid-19, тому з 14 вересня 2020 року червоний рівень епіднебезпеки, як повідомляє МОЗ діятиме у цій області.

 

МЕСЕДЖ 2: «Зараз кількість вирівнюється, і навпаки збільшується тих, хто одужав і пішов на виписку. До прикладу, за минулу ургенцію поступило 8 чоловік, тоді як у попередні – 25-35. Станом на сьогодні у лікарні – 194 пацієнти, що також на 45 – 50 менше, ніж за попередні періоди. − розповів головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк»

Tableau Software, американська компанія з візуалізації даних, проаналізувала динаміку зростання кількості осіб з підозрою на Covid-19 та кількість осіб з підтвердженим діагнозом у м. Івано-Франківськ (Центральній міській клінічній лікарні) з 3 вересня по 8 вересня можна спостерігати такі показники.

За даними Tableau Software на 8 вересня 2020 року у ЦМКЛ кількість осіб з підозрою на Covid-19 становить 3 та кількість осіб з підтвердженим діагнозом − 208. За даними мера міста на цей день в ЦМКЛ знаходиться 191 пацієнт підтверджений з Covid-19. Якщо простежити «кількість не вирівнюється», а навпаки зростає (більше 200 осіб з підтвердженим діагнозом Covid-19).

Тарас Масляк стверджує, що «збільшується тих, хто одужав», але за оперативним моніторингом ситуації довкола COVID-19 Національна служба здоров’я України встановлює, що за період з 3.09-8.09 в м. Івано-Франківськ кількість тих, хто видужали становить лише від 0 до 1.

МЕСЕДЖ 3: «Як повідомив завідувач анестезіології та інтенсивної терапії Володимир Вовчук, зараз на Пах – 3 пацієнта, 1 – на ШВЛ. “На разі ситуація під контролем. Є резервні апарати та розгорнуті місця”

Володимир Вовчук стверджує, що «ситуація під контролем та є резервні апарати та розгорнуті місця». Згідно з картою медичного забезпечення від YouControl у ЦМКЛ м. Івано-Франківськ знаходиться лише 10 апаратів ШВЛ (5 середнього класу, 4 високого класу та 1 портативний), кисневих концентраторів − 10, кисневих генераторів до ШВЛ – 0. Але дані лише з однієї лікарні не показують повну картину ситуації з Covid-19 у місті. 10 вересня 2020 року мер міста відвідав ЦМКЛ, щоб особисто з’ясувати ситуацію про заповнюваність лікарні хворими на Covid-19. Завідувачка кардіологічного відділення надала коментар, що на цей день «32 пацієнти поступили з ранку, 15 позитивних, 13 міських, 7 на кисні». Але у цьому репортажі буле однобоке подання коментарів лише медичний персонал без коментарів хворих (їх ставлення до умов, процедур лікування, відношення до забезпеченості лікарні).

Позиція міра захистити бізнес міста, надати дітям доступну освіту і зняти обмеження червоної зони в даний момент є маніпулятивною і неконструктивною. Слова мера про те, що «хворі дійсно є, але кількість їх йде до зменшення» не відповідають дійсності, адже згідно з МОЗ область і місто все ще є регіонами з значним рівнем захворюваності на Covid-19.

 

Автор. Крістіна Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja