ІПСО, що направлені на розкол суспільства: волонтери забезпечують армію, а корупціонери розкрадають західну допомогу   – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

ІПСО, що направлені на розкол суспільства: волонтери забезпечують армію, а корупціонери розкрадають західну допомогу  

За час війни російська пропаганда використовувала різні методи просування своїх меседжів. Часто наративи, які вона поширювала нагадували витівки хворої уяви, наприклад, про «біолабораторії та бойових комарів», «про брудну бомбу українців». Проте, нічого просто так не буває. І навіть в цих незрозумілих вкидах пропаганда діяла за методами «великої брехні» – так в цю нісенітницю не повірять, аде будуть обговорювати. Відповідно, можна відволікти увагу від інших важливих речей, відтягнути прийняття чи розгляд інших питань.

Тобто можна говорити, більше про плановість пропагандистських викдів, якими кремль реагує на зміну ситуації на міжнародній арені, на фронті, а головне – в середині самої України.

Бо пропаганда, чітко відслідковує тенденції у українському суспільстві і методами пропаганди педалює гострі теми, доводячи їх до крайніх позицій, аби викликати резонанс чи хвилю обурення. Проте, які актуальні в українському суспільстві питання російська пропаганда розігрує у своєму інформаційному пас’янсі – далі у матеріалі.

 

КИЇВ ВСЕ ЗАБИРАЄ СОБІ

Нагнітання меседжів, у яких роздмухується питання протиставлення ситуації в Києві та регіонах. Мовляв, українська влада всю західну допомогу стягує на себе і перебуває в Києві в безпеці під захистом західних ППО, а основні російські удари наносяться по беззахисних містах,

На «підтвердження» такого наративу та роздратування жителів малих міст росія активізувала повітряні ракетні удари саме по них. Поширюючи подібні фейки, пропагандисти намагаються викликати паніку серед українців і дискредитувати українську владу.

В той же час, коли влада починає програми порятунку жителів прикордоння і намагається евакуювати їх, пропагандисти видають це як елемент гонінь, або не бажання вирішувати проблеми на місцях – бо легше просто відселити людей, ніж захищати – так маніпулюють пропагандисти.

АРМІЮ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ ЛИШЕ ВОЛОНТЕРИ

Пропаганда активно качає тему що й досі «українську армію забезпечують переважно волонтери», а західна фінансова та військова допомога розкрадається владою та військовим керівництвом. І хоча свіжі опитування та фактичні докази спростовують цю тезу, певна частина суспільства її підтримує та поширює у своєму оточенні.

Бо, наприклад, заяви американських аудиторів по те, що порушень при використанні західної військової допомоги не знайдено звучать офіційною мовою, на офіційних ресурсах і далеко не у всіх медіа. А плітки про розкрадання швидко популяризуються у сомережах.

КОРУПЦІЯ ВСЮДИ

Кроки влади та правоохоронних органів з протидії проявам корупції, арешти високопосадовців-хабарників інтерпретуються російською пропагандою як прояв хаосу та корумпованості всіх гілок влади, як показовість, щоб відволікти увагу від реальної ситуації, де нічого не робиться.

Поширюється меседжі на кшталт, що всі воєнкоми – хабарники, територіальні центри комплектування – незаконні. Для цього кремль навмисно перебільшує масштаби мобілізації та тиражує сумнівні відео з «жахами» насильницького призову на вулицях міст. Мета таких дій – зрив темпів мобілізації, блокування відправки призовників на фронт обуреними близькими, а в перспективі – спонукання українців до акцій протесту і саботажу.

ЗНИЩЕННЯ «ЧИСТОКРОВНИХ УКРАЇНЦІВ»

Невдалі результати широкомасштабної компанії з дезінформації про біолабораторії, бойових комарів та «брудні» бомби, підштовхнув пропагандистів шукати нові вектори цієї теми. Інформаційні посіпаки взялися розповсюджувати нісенітниці про нібито продаж органів поранених бійців ЗСУ на європейському чорному ринку.

Чергова маячня спиралася на заяву секретаря радбезу росії  патрушева та широко тиражувалася пропагандистськими ресурсами як доказ «злочину влади Президента України зі свідомого знищення «чистокровних українців». Вочевидь, така інформаційна диверсія орієнтована на підрив довіри до керівництва країни та штучну поляризацію суспільства.

НАВІЩО ЦЕ РОБИТЬСЯ

Такими наративами і вкидами пропаганда розраховує спровокувати внутрішньо українську кризу. Суспільну думку намагаються перевести на неконструктивну критику військового командування і пошук «винних». За російським сценарієм, це дозволить зупинити наступальні дії ЗСУ та «заморозити» конфлікт до весни наступного року, коли вся увага світової спільноти буде привернута до виборів у США і адміністрація Байдена уповільнить програми підтримки України (як розраховує кремль). Також у москві явно вважають, що затягування війни спонукає колективний Захід до тиску на Київ щодо переговорів з прийняття «мирних» пропозицій рф.

Тобто головна мета –  зруйнувати внутрішню єдність та стійкість українського суспільства та підірвати довіру між Україною та її партнерами.

Однак, можна вважати, що і ця мета пропагандистів не буде досягнута, бо за час війни українське суспільство показало стійкість до подібних компаній з дезінформації.

* при підготовці публікацій використані матеріали ЦПД http://surl.li/lfcer

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja