ФОТОФЕЙК ПРО НАПИС ОРКІВ НА РУЇНАХ У БУЧІ: «А КТО РАЗРЕШИЛ ВАМ КРАСИВО ЖИТЬ». – Без Брехні
ВолиньПропаганда-СТОПФактчек

ФОТОФЕЙК ПРО НАПИС ОРКІВ НА РУЇНАХ У БУЧІ: «А КТО РАЗРЕШИЛ ВАМ КРАСИВО ЖИТЬ».

Починаючи з 7 квітня всіма можливими соцмережами розлетілося фото, начебто зроблене у звільненому від окупантів місті Буча. На світлині – зруйнована будівля, а на стіні напис російською: «А кто разрешил вам красиво жить».

Користувачі, шоковані звірствами окупантів на Київщині, почали репостити фото і емоційно висловлювати свою ненависть до загарбників. Однак, згодом з’ясувалося, що фотографія реальна, але зроблена в іншому місці і в інший час. фейк. На ній – російські, а не українські «пейзажі», а фото має «родовід» з 2016 року.

 

Одне з перших джерел, яке поширило фото 7 квітня – Facebook-спільнота «Чернігівський кисіль». Група опублікувала скріншот допису одного з користувачів. Однак станом на 10 квітня оригінальний допис на сторінці автора відсутній.

З «Чернігівського киселя» фейк репостнула понад тисяча людей і поширення тривають досі. Наступного дня, 8 квітня, о сьомій ранку вже оригінальну світлину опублікував у своєму Telegram-каналі радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко. За ним зображення поширив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук. З’явилася світлина навіть на Facebook-сторінці інформаційного агентства АрміяInform і «висить» там досі. З цього всього зробило новину й видання «Сьогодні».

Однак фактчекери та й інші уважні українці запідозрили у цій картинці, щось не те і перевірили, коли ж вона була створена. Виявилось, що фото зроблене в не в Україні, а в росії і вперше поширили його у 2016 році на сайті «шутки за 300». Принаймні, це фото видає Google за запитом «А кто разрешил вам красиво жить» і там є водяний знак сайту.

Ще одна деталь, яка вказує на фейковість фото – далеко не весняні пейзажі за руїнами. Там чітко видно зелень, яка у Бучі ще навіть не встигла з’явитися.

Як з’ясували фактчекери, у метаданих фотографії рік створення – 2018. Але очевидно, тоді з оригіналу обрізали значок сайту-першоджерела.

ВИСНОВКИ

Поява такого фотофейку – не випадкова, адже росія проводить дискредитаційну кампанію проти України, про яку вже попереджали у Центрі протидії дезінформації при РНБО України. Окупантам не вдалося приховати свої звірства у Бучі і кремль намагається звинуватити в цьому Україну, показати українців агресивними і озлобленими «нацистами».

Українцям влаштовують інформаційний терор фотофейками і інфовкидами, щоб спонукати писати тисячі гнівних коментарів з побажаннями смерті окупантам, аби дегуманізувати нас в очах цивілізованого світу. Тому вкотре нагадуємо – потрібно перевіряти інформацію на правдивість перш ніж поширювати. Особливо якщо вона  викликає гнів і стосується війни.

 

Авторка: Світлана Кирилова

Матеріал підготовлено ресурсом “Брехунець” в рамках ініціативи Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja