Є у наших журналістів така риса: спішити поділитися зі світом особистим відкриттям. Взнали щось нове і давай про це писати. А чи воно справді нове — не має значення. Так сталося і зі “скороченням канікул”.
Все почалося з статті ТСН “Останній дзвінок 2025 року: коли почнуться літні канікули у школах”
В ній написали, що “Міністерство освіти та науки України офіційно затвердило завершення навчального року 30 червня 2025 року”.

Але чітко вказали, що це постанова ще від липня 2024 року. “Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України № 841 від 23 липня 2024 року”, – дослівно зазначило видання.
Далі йдуть пояснення-припущення про те, що “останній дзвоник у більшості шкіл пролунає 30 травня, але червень залишається робочим — учні зможуть завершити програму, ліквідувати академборги або підготуватися до іспитів”. Ця інформація – не з постанови і не з листа МОН, лише слова автора.
Для ясності: Постанову №841 з терміном навчання “до 30 червня” видали ще 23 липня 2024 року, жодних змін після цього не вносили.
Того ж дня МОН видало лист з роз’ясненнями, в якому йшлося, що головними пріоритетами визначені безпека та очна освіта. Рекомендували гнучкий графік, ущільнення програми, змішаний формат навчання, оптимізувати зимові канікули через можливі блекаути. Тобто максимально використовувати світловий день та укриття, головне якомога більше очної освіти, де це можливо. Щодо обов’язковості чи варіативності навчання до 30 червня — жодних роз’яснень в листі немає. Повторимося – лист та постанова від 23 липня 2024 року.
Але копіпастерів було не спинити. Журналісти з інших медіа вирішили неодмінно “створити новину” і ця хвиля несеться вже п’ятий день. Відзначилися всі великі змі: УНІАН, Фокус, NV, Главред тощо. Маніпулятивність заголовків коливалася від “Нові дати. Навчання замість канікул: МОН скоротило канікули для школярів у 2025 році” у НВ до “Літні канікули скоротять: скільки відпочиватимуть школярі у 2025 році” у Уніана. Попри маніпулятивні заголовки в усіх матеріалах згадували Постанову №841, навіть вказували дату видання – 2024 рік, проте в жодному матеріалі не було головного – новини. Нічого ж не змінилося. Який інформаційний привід, яка причина згадувати про це саме зараз – тому що про це написали ТСН.
Зупиняти цю хвилю хайпу змушений був навіть Центр протидії дезінформації при РНБО. Він видав роз’яснення, проте легше не стало.
ЦПД підтверджує, що навчальний рік, згідно з Постановою, триватиме до 30 червня 2025 року. І водночас зазначає, що “Насправді не існує якогось законодавчого акту, що обмежує тривалість канікул. Адже Законом України «Про повну загальну середню освіту» від 2020 року, кожен навчальний заклад самостійно визначає тривалість канікул, які, втім, не мають бути меншими 30 календарних днів”. То заклади освіти можуть встановити “літні канікули” хоч з 1 травня?
Тут треба розібратися в визначеннях. В Законі йдеться про “Тривалість канікул у закладах освіти протягом навчального року”, тобто осінні, зимові, весняні канікули. З 30 червня навчальний рік закінчується, тобто норма про “не менше 30 днів” на цей період не поширюється. Це не канікули.

Щодо терміну “навчальний рік”, то в Законі 463-IX визначено такі його основні ознаки:
починається з 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Ось цією нормою про 175 днів і керуватимуться заклади освіти. Якщо встигли до 30 травня відпрацювати всі дні та програму – останній дзвоник буде за графіком. Якщо ж через обстріли, блекаути, карантин, не встигли – часу аж до 30 червня.
Сьогодні вже й обласні департаменти освіти почали потерпати від цього безпідставного хайпу: змушені спростовувати місцеві “новини” чи відповідати на журналістські запити про «останній дзвоник». Так в Одесі та Запоріжжі офіційно заявили, що встигають відпрацювати дні та програму до 30 травня.