Маніпуляції ЗМІ про призначення 70 тисяч додаткових “бойових” – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляції ЗМІ про призначення 70 тисяч додаткових “бойових”

Сьогодні Верховна Рада ухвалила “щось про 70 тисяч гривень.” Медіа по різному написали про це: від точної передачі змісту у Ліги та АрміїІнформ, до абсолютно тизерних заголовків у інших “колєг”. Це не якась там страшна брехня чи відверта маніпуляція, а “всього лише” клікбейтний заголовок заради переглядів. Але ж читачі і споживають здебільшого зараз лише заголовки, а там “Рада проголосувала за додаткові 70 тис бійцям на передовій” або “Рада нарешті підвищила доплати військовим “на нулі”: названо суми“.

Ми в жодному разі не займаємося моралізаторством, проте видається, що місія ЗМІ “повідомляти правдиву та точну інформацію” програла перед бажанням заробити переглядів “цікавим” заголовком. Пояснюємо, що ж там справді депутати проголосували і коли це буде виконано.

Отже, Верховна Рада 11 квітня ухвалила Постанову. За Конституцією та Законом про Регламент ВР має право. Як зазначено в ч.2.ст.138 Закону України Про Регламент ВР: “Постанови Верховної Ради приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій”. В цьому конкретному випадку це було конкретне питання про ”іншу функцію” – доручення Кабінету Міністрів України. Такі доручення від Президента Уряд часто виконує, але чи повинен виконувати і накази Ради?

Ст.2 Закону про Кабінет Міністрів вказує, що до основних завдань Кабінету Міністрів України належить “…виконання Конституції та законів України, актів Президента України.” Тобто напряму виконання постанови Верховної Ради в завдання Уряду не входить. Але в ст.4 того ж закону зазначено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ”… постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.” Тобто таки має виконати.

Тепер перейдімо до самої суті постанови. Верховна Рада не наказує, не зобов’язує, не рекомендує, а постановляє Кабінету Міністрів:
– розробити і подати на розгляд до Верховної Ради законпроєкти про удосконалення механізмів ротації (певно замість демобілізації), звільнення (непридатних, літніх, з дітьми тощо) та медико-соціальної реабілітації;
– розробити і прийняти нормативно-правові акти щодо умов, розмірів та порядку виплат одноразової винагороди 70 тис.грн, військовослужбовцям, які виконують бойові завдання…за кожні 30 днів(сумарно) виконання таких завдань

Як бачимо, в Постанові немає головного – строків виконання. Тобто розробляти можуть довго, а приймати ще довше. Конкретики щодо ротації теж немає – що саме хочуть депутати удосконалити? Про виплати конкретики трішки більше – вказані умови, які мають бути враховані: на якій лінії, якого ешелону, яке завдання має виконувати військовий, щоб йому нарахували ті виплати. Але знову ж таки відсутні строки. Коли Кабмін візьметься і коли реалізує – невідомо.

Отже, зрозуміло, що це гарний жест від депутатів (стимул для тих, кого не демобілізують і не міняють), який можуть ще не скоро буде втіленим у життя. А наші ЗМІ вже рознесли, як Верховна Рада виділила по 70 тисяч гривень “дізнайтеся кому” і “всі умови та деталі”.

ОНОВА. 12 квітня Премʼєр міністр України Денис Шмигаль в своєму телеграмі заявив, що Уряд уже виконав постанову Ради і затвердив виплату додаткових 70 тисяч гривень «бойових». На сайті Кабміну про це поки що немає ані слова.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja