Маніпуляція про те, що генерал Муженко порівняв Україну та нацистську Німеччину – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція про те, що генерал Муженко порівняв Україну та нацистську Німеччину

Один з улюблених прийомів пропаганди ворога перекручувати слова того чи іншого спікера так, щоб змінити сенс. Telegram-сміттярка «Украина.ру» поширила маніпуляцію щодо того, що нібито колишній головком ЗСУ Віктор Муженко порівняв Україну та фашистську Німеччину. Про те, чому це не відповідає дійсності – далі у матеріалі.

 

Дійсно 1 грудня на сайті BBC було опубліковано інтерв’ю колишнього головкома ЗСУ Віктора Муженка, (http://surl.li/nxtpr), де він на питання щодо очікувань літаків F-16 відповів: «Досвід світових війн показує, що у свій час поява ракетних систем Фау-1 і Фау-2 і навіть Фау-3 в Німеччині проблему не вирішили. Німеччина зазнала поразки. Німеччина в кінці війни вже мала реактивні літаки, яких не було ще в жодній країні. Це не дало їм можливості здобути перемогу».

Тобто відповідь Telegram-сміттярка процитувала українського генерала точно, але далеко не повністю. Далі генерал ЗСУ пояснює свою думку: «Тому питання навіть не в тому, чи будуть ці зразки зброї на озброєнні ЗСУ одиничні. Це проблему не вирішить. Повинно бути системне забезпечення і системне застосування у загальному комплексі всіх тих засобів, які є на озброєнні. Те саме стосується і літаків F-16. Ситуацію покращити в певних моментах вони зможуть однозначно. І вони були б потрібні нам, мабуть, не тільки вже зараз, а, як кажуть, вчора».

Тобто це приклад класичної маніпуляції, коли слова спікера виривають з контексту й додають потрібний пропагандисту коментар на кшталт про порівняння України та гітлерівської Німеччини.

Цей «вибір» пропагандистів не випадковий. Справа в тому, що порівняння путіна та Гітлера було відомо за довго до початку повномасштабного вторгнення та дратує кремль, цьому порівнянню було присвячено дослідження 2015 року в Mass Communication & Journalism Journal. http://surl.li/nxtqd

Зокрема там йдеться: “Загалом за чотирнадцять років правління Путіна, включно з періодом, коли формально він був прем’єр-міністром, – його порівнювали з Гітлером 5.836 разів. У тому числі в 748 випадках прізвище метафора була прямою: “Путін – це Гітлер”, “Путін та Гітлер”, “Путін як Гітлер”, “Гітлер як Путін”, “Путін = Гітлер”, “Путін дорівнює Гітлеру”, та інші вирази – окремо 32 рази зустрічається знайоме українцям слово “Путлер”.

Після 24 лютого 2022 року після промови путіна багато хто порівнював його промову та промову Гітлера й знаходив багато збігів. http://surl.li/nxtrx

Крім того, у самої Німеччини добре знають кремлівського диктатора, який служив у цієї країни. Тому саме німецькі дослідники неодноразово робили це порівняння. В листопаді 2023 року DW повідомляла, що в жовтні вийшла збірка з трьох статей політолога та публіциста Вінфріда Шнайдера-Детерса (Winfried Schneider-Deters) у видавництві Ibidem, яке спеціалізується на науковій літературі. Вона називається “Війна Росії в Україні. Німецькі дебати про світ, фашизм і воєнні злочини 2022-2023”. http://surl.li/nxtsn

 

ВИСНОВОК

Пропаганда російської федерації не першого разу демонструє бажання «перевернути з ніг на голову» тренди, які існують. В цьому випадку ресурси країни-агресора зробили відверто невдалу спробу якось нівелювати наявне порівняння сучасної російської федерації з Німеччиною 30-х років минулого століття. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Інтент” в ррамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja