ІПСО про «заколот генералів» – п’ять прихованих загроз ворожої інформаційної спецоперації – Без Брехні
ДніпропетровщинаФактчекФактчек-регіон

ІПСО про «заколот генералів» – п’ять прихованих загроз ворожої інформаційної спецоперації

Останніми днями російська пропаганда розгорнула масштабну дезінформаційну компанію із головним меседжем про, так званий «заколот генералів». За всіма ознаками можна констатувати, що це інформаційно-психологічна спецоперація (ІПСО). Бо ще з середини жовтня у середовищі російських «експертів», на пропагандистських ресурсах – від телеграм-каналів до топових медіа – системно почала циркулювати інформація про невдоволення військових діями української влади. А поодинокі вкиди – хоча можливо це були спроби промацати ґрунт – запускали в інформаційний простір у серпні і у вересні 2023 року.

Апогеєм компанії на поточний момент можна вважати поширення сфальсифікованого відео звернення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, де він закликає військових і цивільних до повалення існуючої влади (розбір вкиду і спростування – на сайті «БезБрехні» – http://surl.li/myzyh).

А також системні вкиди, які поширювалися паралельно, про те, що саме в США розроблено план заміни керівництва України і що наступним президентом буде нинішні очільник ГУР МО Кирило Буданова (викриття по цій тему – за посиланням на нашому сайті – http://surl.li/ncpsm)

На тлі такої конспірології, часто за лаштунками залишають мета, а головне – загрози, які приховують та несуть в собі ці інформаційні вкиди. А вони достатньо серйозні. Детально про це – далі у матеріалі.

 

ДИСКРЕДИТАЦІЯ ВИЩОГО ВІЙСЬКОВОГО КЕРІВНИЦТВА УКРАЇНИ

Не зважаючи на те, що у фейкових відео та публікаціях пропаганда вкладає в «заяви» військових нібито «благі наміри», в будь-якому випадку заклики до повстання, зміни влади – це заколот під час війни; це натяк на політичні амбіції, про владу; натяк на те, що «генералітет» думає не про те, як здолати ворога, а як сісти у «політичне крісло для того щоб красти». На даному етапі пропагандисти не акцентують на цьому уваги. Але це прочитується між рядками. У разі загострення ситуації, пропагандисти запустять саме такі меседжі на рівні пліток і чуток. Це саме ті теми, про які, як то кажуть, говорять на кухні.

 

ПРОВОКУВАННЯ НЕДОВІРИ ДО ВІЙСЬКОВИХ У ДІЮЧОГО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Такі вкиди діють на емоційному рівні. Тим більше пропаганда системно поширює таку інформацію, використовуючи один із приймів впливу – багаторазове повторення. Розрахунок простий – на 101 вкиді цілком можливо хтось із цивільних можновадців поставить питання – а може таки, так? Мовляв диму без вогню не буває. Це може спровокувати низку підозр, а всі поточні і майбутні дії будуть сприйматися саме через таку призму. А це вже загроза для прийняття адекватних, правильних рішень, з якими напряму пов’язане виживання країни у війні.

Крім того, президент за таких обставин буде бачити у кожному військовому, який обіймає високу посаду, не помічника, а конкурента.

ПРОВОКУВАННЯ КОНФЛІКТУ МІЖ ПРЕЗИДЕНТОМ ТА ВІЙСЬКОВИМИ ТА УСУНЕННЯ ТИХ ЧИ ІНШИХ ВІЙСЬКОВИХ ПОСАДОВЦІВ

У минулі тижні ми вже були свідками несподіваного звільнення командувача ССО генерала Віктора Хоренка. Можливо мета такого звільнення – секретна операція. Проте ззовні ситуація для суспільства виглядає дивно і насторожує.

По великому рахунку, подібного але у більших масштабах прагне допитися пропаганда системними вкидами про «заколот генералів». І в цьому полягає чи не найбільша загроза. Бо подібні дії можуть спричинити потрампляння на вищі військові посади «зручних людей», професійність яких може бути сумнівною.

 

РУЙНУВАННЯ ВІЙСЬКОВИХ ПЛАНІВ ТА СТРАТЕГІЙ

Зміна вищого військового керівництва безумовно призведе і до зміни планів і стратегій бойових дій і війни в цілому. Бо потенційні нові командувачі або будуть не в змозі втілити стратегії попередників, або ж будуть мати своє бачення і відповідно змінювати планування і т.ін.

Такі зміни, як правило, негативно впливають на хід бойових на стратегічному рівні, створюють хаос на місцях, ведуть до невиправданих втрат. А це прямий шлях, якщо не до поразки, то локальних програшів, послаблення загальних позицій країни в цілому у цій війні.

 

ДЕМОРАЛІЗАЦІЯ АРМІЇ, ПРОВОКУВАННЯ  ГРОМАДЯНСЬКОГО  ПРОТИСТОЯННЯ

Навіть на поточному етапі, коли вкиди про «заколот генералів» – це лише фейки і ІПСО, і ніяких різких рухів між владою та військовими не відбувається – у суспільстві і у середовищі військових вже циркулюють відповідні чутки. І це чудове підґрунтя для укорінення пропагандистських наративів, тло для їх масштабування.

У разі ж реального конфлікту це призведе до деморалізації армії, яка має кожного дня виконувати важкі завдання. Деморалізація – прямий шлях до не виконання наказів та завдань і поразки, як на окремих ділянках фронту, так і на стратегічному рівні.

До того ж і суспільство у такій ситуації не залишиться осторонь – за допомогою внутрішнього підбурення можуть бути спровоковане і протистояння у громадському середовищі. Бо у будь-якому разі знайдуться прихильники, як однієї, так і другої сторони. Крім того, і політичні опоненти діючої влади можуть скористатися моментом.

Саме протистояння і розкол у суспільстві – найбільша прихована загроза подібних ІПСО. Бо всі інші загрози і наслідки – фактично її похідні.

 

Матеріал підготовлено фахівцями проекту “ЕКСПЕРТ-КР” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja