Лебеді і дельфіни у Венеції. Де правда, а де фейк? – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

Лебеді і дельфіни у Венеції. Де правда, а де фейк?

«Природа очищується!» «У каналах Венеції з’явилися лебеді і дельфіни!» – під такими гучними заголовками у мережах Facebook, Twitter і у чисельних ЗМІ було поширене вірусне відео про «незвичні» явища природи, як «побічний ефект» карантину від COVID-19. Мовляв, люди сидять по домівках, менше забруднюють навколишнє середовище – природа відновлюється.

Ми тільки обома руками і ногами за відновлення природи. Але одночасно – і за достовірність розповсюдженої з неймовірним поширенням інформації. А тут, як то кажуть – «Хьюстон! У нас проблеми!»

 

ПЕРЕВІРКА

Лебеді. Правда, але таки фейк!

Правда полягає в тому, що лебеді дійсно у Венеції плавають. Фейковість інформації з вірусного відео криється в іншому меседжі – птахи з’являються у місті на воді регулярно і це ніяк не пов’язано з карантином від коронавірусу!

National Geographic надрукував офіційне спростування даного фейку – лебеді часті гості у каналах одного з островів венеціанської лагуни – Бурано. Саме там і були зроблені фотографії, які розійшлися у фейкових повідомленнях «про відновлення природи».

Зазначимо, що фотографії лебедів у вузьких каналах на фоні невеличких різнокольорових будівель – характерної архітектурної ознаки саме цієї місцевості – достатньо широко представлені у мережі у різних ракурсах і варіаціях.

Крім того, аналогічні світлини зустрічаються у репортажах та публікаціях, датованих наприклад 2012-м, і 2019 роками. Тобто за довго до карантину.

Дельфіни. Фейк фейком поганяє

Щодо перебування дельфінів у каналах Венеції – то це фейк в кращих його традиціях!

Поширене відео про дельфіна у Венеції, на якому ця дивовижна морська тварина жваво грає з людьми, що стоять на краю пірсу – до Венеції не має жодного відношення.

Насправді відео було знято у італійському порту Кальярі, що на острові Сардинія біля паромного причалу. Про це також повідомляє у своєму спростуванні National Geographic, посилаючись на відео з YouTube. Слід зауважити, що у вірусному ролику була використана лише частина оригінальної зйомки, що говорить про навмисну маніпуляцію з метою введення в оману користувачів мереж.

Проте, ми провели додаткову верифікацію цього відео. На одному з фрагментів ролику на задньому плані чітко помітно декілька характерних споруд на узбережжі. За допомогою Google Планета Земля на мапі порту Кальярі були ідентифіковані аналогічні споруди, а також (визначивши кут ракурсу) – місце зйомки – той самий причал.

Тож, дельфіни не хлюпалися у каналах Венеції. То була всього лиш Сардинія!

 

Автор. Олександр Гороховський

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja