Маніпуляції від ОПЗЖ: Всю землю розкуплять іноземці – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляції від ОПЗЖ: Всю землю розкуплять іноземці

24 травня 2021 року Володимир Зеленський підписав Закон № 1423-IX, який як стверджує президент «докорінно змінює землеустрій і фактично є земельною Конституцією України». Йдеться про відкриття ринку землі. 2 червня 2021 року партія ОПЗЖ зібрала акцію протесту проти “розпродажу української землі”. Юрій Бойко, співголова депутатської фракції партії «ОПЗЖ» у ВР, на мітингу заявив, що  закон дозволяє продати 200 тис гектарів в одні руки іноземцям і ОПЗЖ буде боротися проти розпродажу землі транснаціональним корпораціям в Конституційному Суді. Ми перевірили чи дійсно новий закон дає можливість продавати українську землю іноземцям.

 

ТЕЗА 1: «У нас триває боротьба за українську землю… ми побачили перший законопроєкт, згідно з яким можна було продати землю по 200 тис. га в одні руки будь-якому іноземцеві… Вночі, в пандемію, був ганебним чином протягнутий цей законопроєкт і прийнято закон. Ця боротьба триватиме… ми не можемо дозволити собі, щоб наша земля була продана транснаціональним корпораціям»

СПРОСТУВАННЯ

В рамках запуску ринку землі було прийнято декілька законів, якими своєю чергою, вносилися зміни до низки інших законів. Набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення регулюються ст.130-131 Земельного кодексу України. Останні зміни до нього були внесені Законом 552-ХІ

З першого липня 2021 року набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

а) громадяни України;

б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;

в) територіальні громади;

г) держава.

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати десяти тисяч гектарів.

Проте до 1 січня 2024 року  загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати ста гектарів.

Ці умови не з’явилися в останню мить, а були в законопроєкті ще 31 січня 2021 року. Тобто депутату Бойку було відомо, що іноземним громадянам ні в законопроєкті, а ні в законі не дозволено набувати земельні ділянки у власність. Також відвертою неправдою є заява про 200 тисяч гектарів.

 

ТЕЗА 2: “Вони (влада) обіцяли референдум з чутливих тем. А земля це було завжди святе питання для українського народу”. 

СПРОСТУВАННЯ

Питання продажу землі іноземцям якраз і передбачає винесення його на референдум.

Набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі. абзац 8 ст.130 Земельного Кодексу України

Загальнонаціональний референдум щодо землі у нас не оголошено, навіть не почалася підготовка до нього і збір голосів. Зараз  тривають політичні перемовини щодо питань, які мають бути винесені на нього. Наприклад, Батьківщина разом з частиною фермерів, пропонує таке питання: «Чи підтримуєте ви заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна?»
Від ОПЗЖ та Слуг народу поки що жодних ініціатив не було.
Та навіть якщо народ України на референдумі дозволить купувати землю іноземним юридичним особам, то в законі містяться запобіжники, які повинні дозволити уникнути зловживань:

«За будь-яких умов, у тому числі у разі схвалення на референдумі рішення, визначеного абзацом восьмим цієї частини, забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

1) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, – на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);

2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

3) особами, які належать або належали до терористичних організацій;

4) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є іноземні держави;

5) юридичними особами, у яких неможливо встановити кінцевого бенефіціарного власника;

6) юридичними особами, кінцеві бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

7) фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції” у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;

8) юридичними особами, створеними за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

ВИСНОВОК

  • Отже, заяви Юрія Бойка  про  “200 тис га фізособам-іноземцям” та  “земля буде продана транснаціональним корпораціям» – лише популістична маніпуляція.

 

Авторка: Каріна Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja