Маніпуляції письменника Васильєва/Бату про його роботу в NASA – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляції письменника Васильєва/Бату про його роботу в NASA

В десятках інтерв’ю та відеосюжетах письменника бурята-українця Васильєва (Дорж Бату) називали працівником NASA, який працює в центрі коригування польотів (але не в Г`юстоні). 

До нього зверталися не лише за розповідями про його книжки, але й як до експерта  з космосу: він давав коментарі про запуски космічних апаратів, розповідав про відстежування NASA російських ракетних атак по Україні. На його службовому одязі були нашивки NASA, на задніх фонах з його фото також часто зустрічалася символіка NASA. 

В інтерв`ю він теж розповідав одну й ту ж історію, як влаштувався на роботу в NASA. Пізніше у 2022 році його почали субтитрувати як «корегувальника траєкторій літальних апаратів» без згадування NASA. В одному з пізніх інтерв’ю він підтвердив, що більше не працює в NASA, а працює в іншій секретній компанії.

Позавчора військовий та співзасновник Демсокири Віктор Трегубов у фейсбуці заявив, що частина біографії Андрія Васильєва про роботу в NASA фейк.

Аргументи Трегубова ми розглядати не будемо, тому що красномовнішою була відповідь Васильєва.

У себе у фейсбуці він відповів, що він:

🔸не є і ніколи не був держслужбовцем (NASA урядова компанія);

🔸працював і працює на приватні компанії, які виконують замовлення державних органів (тобто працює не в NASA, а виконує замовлення NASA);

🔸ці компанії не розголошують дані про співробітників (тобто вони не підтвердять, що він у них працює);

🔸усе що він заявляв його особиста думка, що ґрунтується на інформації з відкритих джерел (усі поширені ним фото з робочих моніторів, де показано управління супутниками, нібито може  знайти будь-хто у відкритому доступі); 

🔸книга Франческа, про життя та роботу операторів космічних апаратів художній твір;

🔸персонажі з Франчески лише персонажі; імена людей, що послужили прототипами для них, можуть бути розкриті лише за їх згоди;

🔸надалі перенесе обговорення в юридичну площину, тобто буде позиватися за поширення недостовірної інформації про себе. 

https://bit.ly/3Y8SJjw

⁉️Тобто в NASA не працює і не працював. А як же численні інтерв`ю, де його називали  співробітником NASA, а він не виправляв журналістів?

Контраргументи його адвокатів можуть бути наступними: 

Журналісти неправильно передали слова

Він працював не в NASA, а на NASA. А з NASA співпрацюють тисячі компаній. Інтерв‘ю ж не вичитував чи не затверджував.

Наприклад, інтерв`ю УП з Васильєвим має таку назву: «Як це – керувати супутниками? Історія українця, що працює в NASA». Там у першому ж реченні написано «влітку виповниться два роки, як колишній журналіст з 20-річним стажем Андрій Васильєв (він же Дорж Бату) працює у NASA. Але це ж писав не сам Васильєв, а журналістка. Фотопідтвердження «посвідчення співробітника NASA» в УП може не бути. 

Проте в тексті є наступна пряма мова Васильєва: «Всі критичні місії в NASA перераховують ручками. В НАС є купа автоматики, є так званий “захист від дурня”, але все одно основні розрахунки проводяться руками: живими фізиками, математиками, щоб точно бути впевненими, що робимо те, що треба». Може скластися враження, що коли він каже «В НАС», то має на увазі «в нас в NASA», еге ж?

Ось його розповідь про робочий день: «О 7-й ранку починається активна зміна, яка триває 4 години. Це критична зміна, пов’язана з великим психоемоційним навантаженням, тому вона така коротка.

Друга частина дня – рутина: обрахунки, звіти, документи, як і в будь-якій іншій державній конторі». 

Це лише гра слів про паперову рутину, «як в державній конторі»? Чи їхня контора державна і тому має документообіг, як і будь-яка інша державна контора? Адвокати читатимуть так, як їм буде треба.

Так само в тексті не видно, щоб Васильєв заперечив чи поправив журналістку, яка сказала: «Ви сходознавець і журналіст, але в NASA виконуєте математичні розрахунки». Він спокійно почав пояснювати що таки має певний технічний бекграунд. Та все ж це не він сказав «В NASA».

Але є і пряма мова Васильєва про його влаштування на роботу. Наведемо цей фрагмент повністю: «Відніс резюме в агенцію з працевлаштування людей в авіакосмічній галузі. Вони повністю викинули з резюме весь журналістський бекграунд і розписали, з якої посади я почав, що вмію, з якими програмами працюю і чого досяг на попередній роботі. Почали його розсилати. Так я знайшов цю роботу.

Коли я прийшов у NASA, одразу сказав HR-у, що не маю технічної освіти. Почув: “Нас абсолютно задовольняє ваш бекграунд”. http://archive.today/rpQ4e

 

Та можливо це не точна пряма мова, а оброблена журналісткою розшифровка? І прийшов Васильєв не «у NASA», а «у фірму, що працює на NASA»

 

Таку ж історію він розповів і «Детектору медіа» ще у 2016 році. Проте там Андрій Васильєв був більш точним у формулюваннях: «Тепер я переїхав в інший штат, і спеціальна рекрутингова агенція, базуючись на моєму досвіді, знаннях та досягненнях, а також на відгуках попереднього роботодавця, знайшла мені нову роботу.  Тож нині я працюю з підрозділом NASA, котрий контролює й коригує орбіти космічних апаратів». Працює «з NASA» це ж не «в NASA», слушно ж?

Також у компанії (неназваній), в якій працював Васильєв, є «окрема пресслужба, яка відповідає за зовнішню інформацію. Заборонено говорити про деталі, про внутрішню кухню. Найголовніше – виступати, робити заяви від імені NASA, підписуватися працівником NASA публічно». 

Якщо ця компанія не NASA, то логічно, що називатися працівником NASA  у них заборонено. Чи все ж таки мова про пресслужбу NASA? 

 

В інтерв’ю «Детектору медіа» Васильєв також відповідав на питання: «Як у NASA працюють із журналістами?». Він докладно розказав, що «У NASA є свій доволі великий пресцентр, у штаб-квартирі у Вашингтоні, котрий займається координацією роботи з журналістами». Далі розповів про прес-офіцерів, роботу з соцмережами у NASA. Але все це ж він міг дізнатися з відкритих джерел. 

Та, говорячи про відкритість NASA, Васильєв говорить конкретно про свій підрозділ таке: «Попри зовнішню відкритість не слід забувати, що NASA – це режимна організація. З міркувань безпеки в моєму підрозділі, наприклад, заборонено фотографувати. А в цілому NASA доволі відкрита для журналістів організація».

Тобто мій підрозділ в NASA? І як же з численними фото, які поширював сам Васильєв? Можливо, він робив їх під час відкритих екскурсій NASA або вони взагалі не звідти. 

Нашивки NASA на уніформі Васильєва можна купити в будь-якій сувенірній крамничці

Як і наліпки на робочому місці Васильєва, фото з яких він надав, наприклад, «Українській правді». Вони на фірмі таким чином просто пишалися співпрацею з NASA. Або то взагалі фото з NASA з відкритих джерел.

Офіс приватної компанії просто мав голосну назву «Центр управління аеронавтики та досліджень космічного простору США». А був розташований на воєнній базі, тому що вони співпрацювали з NASA, а це секретність і спецдоступи. Але це не NASA і не держслужба, їм лише надавали приміщення та техніку. 

Тобто все, написане не Васильєвим, може буде (і певно буде) заперечене. Бо це міг бути помилковий переказ його слів.  

 

Пряма мова Васильєва на відео різних років

Більш ґрунтовним доказом могли б бути лише власні слова на відео. Звісно, може ще залишитися вірогідність, що Васильєв просто забув, що він НЕ працював в NASA або відео навмисне підробили. 

Далеко ходити не довелося. 

Ми взяли перший ліпший відеосюжет від липня 2022 на ТРК ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ. Там Васильєва представляють вже лише «оператором корекції транкторій». 

На питання чи спілкується він з Франческою, Васильєв відповів:

«Ми не тільки спілкуємося, (з жінкою, яка стала прототипом до Франчески) ми працюємо разом, продовжуємо як екіпаж, ми просто перейшли з однієї роботи на іншу, все решта лишилося таким самим».

Далі саме журналістка, а не Васильєв заявила: «Тобто ви більше не працюєте в NASA, а в іншій таємній структурі, про яку ми не можемо говорити. Але ж займаєтеся тим самим, що і в NASA». Васильєв лише підтвердив: «Так тим самим, корекцією траєкторій космічних апаратів». https://youtu.be/sq3xD-wl8HE?t=12

Тобто тут знову не він особисто сказав, що працював у NASA, але підтвердив, що займається тим самим (що і в NASA).

 

Васильєв справді ще з 2021 року на відео заявляв, що “давно не працює в NASA”, як от в інтерв’ю Мартіну Якубу.

https://youtu.be/PsES9f8w-Vw?t=3763

 

Проте у 2018 році він ще там “працював”. І в точних питаннях Майкла Щура “чи ви писали книжку на роботі в NASA, як ви влаштувалися в NASA, що ви робите в NASA” Васильєв ствердно відповідав, що працює, і розповідав дослівно ту ж історію працевлаштування, що і в інтерв’ю УП та «Детектору медіа». https://youtu.be/v7VlI66wt_k?t=30  

Таким чином, це завжди було про працевлаштування в  NASA. У цьому інтерв’ю він жодного разу не сказав: “наша фірма співпрацює з NASA” або “я працюю на NASA, а на в NASA”.

У 2019 році в Дніпрі він теж ще розказував про себе, як про співробітника NASA і навіть про те, що він повідомив пресслужбу NASA, що написав свою “Франческу” про роботу там. https://youtu.be/HTarlEzBba8

Також у червні 2019 році Княжицький просив розповісти його, як він працює в NASA. І Васильєв розповідає все ту ж історію працевлаштування. https://youtu.be/PipDIr7gcEo?t=1023 

Тобто у 20182019 рр., з його ж слів, Васильєв ще “працює”, в NASA, у 2021 вже “давно не працює”, а з сьогоднішнього дня – “ніколи не працював”.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja