Маніпуляція пропаганди, про те що, Київ «відбирає кошти у східних регіонів, тому що вони відійдуть росії» – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція пропаганди, про те що, Київ «відбирає кошти у східних регіонів, тому що вони відійдуть росії»

Російські пабліки підшукали черговий спосіб довести своїм фанатам, що схід України «ображають». Для цього використали маніпуляцію із податком на доходи фізосіб – ті самі податки з зарплати військових, які вилучатимуть із бюджету усіх громад України, щоб спрямувати на закупівлі та виробництво зброї для армії. Пропагандисти стверджують: східні області постраждають найбільше, мовляв Київ відбирає кошти саме і тільки у східних областей, бо нібито «розуміє, що не зможе їх втримати». Що відбувається насправді – читайте далі.

 

Боротьба за ПДФО продовжує вирувати в інформаційному полі України. Пропагандисти просто не могли не скористатися такою можливістю забити кілок у єдність держави. Вирішили протиставити «Київ» і східні області країни. Топ-пропагандистський телеграм-ресурс «Україна.ру» видав пост про те, що Київ «знекровлює» східні регіони, забираючи у них і тільки у них із бюджету мільярди перед тим, як вони «відійдуть росії» (http://surl.li/mfbad).

Про що ж ідеться насправді? Про зміни до бюджету, які з’явилися після сумнозвісного скандалу «дрони проти бруківки». Український Мінфін вирішив перерозподілити ту частину податку на доходи із фізосіб, яку нараховують до місцевих бюджетів із зарплатні військових частин, приписаних до громад.

Якщо простіше, податки військових, які раніше йшли до бюджету міста, до якого приписана військова частина, тепер будуть надходити до загального бюджету країни. Їх планували поділити між Держспецзв’язку та Мінстратпромом – тобто частину пустити безпосередньо на дрони, а частину – на виробництво зброї в цілому. Втім, тут поки повної ясності немає, але про «кишені Зеленського», про які пишуть пропагандисти, не йдеться в принципі – гроші мають піти на армію.

У чому ж полягає маніпуляція? Посилаючись на міського голову Харкова, пропагандисти стверджують, що від перерозподілу військового ПДФО постраждають саме східні регіони – нібито навмисно, бо потім вони все одно відійдуть росії. По-перше, що до росії ці території не відійдуть – це тільки мрії пропаганди, які вона засіває у мізки прихильників «русского мира», які ще лишилися по всій Україні.

По-друге, обсяг вилучення військового ПДФО залежить від об’єктивного фактору: чим більше в області «прописано» військових частин, тим більше податку вони мають сплатити до її бюджету. Відповідно, прифронтові території мають більше приписаних військових – мають більше доходів від їх зарплатні – більші суми і віддадуть до загального бюджету.

Втім, це аж ніяк не означає, що саме схід постраждає найбільше. Так, у бюджеті Харкова, на який посилається пропаганда, доходна частина складає 16 млрд грн. Військовий ПДФО у ньому – 4,6 млрд грн. Оскільки перерозподіляють податки, які місто має отримати у четвертому кварталі, то Харків відрахує до бюджету 3,4 млрд грн, тобто менше чверті прибутків.

Якщо ж подивитися бюджет Черкас, то доходна частина в цілому складає там лише 4,7 млрд. грн. – майже в 4 рази менше, ніж у Харкова, навіть попри те, що Черкаси значно менше потерпають від обстрілів. Військовий ПДФО, який був запланований у статтях доходів Черкас, складав 1,32 млрд грн. Якщо рахувати, що його заберуть весь, виходить вже трохи більше чверті прибутків міста. Фактично ж грошей у прибутковій частині у будь-якому разі залишиться менше, ніж у Харкові.

Львів у 2023 році планував отримати 13,6 млрд грн доходів. За даними мера міста Андрія Садового, перерозподіл військового ПДФО знизить прибуткову частину на 1,7 млрд грн. – тобто на 12,5%. Але причина – не у «підступних планах Києва» стосовно сходу України, а в тому, що Львів має більшу частку «невійськових» прибутків, ніж ті ж Черкаси або Харків.

 

ВИСНОВКИ

Пропаганда маніпулює вилученням військового ПДФО з бюджетів громад, щоб створити враження, що «Київ» забирає гроші у східних областей

Насправді перерозподіл ПДФО торкнеться усіх громад країни, але його обсяги залежать не від «підступних планів Києва», а від того, скільки військових частин приписано до кожної конкретної території. Чим більше військових – тим більший обсяг ПДФО, тож тим більша сума буде перерозподілена до центрального бюджету на дрони та зброю для армії.

 Прикриваючись фінансовою темою, пропагандисти, по-перше, знову протягають тезу про те, що східні території України відійдуть до росії, а по-друге, підживлюють незадоволення  прихильників «русского мира» центральною владою. Потенційно такі незадоволені можуть стати інформаторами або навідниками та коригувальниками під час російських обстрілів. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань” 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja