Маніпуляції та правда про електронні повістки від ТЦК – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляції та правда про електронні повістки від ТЦК

Після інтерв’ю міністра оборони Умєрова та після появи урядового законопроєкту про зміни до мобілізаційного процесу почалася хвиля маніпуляцій та фейків. Російські та “наші” тг-канали одразу почали коментувати законопроєкт, якого ніхто з них не бачив. Маніпулювали екстрадицією з-за кордону та мобілізацією жінок. Особливо “хвилюються” росіяни, що тепер “усі” українці змушені будуть йти на війну, а там їх росіяни ж і вб’ють. Але винен “режим Зеленського”. Вкотре витягли і “електронні повістки через Дію”. Саме іронічне в цій ситуації, що в росії електронні повістки існують. Російські пропагандисти виклали нібито скріншот з Дії з повісткою від Житомирського ОМТЦК. Попри те, що сама повістка – фейк, та електронне сповіщення не така вже й неправда.

 

Спершу про сам фейк. Звісно ж жодних повісток з ТЦК у Дії немає, і, як переконує (поки що) міністр Федоров “не буде ніколи”. “Скріншот” зроблений за допомогою конструктора інтерфейсів, де можна зімітувати хоч соцмережу, хоч переписку в чаті або ж інтерфейс банківського застосунку чи Дії. Навіть малювати не потрібно. Окрім головного аргументу, що немає жодних змін в законодавство, які б дозволили електронне сповіщення з ТЦК, є ще й прямі ознаки підробки. Так у повісті не вказано прізвище особи, до якої надіслали повістку. Хоча нібито логічно виглядає, що якщо вам у Дію приходить “повістка”, то значить адресована саме вам. Але оскільки це ж нібито офіційний документ, то повинен містити офіційні реквізити. Якби фейкарі вказали ПІБ, то фейк було б викрито офіційними особами за лічені хвилини.

Другою ознакою підробки є неправильна адреса. В реквізитах вказано, що повістка від Житомирського Об’єднаного Міського ТЦК. Справжня адреса: Житомирського об’єднаного міського ТЦК та СП,  вулиця Монтана, 18. А в підробці вказано адресу вул. Сергія Параджанова, 4, а там розташований Житомирський обласний ТЦК. Оскільки повістку буцімто підписано від імені керівника Житомирського обласного ТЦК та СП Сергія Мартищенка, то й адреса мала б бути від нього. В самому обласному ТЦК Укрінформу повідомили, що Дією не користуються і повістки не видають – це компетенція районних ТЦК. Відповідно і скріншоти – фейк.

Окремо міністр цифрової трансформації Федоров 24 грудня запевнив, що в Дії повісток не буде ніколи.

Тобто ця частина історії фейкова. Але була і підстава для цього фейку. В законопроєкті справді вказана можливість надсилання громадянам повісток через електронні сервіси та навіть через електронну пошту.

Тобто про Дію справді не йдеться, вводиться поняття “електронний кабінет призовника”. Раніше, коли йшлося про неприпустимість самого способу сповіщення через Дію, аргументами було, що немає законодавчого обов’язку встановлювати Дію і відповідно отримати через нього повістку. Тепер законопроєктом пропонують зобов’язати громадян реєструвати електронний кабінет призовника. А значить і варіанту “я не отримав повістку, бо не маю кабінету” буде неможливим.

Міністр оборони Рустам Умєров того ж дня, коли Федоров пообіцяв, що повісток через Дію не буде, в інтерв’ю підтвердив, що Міноборони покладає великі сподівання на електронну систему обліку та повідомлень. “Ми хочемо окреслити, як ми будемо їм повідомляти, щоб це не було як зараз, на вулицях. надсилання повідомлень”, – заявив міністр. А на пряме питання чи буде це повідомлення через Дію, відповів наступне: “Ми працюємо над базами даних. Це електронне сповіщення”. А на уточнення щодо можливості отримати сповіщення про мобілізацію на смартфон сказав: “Ми працюємо над цими технічними рішеннями”.
Тобто держава шляхом електронного сповіщення закриє можливість ухилятися від військового обліку та мобілізації під приводом “неотримання повістки”.

Важливим поясненням пана Умєрова стало визнання, що раніше питання “матриці мобілізації” зі зрозумілими суспільству етапами (від мобілізації, розподілення, навчання, до відпусток та звільнення під час війни) “не дуже гарно було опрацьовано, його не хотіли торкатись…Моя мета — вирішити ці проблеми. Потрібні правила гри. Для всіх.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja