Хайп на дезінформації | Які телеведучі зловживали фейками і маніпуляціями про Covid-19 – Без Брехні
Фактчек

Хайп на дезінформації | Які телеведучі зловживали фейками і маніпуляціями про Covid-19

Пандемія коронавірусу дала можливість публічним особам правих поглядів усього світу поширювати дезінформацію та антинаукові наративи широкій аудиторії. На телевізійних та цифрових платформах деякі з них сподіваються розширити свою сферу впливу, надаючи ефірний час та місце «альтернативним» думкам та теоріям змови. Від промоції дивних і часто небезпечних ліків до мінімізації небезпеки вірусу, від якого загинуло понад 540 000 людей в усьому світі, ці особи та гості, яких вони запрошують на свої програми, ведуть бурхливу дискусію, створюючи інформаційні бульбашки, вводячи в оману мільйони громадян… і заробляючи собі аудиторію і високі гонорари. Хто із телеведучих світу «зловживав» на темі пандемії Covid-19 – досліджуємо разом з колегами ресурсу Сodastory.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Росія 

Володимир Соловйов

Канал: Росія-1

Протягом двох десятиліть на державному телебаченні Російської Федерації Володимир Соловйов щонеділі вночі проводить бурхливе ток-шоу в прямому ефірі. Злосливий журналіст вже давно відомий своєю твердою підтримкою Володимира Путіна та докорами на адресу критиків президента. Раніше він називав антипутінських протестантів «лайном» і «дияволами».

Пандемія Covid-19 додала вогню у риторику Соловйова. В одному з ефірів у травні він вів дискусію про вірус з російським лікарем, який заявив, що «ті, хто повинен померти –  помруть». Пізніше Соловйов сказав, що слова лікаря вирвані з контексту.

Соловйов також пов`язував пандемію з геополітикою. Один із його гостей запевнив, що США створили коронавірус, щоб контролювати світ, зменшити населення планети та врятувати економічну систему, створюючи хаос – хоча, як працює останній пункт, ніхто не здогадується. Під час цього ж 30-хвилинного інтерв`ю Соловйов заявив, що пандемія  Covid-19 доводить, що глобалізація та НАТО не працюють, і критикував країни-члени за суперечки щодо виділення засобів індивідуального захисту.

Бразилія 

Хосе Сікейра Баррос Жуніор

Канал: RedeTV!

Після тижнів ігнорування загрози від вірусу і називаючи «рабами» людей, які виконують розпорядження уряду про перебування вдома, бразильський ведучий Хосе Сікейра Баррос Жуніор вийшов в ефір у квітні, і заразився коронавірусною інфекцією під час одного із своїх шоу. Через кілька днів він оголосив своїм п’яти мільйонам підписників Instagram, що на коронавірус хворіє він і кілька членів його сім`ї.

«Сюрприз, чи не так?», – сказав Сікера, який проживає в Манаусі, одному з міст Бразилії, які найбільше постраждали від коронавірусу.

«Ми не вірили в небезпеку, поки це не трапилось з нами», – додав він.

Після позитивного результату тесту на вірус, Сікера пропагував в Instagram використання препарату «Хлорохін». Він тріумфально повернувся на телевізійні екрани країни 26 травня, врізавшись вилочним навантажувачем у стіну студії і оголосивши про повне одужання від вірусу.

США

Брендон Страка

Walkawaycampaign.com

Коли коронавірус вперше почав вражати великі міста США в середині березня, Брендон Страка намагався применшити вплив пандемії. Консерватор, який набув популярності у 2018 році завдяки відео на YouTube про своє рішення повернутись спиною до Демократичної партії, назвав реакцію на Covid-19 «істерією». Він сказав шанувальникам, що дотримуватиметься всіх своїх публічних заяв.

На початку травня Страка вихвалявся тим, що для того, щоб взяти участь у мічіганському протесті проти самоізоляції, він подорожував на шести літаках і «стояв у натовпі з 1000 людей під проливними, морозними дощами, що є основним місцем розмноження коронавірусу». Він спробував використати свій досвід, щоб довести, що ситуація не така серйозна, як кажуть медичні працівники та експерти.

«Я здоровий, як бик, як і всі люди, які були на цьому мітингу», – заявив він.

10 квітня Страка опублікував свою фотографію в футболці з зображенням вірусу в кольорах китайського прапора та написом «Made in China» під зображенням. Він продає ці футболки на своєму веб-сайті.

Південна Корея

Шин Хе-сик

YouTube канал з 1,23 млн підписників

Шин Хе-сик є засновником і ведучим одного з провідних ультраправих каналів Південної Кореї, Сін-уі-хансу («Божественний хід»). З моменту початку пандемії він використовував платформу для поширення дезінформації про президента Муна Дже-іна і контролю за ситуацією з пандемією з боку ліберального уряду країни.

На початку березня, коли справді у Південній Кореї кількість випадків захворювання на Covid-19 доходила максимума, Шин та інші члени «Божественної ходи» стверджували, що адміністрація президента Муна надсилає маски в Північну Корею, в той час як в Південній Кореї не вистачає медичних засобів.

Обвинувачення ґрунтувалося на дуже непереконливих доказах. В одному відео коментатор показує картину північнокорейських солдатів, що стоять поруч з Кім Чен Ином у чорних масках. Він каже: «Як відомо, люди в Південній Кореї також носять чорні маски», припускаючи, що маски були зроблені саме там. Кліп набрав понад 270 000 переглядів і 25 000 лайків. Уряд Південної Кореї спростував заяву, а ЗМІ розвінчали цю історію.

Гонконг

Джофі Чан

YouTube канал із 152 тис. підписниками

У квітневому відео на своєму популярному каналі YouTube Джофі Чан, колишній радник округу в Гонконзі, заявила, що Covid-19 поширився «малоймовірно з Китаю, але, ймовірно, із США або Австралії».

Чан обґрунтувала свою заяву, базуючись на дослідженні щодо раннього поширення вірусу в людей. Головним автором дослідження є доктор Пітер Форстер з Кембриджського університету. Однак сам Форстер заявив: «Це неправильне тлумачення наших досліджень дозволяє припустити, що коронавірус виник за межами Китаю».

Відео Чан зібрало понад 480 000 переглядів і 34 000 лайків на YouTube.

Австралія

Піт Еванс

peteevans.com

Відомий австралійський шеф-кухар та медіа-оглядач Піт Еванс – також відомий як Paleo Pete – нещодавно перейшов від проведення пропаганди проти вакцинації у Facebook (1,4 мільйона) до поширення дезінформації щодо Covid-19. На початку червня головне шоу 9 каналу «60 хвилин» потрапило під шквал критики за надання ефірного часу теоріям змови про коронавірус.

Минулого місяця Адміністрація терапевтичних товарів – регуляторний орган для терапевтичних товарів в Австралії – оштрафувала Еванса на 25 000 доларів за рекламу кулемета, що коштує 15 000 доларів, в Instagram Live як ліків від коронавірусу, який він називав «вірусом з Вуханю».

У публікації в Instagram від 10 травня, в якій критикувалось висвітлення пандемії у ЗМІ, він закликав своїх підписників «зняти рожеві окуляри від мас-медіа».

 
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja